reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

prawo, praca, becikowe - pomocne linki

reklama
korba ja też czekam na kase za grudzień ! bo mi przelali jakąś część a gdzie reszta ??? Tobie wysyłają w całości czy tez tak na raty ??
 
dziewczyny z tego co kojarzę z zus-em to jest tak...
Jak np mamy zwolnienie od 1-15.12 i dajemy im te zwolnienie np : 5.12 to oni od tego czasu mają 30 dni na przelanie kasy... i następne zwolnienie mamy np od 16-31.12 dajemy je 20.12 to oni mają 30 dni od 20.12 na wypłacenie.
Czyli w takim przypadku kasy można spodziewać się:
za pierwsze L4 do 5.01
za drugie l4 do 20.01
(jeżeli się mylę to mnie poprawcie)
 
do kiedy muszę zgłosić w GOPS że wracam do pracy nie bede pobierać już pieniedzy za wychowawczy?
jak zgłosze już teraz to mogę nie dostać chyba przelewu teraz 25.01 ( bo 25 zawsze jest przelew) a wracam od 18 lutego do pracy dopiero
 
Dziewczyny a orientujecie się może jak to jest z tym macierzyńskim. Chodzi mi o to, że na czerwiec mam termin i nie wiem czy od razu mogę iść na 80% płatne czy najpierw 100% a we wrześniu 60%. Nigdzie nie ma info na ten temat :-(
 
do kiedy muszę zgłosić w GOPS że wracam do pracy nie bede pobierać już pieniedzy za wychowawczy?
jak zgłosze już teraz to mogę nie dostać chyba przelewu teraz 25.01 ( bo 25 zawsze jest przelew) a wracam od 18 lutego do pracy dopiero

w styczniu dostaniesz pieniądze za styczeń więc ci się należą, nie należą się za część lutego (bo do 18 tak).
nie ma sensu już teraz zgłaszać bo zwykle wymagają "zaświadczenia o wysokości dochodu za kolejny miesiąc od uzyskania dochodu" czyli zaświadczenie o zarobkach za marzec. Zadzwoń na spokojnie w wolnej chwili i dopytaj jakie są terminy i wymagane dokumenty żeby dopełnić tej formalności (swoją drogą ja już chyba 3 nienależne przelewy dostałam bo nie zgłosiłam że wróciłam do pracy, będę musiała z odsetkami oddać do Urzędu Miasta kasę :confused:

Dziewczyny a orientujecie się może jak to jest z tym macierzyńskim. Chodzi mi o to, że na czerwiec mam termin i nie wiem czy od razu mogę iść na 80% płatne czy najpierw 100% a we wrześniu 60%. Nigdzie nie ma info na ten temat :-(

TEORETYCZNIE wydaje mi się że można od razu na 80% bo takie są założenia w ustawie, ale ja osobiście najpierw pójdę na 100% a potem będę chciała 60% (bo co jeśli np po 10 miesiącach uznam że czas do pracy? pomniejszę sobie wpływy ;-)) a tak na serio to na początku są większe wydatki-więcej pieluch, szczepień itd, potem człowiek przyzwyczaja się że i tak jest mniej na wszystko więc wolę najpierw brać 100%

Myślę że możemy się tym jeszcze nie martwić, niech najpierw zaczną z tego korzystać mamusie marcowe, kwietniowe a w maju już obczaimy jak w praktyce działają nowe przepisy :tak:
 
Katerinka o tym akurat czytałam (to udało mi się znaleźć:p). Jeśli pójdziesz od początku na 80%, a po pół roku zdecydujesz się, że jednak wracasz do pracy wtedy dostaniesz przelew z tym 20% za 6 miesięcy które byłaś w domu. A jak po jakimś czasie jednak zdecydujesz, że chcesz wykorzystać te pozostałe 6 miesięcy to idziesz i dostajesz 60%.

Niestety nadal nie wiem czy my czerwcówki możemy iść od razu na 80% czy nas dotyczy tylko 100% i 60%, a tak właśnie bym nie chciała:/
 
Mnie też interesuje, czy od razu możemy wejść w ten 80% rok, czy nie. A jeśli nie, to czy mając umowę przedłużaną do końca macierzyńskiego (czyli do końca tego półrocznego) będzie można jeszcze wskoczyć na ten rodzicielski, czy na to też przedłużą umowę...
 
reklama
palindromea: a ty masz umowę przedłużaną do końca macierzyńskiego czy do dnia porodu?
Tak czy inaczej to jeśli będzie ci się należał urlop macierzyński albo zasiłek macierzyński to na pewno będziesz mogła korzystać z tego przez rok. Prawdopodobnie masz umowę do dnia porodu a potem ZUS będzie ci wypłacać zasiłek-to w Zusie wtedy musisz złożyć oświadczenie czy 100% w pół roku czy 80 % na rok... ale spokojnie, mamy na to czas. Napisz jak masz umowę przedłużaną bo aż ciekawa jestem jak ci nasi pracodawcy kombinują ;-) osobiście nie spotkałam się z wersją przedłużania do końca macierzyńskiego, ale przecież nie takie cuda się dzieją w PL :tak:
 
Do góry