reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Dzisiaj Dzień Ojca i z tej okazji zapraszam cię do wysłuchania rozmowy, której bohaterem jest Patrick Ney. Psycholog, doradca rodzicielski, tata dwóch córeczek, urodzony w Anglii, co w tej historii ma również znaczenie ;) Posłuchaj rozmowy

    Natomiast o 17:00 zapraszam Cię na live z Agnieszką Hyży - porozmawiamy o rodzicielstwie, macierzyństwie i oczywiście o ojcostwie. O tym co robić z "dobrymi radami". Dołącz

reklama

Macierzyński

Dudusia92

Fanka BB :)
Dołączył(a)
11 Grudzień 2019
Postów
227
Kobietki potrzebuje porady. Miała mama któraś taka sytuację że ze względu na zakończenie zatrudnienia wraz z dniem porodu ZUS wyplacał zasiłek tylko przez 20 tygodni? Czy należy mi się np. 80% przez 52 tygodnie?
 
reklama

witch84

Fanka BB :)
Dołączył(a)
10 Styczeń 2015
Postów
8 840
Znalazłam taką informację:

Natomiast dla wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego wymagane jest złożenie wniosku przez osobę uprawnioną (np. na druku ZAS-54). W myśl par. 22 rozporządzenia, w sytuacji, gdy z zasiłku macierzyńskiego korzysta cały czas ten sam rodzic dziecka, to dokumentami niezbędnymi do przyznania i wypłaty zasiłku za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego, są w przypadku:
  • ubezpieczonego niebędącego pracownikiem (w tym także osoby pobierającej zasiłek po ustaniu zatrudnienia) - wniosek złożony płatnikowi zasiłku macierzyńskiego (po ustaniu zatrudnienia do ZUS) przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego.
Była pracownica może natomiast złożyć w ZUS wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego. Powinno to nastąpić przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku. Wówczas zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego oraz do 6 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 100% podstawy wymiaru, a za pozostały okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego - 60% tej podstawy.

Jeśli jednak, tak jak przedstawiono w pytaniu, zainteresowana chciałaby otrzymywać zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru za cały okres odpowiadający okresom urlopów związanych z rodzicielstwem, to wniosek o wypłatę zasiłku za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego powinna złożyć w ciągu 21 dni od porodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wniosek ten złożyła pracodawcy, który przekaże go do ZUS (wraz z wypłatą zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu) bądź też przesłała go bezpośrednio do ZUS w ciągu wskazanego wyżej terminu.
 
reklama
reklama

witch84

Fanka BB :)
Dołączył(a)
10 Styczeń 2015
Postów
8 840
@Dudusia92 Zasiłek macierzyński jest wypłacany na podstawie zarobków u danego pracodawcy (możesz mieć kilka źródeł dochodów). ZUS na podstawie informacji o podstawie zasiłku przekazanej przez danego pracodawcę wypłaca zasiłek.
Wniosek byś składała do ZUS sama jakbyś nigdzie nie pracowała i miałoby być Ci wypłacane kosiniakowe.
 
Do góry