reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Macierzynski i brak zlozenia dokumentow przez pracodawce

Patrycja35

Fanka BB :)
Dołączył(a)
29 Czerwiec 2019
Postów
2 433
Witam...1sza sytuacja L4 i brak zlozenia do zus druku z3 przez pracodawcę..zwlekał z tym ponad 3 miesiące.Urodzilam 15 .02...i do dzis nie zlozone dokumenty potrzebne do uzyskania zasilku macierzyńskiego...Czy powinnam sama zlozyc dokumenty do Zus?
 
reklama
Rozwiązanie
No sama tego nie rozumiem, nie chce Im się? A może droga elektroniczna jest dla nich nieczytelna? Może po prostu nie potrafią? Mają jeszcze ksiegowa która może pomóc... Też się zastanawiałam. No ale nic, ważne że coś w twojej sprawie ruszyło :)
Nie chce nikogo straszyć :p raczej było mi trochę lżej że nie zostanę sama sobie, ale na szczęście mnie się to już nie tyczy bo mój pracodawca wysłał co trzeba i czekam na dalszy rozwój sytuacji.
Pozdrawiam :)
Hej, Z tego co gdzieś przeczytałam wiem, że w takim przypadku możesz się skontaktować z zusem i oni mogą wysłać do pracodawcy takie '' ponaglenie''. Zresztą za niewywiązywanie że swoich obowiązków może zapłacić karę. To jego obowiązek, nie twój. Ale zadzwonić myślę że warto :)
 
Hej, Z tego co gdzieś przeczytałam wiem, że w takim przypadku możesz się skontaktować z zusem i oni mogą wysłać do pracodawcy takie '' ponaglenie''. Zresztą za niewywiązywanie że swoich obowiązków może zapłacić karę. To jego obowiązek, nie twój. Ale zadzwonić myślę że warto :)
Próbuje od tygodnia sie dodzwonic..ale teraz przez ta sytuacje z wirusem...to graniczy z cudem:/
 
Niestety problem jest to, że ustawy (zasiłkowa i o systemie ubezpieczeń społecznych) nie przewidują żadnych kar za nieterminowe dostarczenie dokumentów do ZUS... W takim wypadku pozostaje jedynie ponaglać pracodawcę lub zawiadomić inspekcję pracy lub wystąpić do sądu o nakazanie jego wydania. Ale to trwa... A roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 6 m-cy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.
 
Na jakimś forum wyczytałam że do 5 tys. kara za zwlekanie z dokumentami.. Szukałam info bo mój pracodawca też zwleka.
Patrycja35 musisz próbować częściej :) w końcu się dodzwonisz
 
Z Ustaw masz:

USTAWA z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych
Art. 98.
1. Kto, jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika:
1) nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie,
2) nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza nieprawdziwe dane albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia,
3) udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli,
4) nie dopełnia obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych i zasiłków finansowanych z budżetu państwa albo wypłaca je nienależnie,
5) nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem składek oraz z wypłatą świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
6) nie dopełnia obowiązku przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych w przewidzianym terminie,
6a) nie stwierdza nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym w terminie określonym w art. 41 ust. 7,
7) nie dopełnia obowiązku przekazywania dokumentów związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym w formie określonej w art. 47a ust. 1 i 2,
podlega karze grzywny do 5 000 złotych.

A jak chcesz postraszyć pracodawcę, to możesz napisać wezwanie i powołać się na kodeks karny (bo 5tys. kary często nie jest żadnym straszakiem):

Art. 218. § 1. Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 219. Kto narusza przepisy prawa o ubezpieczeniach społecznych, nie zgłaszając, nawet za zgodą zainteresowanego, wymaganych danych albo zgłaszając nieprawdziwe dane mające wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
 
reklama
Kochane dziękuję za pomoc!❤dodzwonilam sie do Zus...oczywiscie mam sama tez przedłożyć dokumenty..jezeli tego pracodawca nie zrobil Zus wyśle pisemne ponaglenie(w sumie tez mi chodziło o pisemne ponaglenie przez Zus właśnie)
Jak zawsze rozchodzi sie o druk Z-3 ...nie wiem czemu pracodawcy maja taki problem z przekazywaniem tego druku
 
No sama tego nie rozumiem, nie chce Im się? A może droga elektroniczna jest dla nich nieczytelna? Może po prostu nie potrafią? Mają jeszcze ksiegowa która może pomóc... Też się zastanawiałam. No ale nic, ważne że coś w twojej sprawie ruszyło :)
Nie chce nikogo straszyć :p raczej było mi trochę lżej że nie zostanę sama sobie, ale na szczęście mnie się to już nie tyczy bo mój pracodawca wysłał co trzeba i czekam na dalszy rozwój sytuacji.
Pozdrawiam :)
 
Rozwiązanie
Do góry