reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ryzykowne szczepienie - co robić?

Dołączył(a)
11 Czerwiec 2010
Postów
6
Witam,

proszę o pomoc, gdyż nie wiem już co robić. Moja córa ma 2 lata i 9 miesięcy, była zawsze szczepiona zgodnie z kalendarzem szczepień. Zawsze po jednym szczepieniu od razu umawiałam ją na następne, aż po którymś (gdy miała ok 1,5 roku) usłyszałam, że to na razie koniec i mamy się zgłosić jak mała będzie miała 6 lat.
Przekonana, że wszystko jest w porządku nie zajmowałam się tematem aż do momentu, gdy przeprowadziliśmy się za granicę. Dziś, podczas pierwszej wizyty w lokalnej przychodni, wraz z pielęgniarką porównywałam zapisy w naszej książeczce zdrowia dziecka z tutejszym programem szczepień. I cóż się okazało? Otóż w książeczce nie jest wpisana ostatnia dawka szczepienia DTP - IPV. Tymczasem, według polskiego kalendarza szczepień to szczepienie powinno było zostać wykonane między 16 a 18 miesiącem! Pielęgniarka od razu umówiła moją córę na szczepienie na przyszłą środę.
W związku z zaistniałą sytuacją mam dwie poważne obawy:
1. Nie jestem w stanie ustalić, czy szczepionka faktycznie nie została podana, czy to tylko błąd w dokumentach (nie pamiętam na co było ostatnie szczepienie, ale za to do dziś pamiętam, że pielęgniarka, która się nami zajmowała była niesamowicie roztrzepana). W związku z tym chciałabym się dowiedzieć, czy ewentualne zdublowanie szczepienia niesie ze sobą jakieś niebezpieczeństwo.
2. Z tego co czytałam na temat tej szczepionki, jest ona dopuszczona do użytku tylko u dzieci do 3 r.ż. Chciałabym więc wiedzieć, jak wygląda bezpieczeństwo podania tej szczepionki u dziecka, które już tę granicę niemalże osiągnęło.

Bardzo proszę o odpowiedź.
 
Ostatnia edycja:
reklama
a czy ta różnica nie polega właśnie na tytm że za granicą podaje się inne szczepionki niż w Polsce? z tego co wiem w niektórych krajach podaje się po prostu więcej szczepionek z tych "obowiązkowych"
 
Tak właśnie na początku pomyślałam, dlatego umówiłam nas od razu na "nadrobienie" tego szczepienia, ale potem wróciłam do domu i sprawdziłam polski kalendarz szczepień. Między 16 a 18 miesiącem powinny być wykonane szczepienia na krztusiec, błonicę, tężec i polio. Tego wpisu brakuje w książeczce.
Myślę, że w pierwszym wpisie nie wyraziłam się dość jasno, będę edytować.
 
Ostatnia edycja:
Do góry