reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ubezpieczenie w KRUS

Dołączył(a)
24 Luty 2022
Postów
2
Proszę o poradę. Jestem obecnie w 7 tc. Jestem zarejestrowana w UP jako osoba bezrobotna już bez prawa do zasiłku. Mąż ma gospodarstwo i zastanawiamy się nad ubezpieczeniem w KRUSie również dla mnie. Czy po porodzie z KRUS będzie mi przysługiwał zasilek macierzynski i becikowe czy nie, bo nie będę rok opłacała składek? Czy w razie gdyby mi nic nie przysługiwało mąż może pobierac ten zasilek i becikowe?
 
reklama
Ale chcesz płacić wszelkie składki, by uzyskać zasiłek macierzyński?

edit. Becikowe jest to świadczenie przyznawane przez MOPR a nie ZUS/KRUS

Z tego co wiem to zasiłek macierzyński z KRUS to 1000zł, więc nie wiem czy jest o co się bić. Bo z mocy prawa przysługuje Ci kosiniakowe w tej samej wysokości.
 
Bezsensu te kombinowanie ;)
Jako osoba bezrobotna po porodzie masz prawo do kosiniakowe z zus oraz becikowego (przedstawiacie pity za dany rok) i jeśli nie przekroczycie dochodu na osobę 1922zl to dostaniesz te becikowe. Niestety jesli wyżej to nie dostaniecie nawet jakbyś była ubezpieczona w KRUS.
 
Ale chcesz płacić wszelkie składki, by uzyskać zasiłek macierzyński?

edit. Becikowe jest to świadczenie przyznawane przez MOPR a nie ZUS/KRUS

Z tego co wiem to zasiłek macierzyński z KRUS to 1000zł, więc nie wiem czy jest o co się bić. Bo z mocy prawa przysługuje Ci kosiniakowe w tej samej wysokości.
Tak. Myślę że będę opłacać wszystkie składki. Odnośnie becikowego czytałam że rolnikowi przysługuje zasiłek z tytułu urodzenia dziecka tzw. "becikowe". Być może coś się zmieniło w tym temacie. 😉 dziękuję za pomoc
 
@Oksa95 Moim zdaniem za bardzo kombinujesz. 🤷‍♀️
Zadzwoń do KRUS i się wszystkiego dowiesz - dopytaj ile będziesz płaciła składek i jaki jest okres wyczekiwania by zasiłek macierzyński dostać i w jakiej wysokości go dostaniesz.
A z becikowym, to jw.
🤷‍♀️
 
Do góry