reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawo,a kobietka w ciąży :)

mcgosia-ale jak ty chcesz iśc na wychowawczy skoro juz pracowniekiem nie bedziesz? Przecież umowę masz tylko do dnia porodu więc nawet urlop macierzyński ci nie przysługuje a jedynie zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS. Tym bardziej nie będziesz mogła złożyć wniosku o urlop wychowawczy bo niby do kogo?:sorry:
 
reklama
mcgosia-ale jak ty chcesz iśc na wychowawczy skoro juz pracowniekiem nie bedziesz? Przecież umowę masz tylko do dnia porodu więc nawet urlop macierzyński ci nie przysługuje a jedynie zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS. Tym bardziej nie będziesz mogła złożyć wniosku o urlop wychowawczy bo niby do kogo?:sorry:
też tak myślałam...ale w pracy mi powiedzieli że dadza macierzyński i żebym sie zastanowiła czy chcę iść na wychowawczy czy nie :eek:

no ale zadzwonię sobie do kadrowej i się dowiem...jak nic mi nie dadzą to będzie kiepsko :sorry:
 
rozmawialam z lekarzem na temat zwolnienia dla meza na opieke - mozna je dostac po cc, po trudnym porodzie sn lub tak jak w moim przypadku jak sie dobrze dogada z lekarzem (chodze do niego prywatnie) - wtedy wystawi zwolnienie i jest 100% platne. to nie jest raczej te same zwolnienie co na opieke nad czlonkiem rodziny, bo tamte bylo 80% platne.
jak ktora ma mozliwosc to niech sie dopyta swojego lekarza, moze wystawi :)
 
Mam do Was pytanie. Czy to zaświadczenie dla męża, które uprawniałoby go do opieki nad żoną po porodzie, to wystawia lekarz rodzinny czy ginekolog?
Proszę odpowiedzcie mi bo chciałabym wcześniej zapytać mojej lekarki.
Wiem, że przy porodzie naturalnym jest to 7 dni, a po cesarce 14.
Pozdrawiam:-)
 
no ja wiem...ale jak wezmę wychowawczy to po nim muszą mnie do pracy spowrotem przyjąć, czyż nie? umowę miałam do 31.12.2009
chodzi o ciągłość...a ja myślałam że po macierzyńskim od razu do pracy...:sorry:


Nie muszą...co więcej w okresie wychowawczego mogą zwolnić osobę, która jest zatrudniona na czas nieokreślony:sorry:
 
Mam do Was pytanie. Czy to zaświadczenie dla męża, które uprawniałoby go do opieki nad żoną po porodzie, to wystawia lekarz rodzinny czy ginekolog?
Proszę odpowiedzcie mi bo chciałabym wcześniej zapytać mojej lekarki.
Wiem, że przy porodzie naturalnym jest to 7 dni, a po cesarce 14.
Pozdrawiam:-)

Najlepiej sie ginekologa spytac czy wystawi. Ale moze sie okazac ze tylko szpital/lekarz pracujacy w danym szpitalu wystawia takie zwolnienie.
Bo jak zwykly lekarz wystawi to bedzie tak jak L4, czyli 80% platne.
 
a ja myslalam, ze nie moga.:no:

Bo nie zawsze mogą, ale są przypadki, że jest to dopuszczalne:tak::tak:.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Pracownik może być również zwolniony w sytuacjach wskazanych w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. O ile pracownik przebywa na urlopie wychowawczym trwającym ponad trzy miesiące, zwolnienie może być oparte na przyczynach określonych w tej ustawie (przyczyny niedotyczące pracownika). Wypowiedzenia można dokonać zarówno w ramach zwolnień grupowych, jak i w razie zwolnienia indywidualnego. Zgodnie z uchwałą SN z 15 lutego 2006 r., II PZP 13/05 przepisy art. 10 ust. 1 i 2 powyższej ustawy mogą stanowić podstawę rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego także w sytuacjach, gdy nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 1861 par. 1 zdaniu drugim k.p. (ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy). Należy mieć przy tym na uwadze, że powyższą ustawę stosuje się wyłącznie do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.
 
Najlepiej sie ginekologa spytac czy wystawi. Ale moze sie okazac ze tylko szpital/lekarz pracujacy w danym szpitalu wystawia takie zwolnienie.
Bo jak zwykly lekarz wystawi to bedzie tak jak L4, czyli 80% platne.


Dziękuję za odpowiedź. We środę mam wizytę u swojej gin. to się dowiem.:yes:
 
reklama
Najlepiej sie ginekologa spytac czy wystawi. Ale moze sie okazac ze tylko szpital/lekarz pracujacy w danym szpitalu wystawia takie zwolnienie.
Bo jak zwykly lekarz wystawi to bedzie tak jak L4, czyli 80% platne.
Szpital nie bardzo :no:. Przynajmniej mnie nie chcieli wystawić (znaczy mężowi), bo powiedzieli, że im nie wolno wypisać do domu pacjentki, która wymaga opieki :sorry:. Lekarz rodzinny wystawił, ale to było płatne 80%.
 
Do góry