reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

przerwy na karmienie (czy muszę pracować 35 godzin tygodniowo?)

rachell

Fanka BB :)
Dołączył(a)
7 Czerwiec 2010
Postów
1 206
Witam,
Mam pytanie dotyczące przerw na karmienie.
Pracuję od poniedziałku do piątku, 40 godzin tygodniowo. W poniedziałki, środy i czwartki praca jest od godziny 7.30 do 15.30. We wtorki od 7.30 do 17.00 (9,5 godziny), zaś w piątki od 7.30 do 14.00 (6,5 godziny). Jako matka dziecka do dwóch lat nie wyraziłam zgody na pracę powyżej ośmiu godzin, a co za tym idzie we wtorki pracuję do 15.30. Dodatkowo karmię nadal piersią, zatem przysługują mi dwie półgodzinne przerwy na karmienie, które chcę połączyć w jedną na koniec dnia. Czy dobrze rozumiem, że każdego dnia przysługuje mi ta przerwa, tzn. także w piątek, gdy dzień pracy jest krótszy (jednak jest powyżej 6ciu godzin)?
Moje wątpliwości wynikają z tego, iż mój tydzień pracy nie wyniesie 35 godzin (biorąc pod uwagę przerwy na karmienie), tylko 33,5 godziny. Czy muszę ustalić sobie jakiś indywidualny grafik, aby mieć 35 godzin czy jednak w jakiś sposób "korzystam" na godzinach pracy, które zostały ustalone przez pracodawcę?
 
reklama
Mam pytanie dotyczące przerw na karmienie.
Pracuję od poniedziałku do piątku, 40 godzin tygodniowo. W poniedziałki, środy i czwartki praca jest od godziny 7.30 do 15.30. We wtorki od 7.30 do 17.00 (9,5 godziny), zaś w piątki od 7.30 do 14.00 (6,5 godziny). Jako matka dziecka do dwóch lat nie wyraziłam zgody na pracę powyżej ośmiu godzin, a co za tym idzie we wtorki pracuję do 15.30. Dodatkowo karmię nadal piersią, zatem przysługują mi dwie półgodzinne przerwy na karmienie, które chcę połączyć w jedną na koniec dnia. Czy dobrze rozumiem, że każdego dnia przysługuje mi ta przerwa, tzn. także w piątek, gdy dzień pracy jest krótszy (jednak jest powyżej 6ciu godzin)?
Tak.
Moje wątpliwości wynikają z tego, iż mój tydzień pracy nie wyniesie 35 godzin (biorąc pod uwagę przerwy na karmienie), tylko 33,5 godziny.
Ustawodawca milczy na temat tygodniowego wymiaru czasu pracy (w kontekście przerw oczywiście). Liczba i długość przerw zależą od:
1. dziennego wymiaru czasu pracy
2. liczby dzieci, któe pracownica karmi.

Czy muszę ustalić sobie jakiś indywidualny grafik, aby mieć 35 godzin czy jednak w jakiś sposób "korzystam" na godzinach pracy, które zostały ustalone przez pracodawcę?
Organizacja pracy jest sprawą pracodawcy, ale nie może pozostawać w sprzecznosci z kodeksem pracy.
 
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Niestety, muszę zawalczyć o swoje prawa, gdyż wg dotychczasowych ustaleń pracodawcy powinnam ułożyć sobie 35godzinny grafik pracy, co stoi w sprzeczności z art. 148 KP i art. 187 KP.
 
Do góry