reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pracodawca l4

alexaaa94

Fanka BB :)
Dołączył(a)
19 Listopad 2019
Postów
327
Witam, potrzebuję pomocy w sprawie zaświadczeń wysyłanych przez pracodawcę do zusu.
Od końca stycznia jestem na L4-byłam hospitalizowana, rozpoznanie poronienie zagrażające, po czym mój lekarz wystawił L4 leżące i podjęłam decyzję o tym by nie wracać do pracy-nadgodziny i praca z pacjentami.
Jestem zatrudniona na umowie o pracę na cały etat czas nieokreślony, mój szef ma problem z wysłaniem dokumentów do zusu a minęły prawie 4 miesiące. Za pierwsze 33 dni mi zapłacil a od początku marca powinien mnie przejąć zus. Nie przejął bo nie mają dokumentów. Jestem bez wypłat od 2 miesięcy i nie wiem co robić. Pracownica zusu ponaglala mojego szefa raz, ale on mówi że nie potrafi tego wysłać i czeka nie wiadomo na co(2 razy próbował ale za każdym razem źle wypełniał dokumenty, moje L4 bieżące przesyła).
Czy ktos z was miał taką sytuację i potrafi pomoc? Już nie wiem co mam robić...
 
reklama
Rozwiązanie
Tak zamierzam zrobić, mam nadzieję że coś ruszy bo sytuacja mnie zaczyna przerastać. Dziękuję wam bardzo za takie wojownicze podejście, spróbuję się zaczerpnąć z tego jak najwięcej 😊 😊
Witam, potrzebuję pomocy w sprawie zaświadczeń wysyłanych przez pracodawcę do zusu.
Od końca stycznia jestem na L4-byłam hospitalizowana, rozpoznanie poronienie zagrażające, po czym mój lekarz wystawił L4 leżące i podjęłam decyzję o tym by nie wracać do pracy-nadgodziny i praca z pacjentami.
Jestem zatrudniona na umowie o pracę na cały etat czas nieokreślony, mój szef ma problem z wysłaniem dokumentów do zusu a minęły prawie 4 miesiące. Za pierwsze 33 dni mi zapłacil a od początku marca powinien mnie przejąć zus. Nie przejął bo nie mają dokumentów. Jestem bez wypłat od 2 miesięcy i nie wiem co robić. Pracownica zusu ponaglala mojego szefa raz, ale on mówi że nie potrafi tego wysłać i czeka nie wiadomo na co(2 razy próbował ale za każdym razem źle wypełniał dokumenty, moje L4 bieżące przesyła).
Czy ktos z was miał taką sytuację i potrafi pomoc? Już nie wiem co mam robić...
Nie rozumiem dlaczego pracodawca zwleka? Moim zdaniem powinnas go postraszyc ze podejmiesz kroki prawne.
 
@Mała.czarna nasze prawo nie określa terminów w jakich jest on zobowiązany przekazać dokumenty.

@Oleczkaaa Złóż pisemne zawiadomienie w ZUS informujące o odmowie wystawienia druku Z-3.

Z prawa masz:
USTAWA z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych
Art. 98.
1. Kto, jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika:
1) nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie,
2) nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza nieprawdziwe dane albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia,
3) udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli,
4) nie dopełnia obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych i zasiłków finansowanych z budżetu państwa albo wypłaca je nienależnie,
5) nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem składek oraz z wypłatą świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
6) nie dopełnia obowiązku przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych w przewidzianym terminie,
6a) nie stwierdza nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym w terminie określonym w art. 41 ust. 7,
7) nie dopełnia obowiązku przekazywania dokumentów związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym w formie określonejw art. 47a ust. 1 i 2,
podlega karze grzywny do 5 000 złotych.

A jeśli to nie poskutkuje, to możesz postraszyć Kodeksem Karnym i złożeniem pozwu do sądu na podstawie:
Art. 218. § 1. Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Art. 219. Kto narusza przepisy prawa o ubezpieczeniach społecznych, nie zgłaszając, nawet za zgodą zainteresowanego, wymaganych danych albo zgłaszając nieprawdziwe dane mające wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
 
Nie chciałam go od razu straszyć tylko załatwić to na spokojnie, już pisałam do zusu w tej sprawie, czekam na odpowiedź, niestety ciężko się tam dodzwonić ostatnio. Wiem też że mogę wypełnić druk z53 lub 56 I jest to skarga na pracodawcę, o tym też myślę.
 
Ciśnij ZUS żeby ukarali pracodawcę, 2mc bez wypłaty, nie wiadomo kiedy wyśle papiery, a potem jeszcze trzeba czekać na rozpatrzenie bprzez ZUS. Ja bym tak tego nie zostawiła, wymówki że mu nie wyszło z papierami są słabe, z całym szacunkiem dla niego ale małpa potrafiłaby to zrobić i to w mniej niż 2mce.
 
Tak zamierzam zrobić, mam nadzieję że coś ruszy bo sytuacja mnie zaczyna przerastać. Dziękuję wam bardzo za takie wojownicze podejście, spróbuję się zaczerpnąć z tego jak najwięcej 😊 😊
 
Rozwiązanie
Do góry