reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Sposób na....

mamcia2

Fanka BB :)
Dołączył(a)
21 Kwiecień 2011
Postów
317
Miasto
Trójmiasto
Rozwiązania
0
Kolki i wzdęcia

Kolka to jedna z najczęstszych dolegliwości niemowląt w pierwszych miesiącach życia,
Jak pomóc dziecku? Maluch dozna ulgi w ramionach rodziców, ogrzewany ciepłem ich ciała, kołysany w rytm ich kroków. Kojąco może też nań podziałać jednostajny szum jakiegoś urządzenia domowego (np. odkurzacza czy suszarki do włosów), delikatny masaż brzuszka lub całego ciała, kąpiel w ciepłej wodzie.

Leki łagodzące wzdęcia u dzieci i kolki u niemowląt

*Substancja czynna - foeniculum capillaceum (koper włoski)

Wyciąg z owocu kopru włoskiego i składniki olejku koprowego działają rozkurczowo na przewód pokarmowy, ułatwiając swobodne odejście gazów. Ponadto koper włoski zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, łagodzi ból wywołany wzdęciem, przywraca prawidłowe trawienie oraz działa uspokajająco, ułatwiając zasypianie. Inne składniki preparatów kopru włoskiego pobudzają wydzielanie soku żołądkowego.
Preparaty zawierające wyciąg z kopru włoskiego dla dzieci, dostępne bez recepty, to: -Bobofen, Plantex, Woodwards Gripe Water.

Bobofen fix
od 3. tyg.ż. Mieszanka do sporządzania roztworu doustnego w opakowaniach 20 saszetek po 1,6 g. Skład: Chamomilla anthodium, Foeniculi fructus, Melissae folium. Herbapol Lublin S.A.

Plantex
od 3. tyg.ż. Granulat do sporządzania roztworu doustnego w opakowaniach 10 saszetek po 5 g. Skład: Foeniculi fructi extractum. LEK S.A.

Woodwards Gripe Water
od 2. m.ż. Płyn doustny w opakowaniach po 150 ml. Skład: Foeniculi semen oleum, Natrii hydrocarbonas. Seton Products Ltd.

*Substancja czynna - dimeticonum (dimetykon)
Dimetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe baniek gazu, rozdrabniając je na małe pęcherzyki, które łatwo wchłaniają się z układu pokarmowego. Działa przeciwwzdęciowo. Nie przechodzi do krwi.

Esputicon
od 2. m.ż. krople doustne w opakowaniach po 5 g. (podaje się z niewielką ilością płynu na łyżeczce). Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne "SYNTEZA" Sp. z o.o.

*Substancja czynna - simeticonum (simetykon)

Simetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu ułatwia wydalanie gazów. Osłabia też napięcie ścian przewodu pokarmowego, łagodząc spowodowany nim ból. Nie przechodzi do krwi. Preparaty zawierające simetykon dla dzieci, dostępne bez recepty, to: Bobotic, Espumisan, Infacol.

Bobotic
od 2. m.ż. krople doustne w opakowaniach po 30 ml. Medana Pharma Terpol Group S.A.

Espumisan
od 2. m.ż. krople doustne w postaci emulsji w opakowaniach po 30 ml

Espumisan kapsułki w opakowaniach po 25 szt. i 100 szt. Berlin-Chemie AG

Infacol
od 2. m.ż. Zawiesina doustna w opakowaniach po 50 ml. Podaje się w postaci nierozcieńczonej za pomocą zakraplacza dołączonego do opakowania. Forest Laboratories UK Ltd.
Biegunka

Jak pomóc dziecku? Najważniejsze, by przyjmowało co najmniej tyle płynów, ile wydaliło, gdyż inaczej grozi mu odwodnienie i to tym szybciej, im jest młodsze. Do picia najlepiej podawać ciepłą wodę lub specjalne płyny uzupełniające elektrolity. Można, a niekiedy trzeba, zastosować kilkugodzinną przerwę w karmieniu, a następnie wrócić do zwykłej diety. Przy łagodniejszej biegunce takie postępowanie zazwyczaj pozwala opanować objawy.

Kiedy do lekarza?

Należy zasięgnąć porady, gdy:

- biegunka występuje u noworodka lub niemowlęcia;
- podczas biegunki dziecko wymiotuje lub nie chce pić (nie można wtedy uzupełnić wydalonych płynów);
- biegunce towarzyszy wysoka gorączka;
- biegunka wpływa na stan ogólny dziecka, które jest osłabione lub apatyczne;
- w stolcach pojawia się krew;
-jakikolwiek objaw, wygląd stolców lub stan ogólny dziecka budzi niepokój rodziców, a zwłaszcza gdy występują objawy lub zachowanie dotychczas rodzicom nieznane.

Leki o działaniu przeciwbiegunkowym, osłaniające śluzówkę przewodu pokarmowego

*Substancja czynna - diosmectite (diosmektyt)

Diosmektyt powleka śluzówkę żołądka i jelit ochronną warstwą. Zwiększa lepkość i spójność śluzu, ma silne właściwości wiążące - neutralizuje drobnoustroje oraz toksyny. Przyspiesza odnowę nabłonka jelitowego.

Smecta
w przypadku niemowląt - w porozumieniu z lekarzem
Proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w opakowaniach po 10 lub 30 saszetek. Beaufour Ipsen Pharma

*Substancja czynna - tanninum albuminatum (białczan taniny)

Białczan taniny jest związkiem o działaniu przeciwbiegunkowym, zalecanym przy nieżytach jelit i lekkich zatruciach pokarmowych. Stanowi połączenie garbników - kwasu taninowego (taniny) z białkiem - albuminą. Uwolniona w jelicie cienkim tanina działa ściągająco, hamuje rozwój bakterii i neutralizuje ich toksyny. Ponadto tamuje drobne krwawienia w przypadku uszkodzenia naczyń włosowatych śluzówki jelit.

Taninal
od 5. r.ż. Tabletki w opakowaniach po 20 szt. Wrocławskie Zakłady Zielarskie "Herbapol" SA
Leki przeciwbiegunkowe oparte na probiotycznym działaniu szczepu drożdży

*Substancja czynna - Saccharomyces boulardii

Preparat wywiera działanie przeciwbakteryjne i przeciw drożdżakowe, hamuje efekty działania toksyn bakteryjnych.

Enterol
250 od 2. m.ż. Kapsułki w opakowaniach po 10 szt. oraz proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w opakowaniach po 10 saszetek. Laboratoires Biocodex

Leki hamujące biegunkę

Leki ściśle przeciwbiegunkowe, czyli hamujące biegunkę, dostępne bez recepty to preparaty loperamidu. Substancja ta łagodzi objawy, ale nie usuwa ich przyczyny. Niekiedy może to przerwać chorobę, ale jeśli jest ona wywołana zakażeniem bakteryjnym, powoduje zatrzymanie chorobotwórczych drobnoustrojów i ich toksyn w jelitach, co może pogorszyć stan chorego. Dlatego choć leki zawierające loperamid sprzedawane są bez recepty, dzieciom możne je podawać tylko w porozumieniu z lekarzem.

*Substancja czynna - loperamidum (loperamid)

Loperamid osłabia ruchy robaczkowe jelit i wzmaga napięcie zwieracza odbytu, co zmniejsza parcie na stolec. Wydłuża też czas przejścia pokarmu przez przewód pokarmowy, hamuje wydalanie wody i elektrolitów. W rezultacie maleje liczba wypróżnień.

Preparaty zawierające loperamid dla dzieci, dostępne bez recepty, to: Imodium, Laremid, Stoperan.

Imodium kapsułki od 7. r.ż.

Imodium Instant
tabletki od 7. r.ż. Kapsułki w opakowaniach po 6 szt. oraz tabletki w opakowaniach po 10 szt. Janssen-Cilag International N.V.

Laremid
od 7. r.ż. Tabletki w opakowaniach po 10 szt. Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA SA

Stoperan
od 7. r.ż. Kapsułki twarde w opakowaniach po 8 szt.US Pharmacia Sp. z o.o.
 
Ostatnia edycja:
reklama

mamcia2

Fanka BB :)
Dołączył(a)
21 Kwiecień 2011
Postów
317
Miasto
Trójmiasto
Rozwiązania
0
ciąg dalszy

Lek przeciw biegunce wywołanej przez bakterie

*Substancja czynna - nifuroxazidum (nifuroksazyd)

Nifuroksazyd działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie (hamuje rozwój bakterii) na większość bakterii jelitowych wywołujących ostrą biegunkę zakaźną. Lek nie zaburza równowagi fizjologicznej flory bakteryjnej jelit ani nie wchłania się z przewodu pokarmowego.

Preparaty zawierające nifuroksazyd dostępne bez recepty, to: Endiex, Nifuroksazyd 200 Hasco.

Endiex
od 7. r.ż. Kapsułki twarde w opakowaniach po 12 szt. Zentiva a.s.

Nifuroksazyd 200 Hasco
od 7. r.ż. Tabletki powlekane w opakowaniach po 12 szt. Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Leki uzupełniające florę bakteryjną jelit po kuracji antybiotykowej, przy biegunkach oraz przy niektórych schorzeniach i dolegliwościach układu pokarmowego

*Preparaty zawierające szczepy bakteryjne kwasu mlekowego

Bakterie kwasu mlekowego, podane doustnie, namnażają się w jelitach i normalizują skład mikroflory przewodu pokarmowego, zwłaszcza po jego wyjałowieniu (np. wskutek kuracji antybiotykowej), przy biegunkach i zaparciach. Konkurują one z bakteriami chorobotwórczymi, a produkując kwas mlekowy, stwarzają niekorzystne dla nich warunki rozwoju. Podawanie preparatów zawierających bakterie kwasu mlekowego usprawnia też perystaltykę jelit, normalizuje częstość wypróżnień, hamuje rozwój bakterii gnilnych, chroni przed grzybicami i drożdżycami przewodu pokarmowego.

Preparaty zawierające szczepy bakteryjne kwasu mlekowego dla dzieci, dostępne bez recepty, to: Lacidofil, Lakcid, Trilac.

Lacidofil
od 4. m.ż. Kapsułki w opakowaniach po 20 szt. i 200 szt. Skład: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus Lallemand SAS

Lakcid od 2 m.ż.

Lakcid forteod 2 m.ż.

Lakcid L od 2 m.ż.
Proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w opakowaniach: Lakcid - 10 ampułek i 50 ampułek; Lakcid forte - 5 fiolek, 10 fiolek, 5 saszetek, 10 saszetek; Lakcid L - 5 fiolek i 10 fiolek. Skład: Lactobacillus rhamnosus Biomed Wytwórnia Surowic i Szczepionek Sp. z o.o. - Lublin

Trilac
od 4. m.ż. Kapsułki w opakowaniach po 20 szt. Skład: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, Bifidobacterium bifidum Allergon AB
Lacido Baby

Bio Gaia


Zaparcie

Zaparcie stanowi problem, jeśli jest przyczyną bólów brzucha lub gorszego samopoczucia, jeżeli wypróżnienie przychodzi dziecku z trudem lub w stolcu pojawi się krew. Kiedy sprawa dotyczy niemowlęcia, trzeba się za każdym razem poradzić pediatry. Starszemu dziecku możemy pomóc sami, jeśli sytuacje takie już mu się zdarzały i wiemy od lekarza, jak postępować.

Uwaga! Jeśli zaparcie wystąpi nagle, a dziecko ma bóle brzucha, nie wolno podawać mu środków przeczyszczających. Objawy takie mogą bowiem świadczyć o zapaleniu wyrostka lub innym nagłym stanie, wymagającym szybkiej pomocy medycznej.

Jak pomóc dziecku? Zaparciom najlepiej zapobiegać przez właściwą dietę, bogatą w błonnik (warzywa, owoce, pełnoziarniste kasze, pieczywo z mąki razowej). I nie zapominać o napojach (najlepsza jest woda). Dzięki takiej profilaktyce nie dopuścimy do tzw. zaparcia nawykowego, kiedy to malec, mając nieprzyjemne doświadczenia z wypróżnianiem się, zaczyna wstrzymywać, co jeszcze pogarsza sprawę.

Najprostszym i najłagodniejszym środkiem stosowanym przy zaparciach u dzieci są czopki glicerynowe, które pobudzają ruchy jelita grubego prowadzące do wypróżnienia, a ponadto zmiękczają masy kałowe. Nie można ich jednak podawać dziecku rutynowo. Dlatego, jeśli mimo prawidłowej diety i okazyjnego podawania czopków dziecko wciąż ma zaparcia, trzeba się poradzić lekarza.

Opisane dalej leki można podawać tylko doraźnie i naprawdę rzadko, najlepiej po konsultacji lekarskiej. Dotyczy to w szczególności najsilniej działającego Bisacodylu, który należy zarezerwować dla sytuacji wyjątkowych u starszych dzieci i podawać wyłącznie za zgodą lekarza.

*Substancja czynna - lactulosum (laktuloza)

Laktuloza działa przeczyszczająco. Jest rozkładana w jelicie grubym na kwas mlekowy i kwas octowy. Prowadzi to do zakwaszenia treści jelita, co pobudza jego ruchy robaczkowe, oraz do ściągnięcia wody do jego wnętrza, dzięki czemu stolec staje się bardziej miękki i dziecku łatwiej go wydalić. Działanie rozpoczyna się po 24 do 48 godzin od przyjęcia dawki preparatu.

Preparaty zawierające laktulozę dla dzieci, dostępne bez recepty, to: Duphalac, Lactulol, Lactulose-MIP, Lactulosum, Lactulosum Nycomed, Lactulosum Polfarmex, Normalac.

Duphalac
od 2. m.ż. Syrop w opakowaniach po 150 ml oraz 10 saszetek po 15 ml Solvay Pharmaceuticals B.V.

Lactulol
od 2. m.ż. Syrop w opakowaniach po 150 ml Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK SA

Lactulose-MIP
od 2. m.ż. Syrop w opakowaniach po 200 ml MIP Pharma Polska Sp. z o.o.

Lactulosum
od 2. m.ż. Syrop w opakowaniach po 150 ml Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Lactulosum Nycomed
od 2. m.ż. Syrop w opakowaniach po 150 ml Nycomed Pharma Sp. z o.o.

Lactulosum Polfarmex
od 2. m.ż. Syrop w opakowaniach po 150 ml Polfarmex SA

Normalac
od 2. m.ż. Syrop w opakowaniach po 150 ml i 200 ml.Molteni Farmaceutici Polska Sp. z o.o.

*Substancja czynna - docusatum natricum (dokuzynian sodu)

Dokuzynian sodu działa emulgująco, ułatwiając przenikanie wody i tłuszczów w głąb mas kałowych. Dzięki temu stolce stają się miękkie i jednorodne, co ułatwia wypróżnienie. Działanie przeczyszczające występuje po 1-3 dniach od rozpoczęcia leczenia. Choć lek ma działanie miejscowe, w niewielkim stopniu wchłania się jednak z przewodu pokarmowego, co może zaburzać asymilację innych leków, podawanych jednocześnie.

Preparaty dokuzynianu sodu dla dzieci, dostępne bez recepty to: Doculax, Laxopol.

Doculax
od 7. r.ż. Kapsułki elastyczne w opakowaniach po 30 szt. Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK SA

Laxopol
od 4. r.ż. Syrop w opakowaniach po 100 ml Zakłady Farmaceutyczne UNIA Spółdzielnia Pracy

*Substancja czynna - bisacodylum (bisakodyl)

Preparat syntetyczny, który działa bezpośrednio na śluzówkę jelit; pobudza sploty nerwowe, co prowadzi do przyspieszenia ruchów robaczkowych jelita grubego oraz wpływa na wydzielanie wody i jonów w jelicie grubym. Powoduje to rozluźnienie stolca i ułatwia wypróżnienie. Lek podany doustnie zaczyna działać po 6-12 godzinach.

Bisacodyl
od 4. r.ż. Tabletki w opakowaniach po 30 szt. ICN Polfa Rzeszów SA
Artykuł zapożyczony ze strony Kłopoty z brzuszkiem
 
Ostatnia edycja:

kota-behemota

Q & H team
Dołączył(a)
15 Kwiecień 2011
Postów
4 837
Miasto
śląskie lasy
Rozwiązania
0
dziewczyny, pomocy! chyba mnie jakieś przeziębienie dopada, nie chcę przerwać karmienia piersią, więc proszę o rady, co oprócz Rutinoscorbinu mogę brać, żeby zdusić to w zarodku?

syrop z cebuli odpada, czosnku też jeszcze nie zaryzykuję. wypiłam herbatę z miodem i mam nadzieję, że miód nie zaszkodzi małemu.
 

Kupinosia

Mama Oli i Kasi
Dołączył(a)
3 Listopad 2008
Postów
2 209
Miasto
Grajewo
Rozwiązania
0
Paracetamol dali mi już w szpitalu w 2 czy 3 dobie tak mnie łeb bolał...tak więc myślę że spokojnie można :tak: a miodem codziennie słodze kawę i mojej małej nie szkodzi
 
Ostatnia edycja:

asko_

ko&ko-ski
Dołączył(a)
20 Lipiec 2010
Postów
1 767
Miasto
tychy
Rozwiązania
0
KOta, jakiś cas temu w ddtvn mowili ze rutinoscorbin to placebo... i guzik daje..
ale tak samo jak dziewczyny polecam paracetamol lub apap, i zapytaj w aptece moze cos jeszcze dla mam karmiących jest. Mozesz tez pic herbatę z sokiem z malin.
 

mamcia2

Fanka BB :)
Dołączył(a)
21 Kwiecień 2011
Postów
317
Miasto
Trójmiasto
Rozwiązania
0
dziewczyny, pomocy! chyba mnie jakieś przeziębienie dopada, nie chcę przerwać karmienia piersią, więc proszę o rady, co oprócz Rutinoscorbinu mogę brać, żeby zdusić to w zarodku?

syrop z cebuli odpada, czosnku też jeszcze nie zaryzykuję. wypiłam herbatę z miodem i mam nadzieję, że miód nie zaszkodzi małemu.
Karmienia piersią nie przerywa się z powodu przeziębienia czy choroby, nawet jak lekarz zapisze antybiotyk, bo choroba się rozwinie to dalej się karmi piersią (lekarz może dać taki antybiotyk, żeby dziecku nie zaszkodził).
 

malenstwo550

Zuzinkowa Mamusia:))
Dołączył(a)
6 Maj 2011
Postów
856
Miasto
obecnie radom
Rozwiązania
0
Kota jak ja byłam chora to wyslalam moja mame do apteki i farmaceutka tylko powiedziala ze rutinoscorbin mozna brac i tym podobne i a i dzwonila na pogotowie zapytac co mozna brac to wlasnie jeszcze paracetamol i tyle meczylam sie strasznie az przeszlo. a na miod bym uwazala bo jest bardzo silnym alergenem i malutkie dzieci go nie trawia. Więc polecam herbatke z sokiem z malin i odpoczywanie w miarę mozliwości:D oraz zycze szybkiego powrotu do zdrowia:DD
 
reklama

venus27

Fanka BB :)
Dołączył(a)
2 Lipiec 2011
Postów
1 822
Rozwiązania
0
Tez mnie cos łapie:-(Ile paracetamolu lub rutinoscorbinu mozna brac?
 
Do góry