reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy urzędowe

wiesz co moja siostra miala taka sytuacje i o ile sie nic nie zmienilo to wyglada to tak ze pracodawca musi ci z automatu przedluzyc umowe nawet jak jestes na L4 do dnia porodu (przychodzisz do pracy tego dnia zeby podpisac i dalej na L4) i jezeli cie pozniej wywali to macierzynski masz placony tez z automatu ale chyba przez ZUS, no i dodatkowo jezeli mialas przepracowany chyba rok w ciaglosci to dostajesz zasilek z urzedu pracy za brak zatrudnienia.... ale wszystkie swiadczenia ci sie naleza.... :-)

a jestes pewna ze ci nie da na stale? moze sie uda?
 
reklama
Dzięki dziewczyny za odpowiedzi. Czyli tak czy siak do końca ciąży mi muszą przedłużyć zatrudnienie. No to super:-)

myszka nie jestem pewna, że mi nie przedłużą umowy, ale ponieważ lubię się przygotować na każdą ewentualność to i taką opcję biorę pod uwagę, szczególnie, że mój bezpośredni kierownik, który opiniuje dyrektorowi pracowników ma jakiś problem z młodymi matkami w ogóle.
 
Katarina - ja jestem w takiej samej sytuacji, umowę mam do 31.12. Pracodawca nie musi dawać Ci żadnego aneksu, umowa jest automatycznie przedłużana do dnia porodu. Natomiast żeby dostać macierzyński z zus, to minimum 1 dzień musi być wykorzystany u pracodawcy, tzn np dzień porodu musi być zaliczony jako macierzyński - wtedy zus zapłaci całość łącznie z urlopem dodatkowym - wniosek składasz już bezpośrednio w zusie.
 
kobietki a słyszałyście o tym dobrze płatnym macierzyńskim, jeżeli się założy działalność gospodarczą i opłaci jedną, najwyższą składkę?
 
Słyszałymy :-) ostatnio bardzo to nagłośnili w tv i podobno zus się ostro wziął za kontrole. Podobno mają szybko zmienić przepisy, żeby wysokość świadczenia zależała od czasu wpłat.
 
Słyszałymy :-) ostatnio bardzo to nagłośnili w tv i podobno zus się ostro wziął za kontrole. Podobno mają szybko zmienić przepisy, żeby wysokość świadczenia zależała od czasu wpłat.
od nowego roku ma wejść przepis, że wypłata macierzyńskiego jeśli firmę otworzysz już w 2013 r., będzie uzależniona od długości płacenia składek, a nie jak teraz, że wystarczy zapłacić jedną wysoką i masz 7 tyś macieryzńskiego przez pół roku co m-c :tak:
 
reklama
od nowego roku ma wejść przepis, że wypłata macierzyńskiego jeśli firmę otworzysz już w 2013 r., będzie uzależniona od długości płacenia składek, a nie jak teraz, że wystarczy zapłacić jedną wysoką i masz 7 tyś macieryzńskiego przez pół roku co m-c :tak:
tylko trzeba się liczyć z kontrolą zus i zakwestionowaniem założenia fikcyjnej działalności w celu wyłudzenia świadczeń. Gdy Zus to udowodni każe zwrócić kasę i składa wniosek do prokuratury. Za GW - od stycznia 2009 do czerwca 2012 zus odmówił lub kazał zwrócić zasiłek 1716 kobietom.
 
Do góry