reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Siedzenie

A

Alusia8989

Gość
Witam.
Mój prawie 8 miesieczny synek nie siedzi. Czy można stosowac jakieś ćwiczenia które go troszke do tego przybliża? Pozdrawiam
 
reklama
Urodził się 2 tygodnie przed czasem. A do tej pory dobrze się rozwijał. Teraz też już jest na etapie pełzania do przodu i robi postawe do raczkowania lecz jeszcze nie wie żę do tego służa też rączki tak więc pełza tylko nie siedzi
 
Podejrzewam, że usiądzie z pozycji czworaczej. Nie zawsze dzieciom udaje sie usiąść z leżenia na plecach. Proszę jeszcze troche poczekać i nie sadzać, niech sie wzmacnia pełzając.
 
Ja też mam pytanie odnośnie siadania. A w zasadzie sadzania dziecka 4,5 miesięcznego.
Przy pierwszej córce tego nie robiłam i czekałam aż sama usiądzie, co zrobiła 'o czasie'. Natomiast z drugą córką chodzimy na rehabilitacje, ze względu na to, że przeszła wylew do OUN miesiąc po urodzeniu (nietypowy przypadek).
Wszystko w zasadzie jest dobrze - rozwija się prawidłowo, choroba nie spowolniła jej ani nie zaburzyła. W każdym razie - dzisiaj na rehabilitacji (spotykamy się raz na dwa tygodnie, bo nie ma potrzeby częściej) nasza prowadząca powiedziała, że w tym wieku córka powinna podpierać się rączką kiedy ją sadzam (a ona składa się w pół do przodu)
A ja jej nie sadzam, więc skąd ma mieć taki odruch?
Dodam, że mała spokojnie sama odwraca się na boki, czasem uda jej się odwrócić z boku na brzuszek, albo z brzuszka na plecki, podciąga stópki do buzi, leżąc na brzuszku zaczyna podpierać się na wyprostowanych rączkach.

No i nie wiem, czy dać jej jeszcze czas, poczekać aż zacznie to robić sama, czy ćwiczyć z nią, sadzać - bo będziemy z tego za dwa tygodnie rozliczane.
Chyba nie o to chodzi, żeby robiła coś książkowo o czasie... Sumienie jakoś nie daje mi spokoju w tej sytuacji.

pozdrawiam
 
Witam, proszę się nie denerwować, dzieci siadają około 9 miesiąca, więc mały ma jeszcze trochę czasu. Najważniejsze żeby potrafił: przekręcać się z pleców na brzuch i odwrotnie(6 m-c), zatrzymywać się w połowie obrotu - siad boczny(7-m-c), pełzać(8-m-c). W 9 miesiącu sa zarejestrowane następujące umiejętności ruchowe: siadanie, czworakowanie, wstawanie. Może się zdarzyć, że synek najpierw postanowi czworakować, a potem usiądzie z klęku podpartego, może też wstać i zacząć czworakować. Najważniejsze żeby nie zacząć prowadzać dziecka jak wstanie. Wstawanie to nie chodzenie!!!!! Czekam na informacje czy wymienione umiejętności ruchowe są już opanowane. Proszę nie sadzać synka, nie podpierać poduchami, to zaburza rozwój reakcji obronnych i równoważnych i ma negatywny wpływ na rozwój kręgosłupa. Pozdrawiam.
POMYŁKOWO ODPOWIEDZIAŁAM NA LIST WCZEŚNIEJSZY< ALE MOŻE INFORMACJE PRZYDADZĄ SIĘ INNYM :)
 
Ostatnia edycja:
Czy dziecko ma teraz 5 miesięcy? Dzieci 4/5 miesięcznych nie sadza się, podejrzewam, że rehabilitantka chciała sprawdzić reakcję obronną. Składanie się w przód to typowa reakcja dziecka nie gotowego do utrzymania pozycji siedzącej. Pozdrawiam
 
Dziecko skończy 5 miesięcy za 4 dni.

Tak, rehabilitantka powiedziała, że sprawdza ten odruch, ale że powinien być i że powinnam sadzać córkę, żeby go wyrobiła. Ma się podpierać rączką a drugą sięgać po zabawkę. Wg mnie jest przyspieszanie jej naturalnego toku rozwoju, czy się mylę?
 
reklama
Witam, sadzanie w wieku 5 miesięcy moim zdaniem jest niekorzystne dla kręgosłupa, dziecko w tym wieku nie jest gotowe do osiowego obciążania kręgosłupa. W inny sposób można ćwiczyć odruch obronny, to samo można ćwiczyć w leżeniu na brzuszku, np. podpór na przedramieniu i sięganie po zabawkę drugą ręką. Ma Pani rację, że to trochę wyprzedzanie rozwoju dziecka. Pozdrawiam.
 
reklama
Do góry