reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy - dla tych małych i tych dużych

sosinka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
9 Czerwiec 2012
Postów
216
Miasto
Bielsko - Biała
Pewnie nieraz każda z nas miała problem co tu ugotować dziś na obiad, co podać znajomym podczas ich popołudniowych odwiedzin lub jakie smakołyki zrobić dla naszych dzieciaczków. Dlatego też tu i teraz powstaje nowy temat kulinarno-przepisowy.
Zachęcam Wszystkich do dzielenia się swoimi odkryciami kulinarnymi.
 
reklama
Na początek zamieszczam dwa przepisy na szybkie i smaczne sałatki:

"Sałatka Moniki"

Składniki:
- kapusta pekińska - drobno szatkujemy
- słonecznik łuskany - ok 100g - prażymy na patelni bez tłuszczu, aż lekko zbrązowieje
- ser feta - kroimy w kostkę
- 2 małe piersi z kurczaka - kroimy w kostkę, lekko doprawiamy i smażymy

Sos:
- mały kubek jogurtu naturalnego lub śmietany
- 2-3 duże łyżki majonezu - najlepiej Kieleckiego
- ok 3 ząbki czosnku
- pieprz do smaku

Składniki układamy warstwami w szklanej misce:

kapusta -> sos -> pierś -> ser -> słonecznik -> kapusta -> sos itd


"Sałatka brokułowa"

Składniki:
- brokuł - podzielić na niewielkie różyczki i wrzucić na osoloną wrzącą wodę, chwilkę gotować, aby nie był zbyt miękki
- ser feta - kroimy w kostkę
- słonecznik łuskany - ok 100g - prażymy na patelni bez tłuszczu, aż lekko zbrązowieje
- puszka kukurydzy

Sos:
- mały kubek jogurtu naturalnego lub śmietany
- 2-3 duże łyżki majonezu - najlepiej Kieleckiego
- ok 3 ząbki czosnku
- pieprz do smaku

Wszystkie składniki wrzucamy do miski i mieszamy.

Smacznego!!!
 
Sosinka jesteś moim mistrzem, uratowałaś salatka moniki moje sobotnie urodziny

podrzucam przepis mojej salatki zeby tu się troszke zapelnilo:

podwojna piers z kurczaka (ugotowana)
puszka kukurydzy
puszka ananasa
natka pietruszki
6 jajek
jedna cebula (poszatkowac, troche osolić, odstawić na okolo pol godzinki, wycisnąc)
majonez, sol pieprz

smacznego
 
zielona zupa( z brokuła ) którą Laura bardzo lubi :)
(zupka idealna po 6 mies.życia)
Składniki



  • [*=left]2 różyczki brokuła
    [*=left]pół ugotowanego żółtka
    [*=left]łyżeczka masła
    [*=left]woda


Niezbędne urządzenia kuchenne



  • [*=left]garnuszek
    [*=left]blender


Sposób przyrządzania

W garnuszku zagotuj niewielką ilość wody. Na wrzątek dodaj brokuła i gotuj aż zmięknie, odstaw do przestygnięcia. Następnie dodaj żółtko,masło i całość zmiksuj. Jeśli zupa jest zbyt gęsta, możesz rozcieńczyć ją przegotowana wodą lub mlekiem z piersi.
 
pierożki leniwe (dla dzieci które jedzą twaróg czyli od około 1 roku życia)

składniki:
200g twarogu (ja zwykle używam klinek półtłusty)
2 jajka
mąka

w wąskim naczyniu miksujemy blenderem twaróg i jajka, do tego stopniowo dodajemy mąki (około 2 łyżki) tak by wszystko było średnio gęste. nabieramy ciasto łyżeczką i kładziemy niewielkie kluseczki na gotującą, lekko posoloną wodę. kluseczki ładnie odchodzą od łyżeczki jak zwilżymy ją w tej gorącej wodzie. gotują się krótko, z 5 min, dobrze żeby woda nie wrzała z pełną mocą :) wyławiamy na talerz, podajemy z odrobiną masła, cukru, czy z czym chcecie :)
ja robię je z mąki orkiszowej pełnoziarnistej, o takiej Untitled Document
twaróg można zmiksować bardziej lub mniej
z takiej ilości jak podałam wychodzi mi pełny talerz dla Natalii i jeszcze dla mnie zostaje :)


kasza manna na mleku modyfikowanym (po wprowadzeniu glutenu - czyli od około 10 miesiąca)

w garnuszku zagotować 250ml wody, wsypać dwie-trzy łyżki kaszy manny, pamiętać o mieszaniu bo manna się sklei. gotować kilka minut, jeśli wyjdzie za rzadka to chwilę dłużej, jak za gęsta - rozcieńczyć wodą. w czasie stygnięcia i po dodaniu mm kaszka jeszcze nieco gęstnieje. przelać do miseczki (ja to zawsze robiłam na wadze żeby wiedzieć ile mam kaszki), gdy trochę przestygnie (mieszając od czasu do czasu) dodać mm, ładnie się rozpuści. ja dodawałam jedną miarkę na 30g kaszki (tak jak do wody) ale myślę że to chyba było trochę za dużo. W każdym razie Natalia jadła, smakowało i wszystko było ok :) najwyżej można dać dziecku popić wody po posiłku.
kaszkę można zrobić z każdym mm, także pepti


i uwaga, mój dzisiejszy eksperyment :)

kasza jaglana na mleku

trzy łyżki kaszy jaglanej opłukałam na siltku i przelałam gorącą wodą wg wskazówek z internetu. dałam do garnuszka z zimną wodą (też wg wskazówek z internetu), zagotowałam, odlałam trochę tej wody bo mi się chyba za dużo wlało, dolałam do kaszy 250ml mleka i gotowałam 15 minut. po ugotowaniu zmiksowałam blenderem, dodałam trochę masła i cukru. wyszła aksamitna kaszka jakby o waniliowym smaku :) taki budyń :) jedyną niedogodnością był jakby drobny "piasek" wyczuwalny w tej kaszce, ale kasza jaglana ma dużo krzemionki i to pewnie dlatego. za to jest zdrowa i świetna na włosy :) podobno leczy też przeziębienie. Natalia wszamała większość, resztę dojadłam ja :)
kasza jaglana jest bezglutenowa
 
Ostatnia edycja:
reklama
Podaję przepis na pyszny i szybki obiad :)
Składniki
paczka makaronu penne
2-3 piersi z kurczaka
30 dag pieczarek
przyprawa gyros
bazylia i oregano
duża śmietana 12%

Makaron gotujemy al dente. Kurczaka kroimy w kostkę, doprawiamy przyprawą gyros i smażymy na patelni. Pieczarki kroimy drobno i dusimy. Kiedy wszystkie składniki będą gotowe to na patelnię z kurczakiem wsypujemy pieczarki i makaron. Wlewamy śmietanę, sypiemy oregano i bazylię a następnie wszystko mieszamy. Przykrywamy pokrywką i dusimy na małym ogniu aby sos przesiąkł przez składniki. Podajemy :). Uwaga- jedzenie może uzależnić ;-)

Moja sałatka z kurczaka

Składniki:
2-3 piersi z kurczaka
2-3 pomidory
1 duży ogórek
paczka sałaty kolorowej
przyprawa do kurczaka
Składniki na sos czosnkowy:
śmietana 12%
łyżeczka wegety
łyżeczka papryki słodkiej
zmielony pieprz kolorowy
3-4 ząbki czosnku.

Kurczaka przyprawiamy przyprawą z kurczaka, smażymy. Pomidora i ogórka kroimy na plasterki. Sałatę siekamy drobniej.
Sposób podania.
Na talerzu okrągłym na jego obrzeżach układamy w około naprzemiennie plastry pomidora i ogórka. Na środek talerza dajemy sałatę, pomidora i ogórka ( można dodać też kukurydzę) na samą górę kładziemy kurczaka. Polewamy sosem czosnkowym.
Sałatkę można podawać z ryżem, frytkami lub upieczoną bagietką czosnkową.
 
Do góry