reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Potrzebuje porady

Dołączył(a)
17 Kwiecień 2023
Postów
14
Cześć dziewczyny,potrzebuje porady
Czy robiliście USG genetyczne w drugim trymestrze?
NFZ czy w prywatną?
Jestem obecnie w pierwszej 19 t ciąży.Czym się różni USG połówkowe i USG genetyczne?
Musze zaznaczyć ze nie robiłam USG genetyczne pierwszego trymestru i nawet nie słyszałam o tym że trzeba robić
 
reklama
W pierwszej ciąży 2016 też nie robiłam USG I trymestru, bo nikt mi o tym nie mówił. W ogóle pierwsza ciąża była dla mnie wyjątkowo łagodna i bezproblemowa i nie wiedziałam że istnieje coś takiego jak USG genetyczne 🤦 robiłam dopiero "połówkowe" bo ktoś mnie udowodnił, nie pamiętam kto, a na pewno nie lekarz prowadzący. Robiłam prywatnie.
USG połówkowe to tak samo jak USG I i III trymestru dokładne badaniem USG i powinno być wykonywane przez lekarza na certyfikatem fmf. Wszystkiego te 3 USG nawilżane są generycznymi.

USG I i II trymestru na NFZ wykonywane jest kobietą po 35 roku życia i jeśli w poprzednich ciążach dziecko miało wady genetyczne. Czy są inne przesłanki nie wiem.

W ostatniej ciąży USG I i II trymestru miałam na NFZ bo niestety jedno z moich dzieci które straciłam miało wadę genetyczną.
USG III trymestru nie jest refundowane
 
Robiłam na NFZ z programu badań prenatalnych. Prowadziłam ciążę w Lux Medzie i tam też dostałam skierowanie na USG II trymestru
 
Podczas ciąży mamy 3 badania prenatalne. Badanie prenatalne I trymestru wykonywane 11-14tc, później II trymestru zwane połówkowym 20-23tc, badanie prenatalne III trymestru koło 30tc. Pierwsze dwa raczej każda kobieta teraz robi, trzecie jest dodatkowe i wykonuje się je jeśli są jakieś przesłanki. Wszystkie te 3 badania mogą być też nazywane genetycznymi, to to samo (prenatalne, połówkowe, genetyczne - różnie ludzie mówią). Takie badania żeby zrobić na NFZ trzeba mieć podstawy do tego, lekarz prowadzący powinien o tym mówić. Jeśli nawet nie wspomniał, że takie badania istnieją, polecam zmienić. Badania I trymestry są najważniejsze. Proszę poszukać kliniki gdzie zrobią prywatnie badania II trymetru, bo zostało niewiele czasu, a kolejki są spore.
 
Cześć dziewczyny,potrzebuje porady
Czy robiliście USG genetyczne w drugim trymestrze?
NFZ czy w prywatną?
Jestem obecnie w pierwszej 19 t ciąży.Czym się różni USG połówkowe i USG genetyczne?
Musze zaznaczyć ze nie robiłam USG genetyczne pierwszego trymestru i nawet nie słyszałam o tym że trzeba robić
Robiłam jedno i drugie na podstawie skierowania od mojej ginekolog. Miałam możliwosc na NFZ z uwagi na wiek.
 
Do góry