reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

skąd mam wiedzieć, że dziecko jest już gotowe na przedszkole?

Dołączył(a)
25 Maj 2016
Postów
1
Dzień dobry :) Pytanko jak w tytule - wiem, że odpowiedź będzie że było już milion razy na tym forum, ale ja nadal mam wątpliwości! Chciałabym się dowiedzieć, czy jeśli moje dziecko np. już samo je, samo chodzi do łazienki, ale np. ma jeszcze problemy z tym żeby powiedzieć jasno czego chce i się boi innych dzieci - to czy nadaje się do przedszkola czy jeszcze trzeba poczekać? Co z rzeczami typu wiązanie butów? Co jeśli zwyczajnie dziecko boi się zostać bez mamy? Mój synek kończy niedługo 4 latka, chyba już najwyższy czas żeby pobawił się i pouczył trochę z innymi dzieciakami, ale wciąż mam wątpliwości czy to już jest gotowość przedszkolna czy nie :(
 
reklama
Mój poszedł jak miał niecałe 2,5 roku - i do tej pory za bardzo nie mówi. 4 lata to już duży chłopiec i na pewno sobie poradzi.

Ja tu coś czuję, że to mama bardziej się boi zostawić dziecko ;-)

No i z czegoś wynika ten strach przed innymi dziećmi... Czy macie często kontakt z innymi dziećmi?
 
Wydaje mi sie ze nigdy nie ma tego odpowiedniego momentu i zawsze beda jakies obawy. Z obserwacji wiem ze najbardziej strachliwe sa dzieci, ktorych rodzice ciagle powtarzaja "uwazaj, nie wolno" itp. Nie wiem czy tak jest w tym przypadku ale moze mama powinna tez sprobowac spojrzec z dystansu na swoje zachowanie.
 
A ja bym poszukala w przedszkolach dni otwartych. Czesto tak jest ze mozna przyprowadzic dziecko na troche. Czasami mozna z nim zostac a czasami obserwuje sie z daleka .
Ewentualnie jakas swietlica gdzie dziecko mialoby kontakt z rowiesnikami. Wtedy widac reakcje na towarzystwo. Czy pilnuje sie mamy czy o niej zapomina.
 
Witaj! Większość dzieci trafia do przedszkoli właśnie w okolicach 3-4 roku życia. Jest to typowy wiek, kiedy osiąga się gotowość przedszkolną. Nieco niepokojące jest to, że dziecko w tym wieku nie potrafi jasno zakomunikować swoich potrzeb - chociaż trudno ocenić jak bardzo, bo nie podajesz zbyt wielu szczegółów. Wiązania butów może nauczyć się później :) Jeżeli chodzi o strach i trudności w nawiązywaniu kontaktu z innymi - myślę, że właśnie pobyt w przedszkolu pomoże mu się przełamać. Przedszkola pomagają w tym procesie jak mogą - np. u nas w Gorzkowie mamy zajęcia adaptacyjne, które pomagają nie tylko dzieciom, ale i rodzicom oswoić się z nową sytuacją. Więcej na ten temat możesz poczytać tutaj: Link do: Blog - Przedszkole Wieliczka Gorzków W razie pytań - jestem do dyspozycji!
 
Dziecko z przedszkolem musi się oswoić, zwłaszcza dziecko, które do tej pory cały czas spędzało wyłącznie z matką. Musi czuć, że taka zmiana to nic strasznego - również mama (nawet niewerbalnie) nie może pokazywać, że się stresuje. Czy uda się Twojemu maluchowi nawiązać relacje społeczne z innymi dzieciakami w przedszkolu okaże się dopiero po około 2 tygodniach. Myślę, że warto spróbować.
 
reklama
zawsze mozna przejsc sie z dzieckiem na jakieś zajęcia grupowe, gdzie będzie samo z grupka równieśników i zobaczyć jak tam daje sobie rade :) ja ze swojej strony moge polecić Artyz na mieszka w Szczecinie, pierwsze zajęcia za free, wiec sytuacja idealna :)
 
Do góry