reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Proszę o poradę

Anonimowa

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
21 Styczeń 2020
Postów
106
13 lutego zawarłam umowę o prace na czas określony do dnia 31 marca, niestety chwile później bo na początku marca dowiedziałam się o ciąży i ze względu na prace jaka wykonywałam byłam już na l4 wiec przepracowałam tylko kilka dni, umowa nie została przedłużona ponieważ byłam przed 13 tc, czy po porodzie maluszka mogę starać się o kosiniakowe ? Należy mi się czy nie ? Czy coś jeszcze mi się należy na maluszka? Proszę o normalne odpowiedzi, jest to moja pierwsza ciąża i jestem totalnie zielona w tych sprawach
 
reklama
Rozwiązanie
No to moim zdaniem nie dostaniesz chorobowego, bo aby je dostać musisz podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe minimum 30 dni (lub 90 dni - jeśli było dobrowolne, np. z tytułu umowy zlecenia). Musiałabyś wykazać, że wcześniej podlegałaś pod ubezpieczenie chorobowe przez 10 lat. Chyba nie spełniasz wymogu "wyczekiwania", aby było wypłacane Ci świadczenie pieniężne - masz pomiędzy pracami przerwę dłuższą niż 30dni, więc poprzednie zatrudnienie nie wlicza się do czasu wyczekiwania.
Dowiadywałam się w zusie i należy mi się zasiłek
reklama
@Anonimowa A posiadasz e-ZLA?? Bo jeśli nie masz zwolnień od lekarza, to może być problem w ZUS. Aby otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, powinnaś złożyć w ZUS e-ZLA oraz druk Z-10 (lub ZAS-53). I musisz potem mieć ciągłość zwolnień.
I tak jak napisały dziewczyny - będzie Ci przysługiwało kosiniakowe oraz dodatkowo 500+. Jeśli nie przekroczysz progu dochodowego, to dodatkowo możesz starać się o becikowe.
 
@Anonimowa A posiadasz e-ZLA?? Bo jeśli nie masz zwolnień od lekarza, to może być problem w ZUS. Aby otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, powinnaś złożyć w ZUS e-ZLA oraz druk Z-10 (lub ZAS-53). I musisz potem mieć ciągłość zwolnień.
I tak jak napisały dziewczyny - będzie Ci przysługiwało kosiniakowe oraz dodatkowo 500+. Jeśli nie przekroczysz progu dochodowego, to dodatkowo możesz starać się o becikowe.
Mam cały czas l4 od lekarza i na bierząco po każdej wizycie i wypisaniu kolejnego l4 składam zas53 tak jak kazali w zusie
 
No to ok. To pewnie musisz uzbroić się w cierpliwość.

edit. Teraz doczytałam, że krótko pracowałaś - a nabyłaś prawo do pobierania chorobowego?? Tj. od kiedy jesteś na zwolnieniu?? Czy pracowałaś gdzieś wcześniej?
 
No to ok. To pewnie musisz uzbroić się w cierpliwość.

edit. Teraz doczytałam, że krótko pracowałaś - a nabyłaś prawo do pobierania chorobowego?? Tj. od kiedy jesteś na zwolnieniu?? Czy pracowałaś gdzieś wcześniej?
Tak wcześniej pracowałam w 2 pracach po ok 2 miesiące, ostatnia zakończyłam 31 grudnia i dopiero 13 lutego poszłam do tej pracy, ale tak jak pisałam pracowałam tam kilka dni i poszłam na zwolnienie które cały czas jest ciągnięte
 
No to moim zdaniem nie dostaniesz chorobowego, bo aby je dostać musisz podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe minimum 30 dni (lub 90 dni - jeśli było dobrowolne, np. z tytułu umowy zlecenia). Musiałabyś wykazać, że wcześniej podlegałaś pod ubezpieczenie chorobowe przez 10 lat. Chyba nie spełniasz wymogu "wyczekiwania", aby było wypłacane Ci świadczenie pieniężne - masz pomiędzy pracami przerwę dłuższą niż 30dni, więc poprzednie zatrudnienie nie wlicza się do czasu wyczekiwania.
 
reklama
No to moim zdaniem nie dostaniesz chorobowego, bo aby je dostać musisz podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe minimum 30 dni (lub 90 dni - jeśli było dobrowolne, np. z tytułu umowy zlecenia). Musiałabyś wykazać, że wcześniej podlegałaś pod ubezpieczenie chorobowe przez 10 lat. Chyba nie spełniasz wymogu "wyczekiwania", aby było wypłacane Ci świadczenie pieniężne - masz pomiędzy pracami przerwę dłuższą niż 30dni, więc poprzednie zatrudnienie nie wlicza się do czasu wyczekiwania.
Dowiadywałam się w zusie i należy mi się zasiłek
 
Rozwiązanie
reklama
Do góry