reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Praktyczne porady ciążowe - bez komentarzy

Jakie są zalety i wady cięcia cesarskiego?

Zalety

- Zaletą dla Ciebie będzie na pewno dokładna data narodzin Twojego dziecka.
- Twoje narządy rozrodzenie nie ulegną zmianie, ani nie zostaną nacięte. A co za tym idzie nie zmieni się sfera seksualna. Nie będziesz miała też blizny po nacięciu krocza, ani nie będziesz się bała, że Twoja pochwa uległa rozciągnięciu.

- Nie zaczniesz martwić się, że w trakcie porodu zabraknie Ci sił.

- Jeżeli cięcie było planowane, a Twoje dziecko nie zaczęło wstawiać się do kanału rodnego to jego główka będzie miała typowy kształt. Przy porodzie naturalnym czasami są główki tzw. stożkowate, albo mają wypukłości tzw. przedgłowie.

Wady

- Cięcie cesarskie jest operacją, dlatego nie powinno się do niego podchodzić jak do nic nieznaczącego zabiegu. W trakcie trwania operacji zostają nacięte tkanki i mięśnie, a potem na zawsze zostaje na nich blizna. Jedna z nich zostaje widoczna już na zawsze, to jest blizna.

Kolejna ciąża po cięciu cesarskim powinna być w odstępie minimum roku. Istnieje, bowiem ryzyko rozejścia się blizny na macicy. W miejscu po operacji na macicy może wrosnąć łożysko w kolejnej ciąży.
- Nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę, że po cięciu cesarskim dochodzi się do siebie dłużej niż po porodzie. Zwykle u kobiet rodzących naturalnie ból występuje w trakcie porodu.

Natomiast jak dziecko się urodzi czują się rewelacyjnie.
Szybciej wracają do dawnej sprawności. Po cięciu cesarskim jesteś unieruchomiona na sali pooperacyjnej. Potem boląca blizna to wszystko wpływa na to, że szybko nie wraca się do formy.

- Nie ma pierwszego kontaktu z dzieckiem

- Przez kilka godzin dziecko jest w oddziale noworodkowym, a nie z Tobą

- Pierwsze karmienie piersią jest utrudnione

- Rana po operacyjna będzie odczuwalna jeszcze przez kilka dni po cięciu cesarskim

- Dziecko nie przechodzi całej drogi przez kanał rodny, która go przygotowuje do przyjścia na świat, tylko zostaje „nagle wyrwane” do naszego świata.

W trakcie naturalnego porodu płuca dziecka są wyciskane z wody, to potem ułatwia jemu zaczerpnięcie pierwszego wdechu


Zródło: www.wzorowamama.pl/zalety_i_wady_ciecia_cesarskiego.html]Ci
 
reklama
tekst:Iwona Podolska
miesiecznik M jak mama

Skurcze to norma


Skurcze Alvareza :

Co oznaczają:
Pojawiają się po 20. tygodniu ciąży. Są skurczami fizjologic`znymi, charakterystycznymi dla prawidłowego przebiegu ciąży, ale nie wszystkie ciężarne je odczuwają. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do skurczów porodowych. Nie prowadzą jednak do porodu, czyli nie są na tyle silne i skuteczne, by doszło do rozwarcia szyjki macicy i by wypchnąć dziecko.
Co czujesz:
Mięsień macicy napina się, twardnieje w różnych miejscach. Nie jest to bolesne, ale może być nieprzyjemne. Skurcze pojawiają się nagle i szybko mijają.
Co przyniesie ulgę:
Oddychaj spokojnie we własnym rytmie.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Co oznaczają:
Występują po 20. tygodniu ciąży. Mogą pojawić się dość regularnie przez kilka godzin, po czym nagle zniknąć. Pod koniec ciąży stają się częstsze, bardziej bolesne. Są normalne w ciąży, mogą być jednak trudne do odróżnienia od przedwczesnej czynnośći skurczowej macicy. Dlatego jeśli przed 36. tygodniem ciąży występują częściej niż co godzinę, skontaktuj się z ginekologiem.
Co czujesz:
Są wyraźne, dość dokuczliwe. Trwają od 15 do 30 sekund, ale niekiedy nawet kilka minut. Możesz odczuwać także ból krzyża i mieć złe samopoczucie. Wieloródki odczuwają je silniej niż kobiety, które jeszcze nie rodziły.
Co przyniesie ulgę:
Zmień pozycję. Jeśli stałaś-połż się, jeżeli siedziałaś-wstań i pochodź trochę. Spokojnie oddychaj.

Skurcze przepowiadające

Co oznaczają:
Pojawiają się po 36. tygodniu ciąży.Występują nieregularnie. Możesz je odczuwać kilka razy w ciągu dnia, ale też kilka razy w tygodniu. Świadczą o tym, że macica intensywnie przygotowuje się do porodu. Stają się bardziej odczuwalne na kilka tygodni przed porodem, a im bliżej do niego tym są częstsze.
Co czujesz:
Są krótkie, bolesne, nasilają się i mijają. Twardnieje cały trzon macicy. Uwaga: skurcze te mogą przypominać skurcze porodowe, ale w przeciwieństwie do nich ustępują po 1,5-2 godzinach.
Co przyniesie ulgę:
Weź prysznic lub krótką, ciepłą kąpiel. Przy silnych dolegliwościach warto zażyć leki rozkurczowe zalecone przez lekarza.

Skurcze porodowe

Co oznaczają:
Prowadzą do skracania i rozwierania się szyjki macicy. Trwają wiele godzin, nie ustępują. Uwaga: gdy skurcze zwiększają częstotliwość, pojawiają się co 5 minut- to znak, że poród się rozpoczął i pora jechać do szpitala.
Co czujesz:
Są bolesne, regularne.Twardnieje cały mięsień macicy. W miarę upływu czasu stają się coraz silniejsze i bardziej regularne, a przerwy między nimi coraz krótsze.
Co przyniesie ulgę:
Gdy pojawia się skurcz, weź głęboki oddech przez nos i powoli wypuszczaj powietrze ustami. Pomaga też pozycja kuczna, ciepła kąpiel i prysznic. W szpitalu możesz poprosić o znieczulenie.
 
[h=2]Naturalne sposoby walki z rozstępami[/h]
  1. ruch, ćwiczenia fizyczne: skóra szybciej się ujędrnia, wielkość i widoczność rozstępów może się zmniejszyć
  2. kobiety w ciąży nie powinny rezygnować z aktywności, należy ją dostosować do potrzeb i stanu zdrowia
  3. kąpiele zdrowotne: miętowa (liście mięty zalać wrzątkiem, napar wlać do wanny) oraz solankowa (do wanny wsypać garść soli kuchennej i dolać kilka kropel olejku np. pomarańczowego)
  4. nawilżanie rozstępów olejkiem lawendowym (2-3 razy dziennie)
  5. okłady ze świeżego soku z aloesu
  6. stosowanie samodzielnie wykonanego olejku do masażu: kilka kropel olejku lawendowego połączonego z kilkoma kroplami olejku rumiankowego, olejku z jojoba, migdałów, dzikiej róży lub awokado; można także łączyć olejek winogronowy, oliwę z oliwek, olejek szałwiowy
  7. stosowanie samodzielnie wykonanego balsamu do ciała: olejek z jojoby zmieszany z masłem shea, z dodatkiem kilku kropel olejku eterycznego (np. mandarynowy, lawendowy)
  8. stosowanie diety bogatej w ryby, sery, pomidory, fasolę, ziemniaki i warzywa liściaste
  9. jedzenie orzechów: są bogatym źródłem cynku
  10. nawilżanie ciała masłem kokosowym dwa razy w tygodniu
  11. używanie na przemian ciepłej i chłodnej wody podczas prysznicu – uelastycznia skórę.
Domowy krem na rozstępy:
Zmieszać dwie łyżki wosku pszczelego, łyżeczkę oleju z pestek moreli i łyżeczkę oleju z kiełków pszenicy. Następnie wsypać pół szklanki masła kakaowego i stołową łyżkę wit. E w płynie. Składniki wymieszać. Podgrzać, aby wosk się rozpuścił. Kiedy krem ostygnie, przechowywać w lodówce. Stosować dwa razy dziennie.

Źródło: Ekosposoby na rozstępy » mama | ekologiczne rodzicielstwo
 
Do góry