reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

roszerzanie diety w praktyce

Natqaa

Fanka BB :)
Dołączył(a)
4 Listopad 2019
Postów
435
Hej, w którym tygodniu zaczęłyście roszerzac dietę i co najpierw dałyście? Ja nie wiem dlaczego, ale nie mogę się doczekać aż mala zacznie jesc różne różności. Nie chce za bardzo dawac jej słoików. Wolę sama robić wszystko. Myslalam zeby zacząć jak mala skończy 3 miesiac od warzyw i kaszek/kleikow (do mleka), jak ladnie zacznje jesc to dopiero wtedy słodkie owoce i soczki. Może macie jakiś link gdzie jest ladnie rozrysowane co kiedy się daje - i przede wszystkim w jakiej formie. Ktoras z was zaczęła rozszerzać dietę wlasniw jakos po skończonym 3 miesiącu czyli od 13 tyg?? Jak dzieci to przyjely/tolerowały?
 
reklama
Rozwiązanie
To nie jest zależne. Każde dziecko je inaczej i w innym momencie przychodzi ochota na wszystko lub obrzydzenie do wszystkiego:p te pierwsze miesiące nie zadecydują o tym jak dziecko będzie jadło w przyszłości, od nas zależy natomiast podejście do tematu jedzenia, nauczenie zdrowych nawyków itd.

Dokladnie.
Sa tutaj mamy, które włosy z głowy rwą bo jedna a druga trzylatka żyje tylko kanapkami z masłem i lodami. Niczego więcej nie chce.
Moja Gaba tez jadła wszystko od dziecinstwa ale przechodziła różne fazy. Obecnie na tapecie są kanapki z dżemem i jabłka...
Boże. Przecież zrobisz dziecku krzywdę. Rozszerzasz najwcześniej po ukończeniu 4mca czyli tak naprawdę od 5tego. Jak zrobisz to wcześniej to zafundujesz dziecku tylko problemy i cierpienie.
 
reklama
Polskie i europejskie zalecenia mówią wyraźnie - nie wcześniej niż po skończonym 17 tyg, nie później niż w 26. Zalecenia WHO są na cały świat, w tym Afrykę i nie do końca przystają do warunków europejskich. Jednak rozszerzanie diety po skończonym 4 czy 5 miesiącu nie kłóci się z teoretycznie wyłącznym karmieniem piersią, bo mleko jest głównym posiłkiem, a wszystkie marchewki i dynie są tylko po to, żeby dziecko poznawało nowe smaki.
Polecam poczytać polskie zalecenia, ale te, które wydało Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, a nie blogi samozwańczych ekspertów.
W każdym razie @Natqaa - po 3 to za wcześnie.
 
Polskie i europejskie zalecenia mówią wyraźnie - nie wcześniej niż po skończonym 17 tyg, nie później niż w 26. Zalecenia WHO są na cały świat, w tym Afrykę i nie do końca przystają do warunków europejskich. Jednak rozszerzanie diety po skończonym 4 czy 5 miesiącu nie kłóci się z teoretycznie wyłącznym karmieniem piersią, bo mleko jest głównym posiłkiem, a wszystkie marchewki i dynie są tylko po to, żeby dziecko poznawało nowe smaki.
Polecam poczytać polskie zalecenia, ale te, które wydało Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, a nie blogi samozwańczych ekspertów.
W każdym razie @Natqaa - po 3 to za wcześnie.
A kiedy można najpóźniej tak żeby dziecko nie chodziło głodne ?
 
A kiedy można najpóźniej tak żeby dziecko nie chodziło głodne ?
Trochę dziwne to pytanie [emoji848]
Rozszerzanie diety na początku to poznawanie smakow... Nie zastępuje się mleka takim posiłkiem więc dziecko nie chodzi raczej głodne.
No i dużo zależy od gotowości malucha, niektóre dzieci mając 6msc nie są jeszcze gotowe bo np wypychają jedzenie z buzi a miesiąc później już ślicznie jedzą.

A później jak już jest dziecko starsze, samo wie ile chce zjeść i zjada tyle by nie byc głodne.
 
Trochę dziwne to pytanie [emoji848]
Rozszerzanie diety na początku to poznawanie smakow... Nie zastępuje się mleka takim posiłkiem więc dziecko nie chodzi raczej głodne.
No i dużo zależy od gotowości malucha, niektóre dzieci mając 6msc nie są jeszcze gotowe bo np wypychają jedzenie z buzi a miesiąc później już ślicznie jedzą.

A później jak już jest dziecko starsze, samo wie ile chce zjeść i zjada tyle by nie byc głodne.
Chcę jak najdłużej karmić dziecko piersią dlatego pytam kiedy można najpóźniej rozszerzać mu dietę.
Nie lubię gotować dlatego chcę to odwlec w czasie, tak żeby dziecku nie działa się krzywda stąd moje pytanie
 
Chcę jak najdłużej karmić dziecko piersią dlatego pytam kiedy można najpóźniej rozszerzać mu dietę.
Nie lubię gotować dlatego chcę to odwlec w czasie, tak żeby dziecku nie działa się krzywda stąd moje pytanie
Będziesz widziała kiedy twoje dziecko będzie gotowe [emoji6] ciężko nie zacząć rozszerzać powoli diety kiedy widzi się jak dziecko rwie się do jedzenia gdy np rodzice coś jedzą [emoji6]
A poza tym rozszerzanie diety to jedno a karmic piersią możesz nadal przecież. U mojej (ma prawie 15msc) i tak mleko na żądanie jest od kilku do kilkunastu razy dziennie, zależnie od tego czy ma gorszy dzień, ząb się przebija itp. Ja planuje karmić do 2l. Raczej wątpię żeby moja sama chciała się odstawić od mleka ale i takie dzieci znam. Więc plany planami a i tak dziecko zweryfikuje wszystko [emoji6]
 
Chcę jak najdłużej karmić dziecko piersią dlatego pytam kiedy można najpóźniej rozszerzać mu dietę.
Nie lubię gotować dlatego chcę to odwlec w czasie, tak żeby dziecku nie działa się krzywda stąd moje pytanie
A jeśli nie lubisz gotować to są przecież sloiczki.

Ja lubię gotować więc robię tak od początku, najpierw malutkie porcje a teraz moja córa je już normalne obiady z nami [emoji6]
 
3 miesiąc zdecydowanie nie , dziecko nawet siedzieć nie umie ,a co dopiero myśleć o innym jedzeniu niż mleko , poczeka do 6 mz, zobaczysz jak dziecko zacznie się interesować tym co Ty jesz ,wyciągać rączki ,to wtedy zacznij
 
reklama
A kiedy można najpóźniej tak żeby dziecko nie chodziło głodne ?
Mleko jest głównym pokarmem. Wiec dziecko nie będzie głodne, jeśli będziesz karmić mlekiem. Rozszerzanie to poznawanie smaków. Do 26 tyg powinnaś zacząć.
3 miesiąc zdecydowanie nie , dziecko nawet siedzieć nie umie ,a co dopiero myśleć o innym jedzeniu niż mleko , poczeka do 6 mz, zobaczysz jak dziecko zacznie się interesować tym co Ty jesz ,wyciągać rączki ,to wtedy zacznij
U nas wyciąga od 4 miesiąca ;)
 
Do góry