reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Narodziny dziecka-formalności (ambasada, komuna itp.)

Echo

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
23 Luty 2009
Postów
128
Czas i na taki temat. Zakładam przy okazji mojego pytania o konto bankowe. Czytałam, że pieniądze na dziecko dostaje się automatycznie na swoje konto. Czy to musi być moje własne konto? Bo w sumie takiego nie mam, jestem upoważniona do konta męża, mam swojego Dankorta. I teraz się zastanawiam, czy powinnam założyć swoje konto od nowa, czy może zgłosić gdzieś do komuny, że to może być to konto. I czy rzeczywiście wszystko dzieje się automatycznie, bez załatwiania żadnych formalności?
Wiecie coś na ten temat?
 
reklama
Jesli Twoje konto u meza to nemKonto to nie musisz nic zglaszac. Jesli nie to zglos w banku, ze chcesz aby Twoje nemKonto bylo kontem meza (moj maz dostaje pieniadze na moje konto), jesli ktos ma inne informacje to niech sprostuje, ale ja mysle, ze to wystarczy :-)
 
hej:-)

ja np dostalam list,zebym otworzyla nemkonto,bo chca przelac mi kase na mala.mimo tego,ze moj maz ma nemkonto to ja tez musialam otworzyc.takze moze lepiej sie dokladnie dowiedziec.:tak:
 
no to ja sie jeszcze zapytam o zlobek.wiem,ze juz pisalymy na ten temat,ale doklanie nie pamietam.gdzie trzeba zlozyc podanie,zeby dostac dofinasowanie do zlobka.w komunie czy moze gdzies indziej???
 
Wniosek o dotacje na żłobek wypełnia się w kommunie.

Pieniądze na dziecko jeśli jest nemkonto, to dostaje się z automatu - nic nie trzeba wypełniać i składać.
 
Dziewczyny, a co to dokladnie jest nemkonto? Moj maz ma konto w Danske banku i ma NemID, to to samo?
A czy on nie moze zlozyc podania o zasilek na dziecko na siebie? Musi byc matka? Bo juz nie wiem, czy po przyjezdzie lepiej, zeby maz mnie upowaznil do swojego konta, czy lepiej, zebym zalozyla swoje?

:-)
 
Widze, ze nawet nie ma osobnego watku, ale ten najbardziej pasowal :)

Mam pytanie do tych z Mam, ktore dostaly dofinansowanie do czynszu z komuny. Pamietacie, jak to sie zalatwia? Jak w ogole to sie nazywa po dunsku? Czy mozna sciagnac odpowiedni formularz ze strony komuny, czy trzeba pojsc po niego osobiscie?

I jeszcze, czy bornepenge wyrownuja automatycznie (tzn od momentu, kiedy moj maz przyjechal do Danii), czy trzeba sie o to specjalnie starac? Bo znajoma mowila nam, ze jej wyrownali od moentu, kiedy dostala umowe o prace, ale to troche inna sytuacja, bo jej dzieci zostaly w Pl pod opieka Babci i teraz sa juz prawie dorosle...

Dziekuje za podpowiedzi, bo chcielibysmy zalatwic jak najwiecej sami i nie zawracac glowy tutaj np szefowej meza :-p
 
hej :-)

widze, ze mikt mi nie odpisal, ale zebralam pare informacji, moze sie przydadza:

PO 1 - ZMIANY DOTYCZACE BORNEPENGE (dodatku na dziecko):

Teraz pelne swiadczenie dostaje sie dopiero po 2 latach legalnego pobytu w Danii, nie musi byc 2 lata pod rzad, ale lacznie. Prawdo do czesciowego dodatku uzyskuje sie po 6 miesiacach pobytu (zdaje sie, ze po 6 mies dostaje sie 25%, po roku 50%, po 1,5 roku 75%, al etego nie jestem calkiem pewna). Prawo to weszlo dopiero od nowego roku, wiec dotyczty tych osob, ktore przyjechaly w 2012 roku.

PO 2 - DODATEK MIESZKANIOWY:

nazywa sie to boligstotte. Mozna sobie obliczyc szacunkowo, czy sie nalezy. Trzeba si ezalogowac za pomoca NemID na stronie swojej komuny i wypelnic formularz, podanie o przyznanie tego dodatku rowniez sklada sie przez internet, ale kazda osoba zameldowana w mieszkaniu musi sie zalogowac za pomoca swojego NemID. Nie wiem, czy mnie zbyli, ale w ratuszu w borgerservice powiedziano mi, ze na miejscu nie da sie tego zalatwic, tylko przez internet.

Tutaj jest strona z przetlumaczonym formularzem do obliczania szacunkowego wysokosci dodatku:

Dania - dodatek mieszkaniowy

no, to tyle, moze sie komus przyda :)
 
Dzięki za info Lulim. Na pewno się przyda :-) Dla mnie cenna jest ta stronka gdzie można wyliczyć czy i ile można dostać dodatku mieszkaniowego. Nie znałam jej, a bardzo mi się w najbliższym czasie przyda, tak więc super, że się podzieliłaś :-)
 
reklama
Do góry