reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

mamy prowadzące działalność gospodarczą

Dziewczyny,
Zakończył się dopiero pierwszy etap legislacyjny - co do ustawy musi się jeszcze wypowiedzieć senat oraz ogłosić ją prezydent. Ten konkretny przepis, który Nas interesuje wchodzi w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po ogłoszeniu, czyli jeśli ustawa wejdzie w życie w maju to przepis wchodzi w życie 1 września, jeśli w czerwcu to 1 października itd, także dla mam mających termin do 12 października nie jest to żaden problem nawet jakby ustawa była ogłoszona jeszcze w maju, bo na macierzyński mogą przejść ostatniego dnia sierpnia. Na urlop macierzyński można bowiem przejść na 6 tygodni przed porodem (takie nasze prawo).

Z doświadczenia - w maju zostało 8 dni roboczych:) Najbliższe posiedzenie Senatu jest 20 i 21 maja (czyli dzisiaj i jutro) - w porządku obrad nie ma punktu dotyczącego interesującej Nas ustawy. Kolejne posiedzenie senatu jest dopiero 11 i 12 czerwca. Kolejny punkt to ogłoszenie przez prezydenta. Nie dzieje się to też z automatu, bo od samych jego czynności musi minąć trochę czasu zanim wpis pojawi się w Dzienniku Ustaw.

Także Dziewczyny, spokój ducha, a te które mają termin do tego 12 października to w ogóle luzik:) A cała reszta spokój ducha już wkrótce:)
 
reklama
Tak czy inaczej, zamiast zwolnienia od razu macierzyński (najwcześniej jak się da), bo inaczej jest duże ryzyko, że to jednak wejdzie już w życie i pożegnacie się z zasiłkiem w takiej wysokości jaka Was interesuje.
 
Jeszcze zapomniałam dodać, że w Senacie (tak samo jak w Sejmie) ustawa jest kierowana do właściwej komisji, która analizuje ją i przedstawia stanowisko na posiedzeniu Senatu, a tam następuje głosowanie i dyskusja nad nią. Jakby nie patrzeć - w 8 dni będzie ciężko:)

Także - "spokój ducha imitacją zbroi":)
 
anirak no wiem wiem, ja akurat mam termin na 30 wrzesnia, wiec bez obaw raczej, a na l4 jestem od poczatku, bo mam ciaza po ciazy, a ty na kiedy masz termin
 
Ja muszę niestety czekać do końca maja, żeby mieć spokój ducha, bo termin mam na koniec października:) Ale jestem spokojna, tyle, że nie dzielę skóry na niedźwiedziu;)
 
A Ty Dolga nie masz w ogóle powodów do obaw. No oprócz tych, które pewnie ma każda z Nas, że trzeba się będzie tłumaczyć przed ZUSem - dlaczego się zapłaciło większą składkę, choć pytanie co do zasady jest bezsensowne, bo po prostu ma się takie prawo:) To legalne:) Dlatego też utworzyłam ten temat - aby wiedzieć (nie mam znajomych w podobnej sytuacji) czego w zasadzie dotyczy kontrola, poza oczywiście tym, czy w ogóle działalność się prowadzi, czy nie jest to fikcja.
 
ja mam na 2 pazdziernika termin. Planowalam placic te 3 miesiace i juz trgo nie zmienie bo wniosek o to jyz wplynal pewnie do zusu. No ale moze rzeczywiscie bede trzymala reke na pulsie i od konca sierpnia pojde na macierzynski. Ale mnie pocieszylyscie ze ra ustawa tak dlugo sie mieli od razu mi lepiej.:)
 
No ja bym nie zwlekała na Twoim miejscu. Kolejna sprawa - wystarczy zapłacić jedną wyższą składkę.

Tak czy inaczej dziewczyny, mam nadzieję, że obędzie się u Nas bez żadnych kontroli i nie będziemy się musiały głupim ZUSem stresować.
 
Update dziewczyny.
Obrady senatu już się zakończyły (kolejne w czerwcu). Nie debatowano nad interesującą Nas ustawą:)

Także jest bardzo dobrze:)
 
reklama
Do góry