reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

mamy prowadzące działalność gospodarczą

Chciałam zapytać, czy orientujecie się może jaki przepis udziela informacji o tym, że wystarczy zapłacić JEDNĄ najwyższą składkę, aby później otrzymać wysoki zasiłek macierzyński? Jestem listopadową mamą, ale widzę, że u Was ten temat jest bardzo zaawansowany :) Termin mam dopiero na 20.11.2015 i w świetle tego co pisałyście wyżej, w ogóle zastanawiam się czy jest sens się w to bawić... Dopiero chcę założyć firmę, pierwszy raz w życiu i próbuję się zorientować w sytuacji... Dzięki z góry za jakąkolwiek pomoc :)
 
reklama
Majka sama nie wiem czy jest sens sie w to bawic, bo ustawa na 90% wejdzie w pazdzierniku, choc Senat jeszcze nic nie uchwalił to niewiadomo. Jak wejdzie to nawet nie mozesz przejsc na wczesniejszy macierzynski, bo to chyba 6 tyg wczesniej max mozna, wiec sie nie załapiesz.Jeśli chodzi o teraźniejsze przepisy, to tak, aby dostac sam macierzynski wystarczy jeden miesiąc opłacania składek. Nie wiem jaka jest Twoja sytuacja, czy w ogole gdzies skad jakies pieniadze otrzymasz? Bo jeśli nie to ja bym sie pokusila chociaz o to, aby zalozyc juz firme i dostawac jakies pieniadze tzn niby z preferencyjnej za bardzo nic nie ma, ale chyba weszla taka ustawa, ze mniej niz tysiac zlotych dostawac nie mozna, albo oplac wyzsze skladki wtedy oni placą jakas tam najnizsza plus te skladki dzielą na 12 mscy. Decyzja nalezy do Ciebie :) nie wiem czy zrozumiesz to co napisalam, bo jakos srednio mi to wyszlo :p
 
Dzięki za informacje, ale jeszcze chciałam dopytać o "niby z preferencyjnej" - to jest jakiś rodzaj firmy, który mogę założyć czy też rodzaj opłacanych składek dla ZUS?
Zastanawiam się nad jeszcze inną wersją: chciałabym założyć w przyszłym tygodniu firmę, (jeżeli da się tak zrobić) to przez jeden miesiąc zapłacić najwyższą możliwą składkę a później jakąś niższą i w listopadzie przejść na macierzyński lub chorobowy i zastanawiam się czy i tak i tak będzie mi przysługiwać jakikolwiek zasiłek...
 
Cześć dziewczyny!

Ja też jestem z listopadowych mam, ale widzę, że wy tu nieźle poinformowane jesteście i znacie się na rzeczy.
Skąd takie domniemania, że ustawa wejdzie jednak w życie już w październiku?
Gdzie szukać info na ten temat i gdzie to można śledzić?
Ja mam termin na 15 - 16 listopada. Mam szansę się załapać na wysoki zasiłek płacąc jedną składkę? W sumie dwie bo za październik i listopad.
Ja się kompletnie na tym nie znam, ale firmę mam już długo i już raz miałam wysoki zasiłek.
 
Majka preferencyjne to rodzaj składek, ktora ci przysluguje przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności, jest to cos kolo 500zł. Zasiłek czy tak czy tak bedzie ci przysługiwał, nawet jak zapłacisz jeden miesiac, tyle ze podzielą ci składę jak so_happy pisala na 12 mscy, tzn tutaj by juz bylo trzeba moze do zusu czy gdzies zadzwonic sie podpytac jak to dokladnie jest, bo oni maja jakas tam chyba podstawowa kwote i jeszcze doliczaja do tego to co zaplacisz podzielone na 12 mscy, ale sama nie wiem czy jest w ogole sens, bo to moze byc b niska kwota, juz chyba lepiej zaplacic jeden miesiac i miec jakas tam najnisza tzn teraz nizsza chyba nie mzoe byc niz 1000zł

Malaja a domniemania stąd, że ustawa zostala przeglosowana juz w sejmie, teraz poszla do senatu, pozniej do prezydenta, oczywiscie moze sie to rozciagnac w czasie, wiec tak naprawde niewiadomo, ale jak juz z sejmu poszlo to wydaje mi sie ze raczej to pewne. Ja tak az dokladnie sie wszytskim nie interesowalam, bardziej swoj przypadek przeswietlam :p a wiadomo kazdy ma troche inaczej
 
Ustawa została uchwalona przez Senat 12 czerwca. Aktualnie czeka na podpis prezydenta. Jeśli nie zrobi tego w czerwcu to masz szansę załapać się na "wysoki" macierzyński. Na stronie Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest taka zakładka legislacja, następnie wchodzisz w ustawy podpisane i jest wykaz z czerwca. Musisz na bieżąco obserwować, czy podpisana już czy nie (zostało 11 dni roboczych - szansa jakaś tam jest). Jeśli podpisze dopiero w lipcu to załapiesz się, bo na macierzyński możesz przejść 6 tygodni wcześniej przed planowaną datą porodu. Jednakże w takiej sytuacji zakładania działalności tuż przed porodem raczej chyba musisz liczyć się z kontrolą - będę sprawdzać czy działalność nie jest fikcyjna.
Ja na Twoim miejscu wstrzymałabym się z załatwieniem tego do końca miesiąca i załatwiła to w zależnośći od tego co się stanie dwojako:
1. jeśli nie podpisze - zakładasz działalność i wchodzisz na składki preferencyjne (bez chorobowego), z końcem sierpnia zarejestrowujesz się na składki od 250% podstawy wymiaru ale już wraz z chorobową, płacisz dwie składki wysokie (musisz dwie, bo składki nie są podzielne - czyli jeśli przechodzisz na macierzyński w połowie miesiąca to powinnaś opłacić składki za dwa miesiące - czyli poprzedni i ten w którym przechodzisz - tutaj potrzebujesz dobrego księgowego)
2. jeśli podpisze - założyłabym działalność tuż przed i wybrała "normalny" ZUS, czyli składki około 1.000 zł (ZUS preferencyjny to nie jest przymus, zawsze możesz wybrać wyższy) - od składek w tej wysokości przysługuje Ci macierzyński w wysokości chyba około 2.000 zł netto (co do wysokości - najlepiej polecam czat zusu na stronie Serwis informacyjny ZUS - strona główna i tam spytaj o wysokość).
 
Super dziewczyny wielkie dzięki za pomoc! Od momentu podpisania przez prezydenta po jakim czasie przepis wchodzi w życie? Oby nie podpisał :D jak będę miała jeszcze jakieś pytania to rozumiem, że mogę się do Was odzywać :)
 
reklama
Dzięki za odpowiedź. Pewnie wejdzie w październiku. Jak zwykle trzeba liczyć tylko na siebie bo zabiorą to co się człowiekowi należy
 
Do góry