reklama

Nadgodziny

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez anika2010, 12 Styczeń 2011.

1. anika2010

anika2010 Początkująca w BB

Witam,

18.01 br. wracam do pracy po urlopie macierzynskim. Z dniem 1.01 zmniejszylam swoj etat z pelnego na pół.
    Otrzymalam grafik, z ktorego wynika, ze od 18-31.01 mam do przepracowania 70 godzin. W jednym dniu pracuje nawet 8,5 godz.
    Czy pracodawca ma prawo nalozyc mi tyle nadgodzin bez mojej zgody?
    Dziekuje za odpowiedz,
    Agnieszka

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Co do zasady pracodawca moze zażądać od pracownika pracy w godzinach nadliczbowych.
    Niemniej z uwagi na fakt, ze obniżyła Pani wymiar czasu pracy by sprawować opiekę nad małym dzieckiem nadgodziny nie mogą być, w mojej ocenie, Pani narzucone.
    Proponuję napisac do pracodawcy pismo o zmianę grafiku. Jak pracodawca się nie zgodzi -powinna pani poinformować PIP i może Pani odwołać się do sądu pracy.

Ostatnia edycja: 12 Styczeń 2011
  3. reklama
  4. Melulu

Melulu TP 15.01.2009 r.

Powiem jeszcze więcej niż Pani Ewelina:
    Artykuł 178 kodeksu pracy mówi, że:
    "Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy."
    Jest to przepis niezależny od tego, czy korzystało się z prawa do zmniejszenia etatu. Ja natychmiast napisałabym wniosek o zmianę grafiku posiłkując się właśnie powyższym artykułem.
    Pozdrawiam i powodzenia!

5. anika2010

anika2010 Początkująca w BB

Dziekuje bardzo obu Paniom za odpowiedzi na moje pytanie... Mam teraz podstawe by porozmawiac z kierowniczka!

Dziekuje slicznie

Poleć forum