reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa o pracę, urlop, zasiłek

ewelina_1989

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
3 Lipiec 2019
Postów
134
Hej kochane pomóżcie mi, jesteście pewnie lepiej obeznane. Niedługo kończy mi się umowa o pracę. Jako że jestem już prawie w 4 miesiącu pracodawca przedłuży mi ją do dnia porodu i mam pensje 100%. To jest jasne, ale co potem?? To moje pytanie co po porodzie, co mogę, co mi przysługuje?
 
reklama
Tak standardowo - składasz wniosek do pracodawcy o macierzyński + rodzicielski i przez rok otrzymujesz zasiłek z ZUS w wysokości 80% pensji (lub 100%/60% po pół roku). Potem możesz udać się do Urzędu Pracy i pobierać zasiłek dla bezrobotnych lub po prostu znaleźć kolejną pracę.
No i będziesz miała 500+.
 
Tak standardowo - składasz wniosek do pracodawcy o macierzyński + rodzicielski i przez rok otrzymujesz zasiłek z ZUS w wysokości 80% pensji (lub 100%/60% po pół roku). Potem możesz udać się do Urzędu Pracy i pobierać zasiłek dla bezrobotnych lub po prostu znaleźć kolejną pracę.
No i będziesz miała 500+.
Dokładnie tak :)
 
Hej kochane pomóżcie mi, jesteście pewnie lepiej obeznane. Niedługo kończy mi się umowa o pracę. Jako że jestem już prawie w 4 miesiącu pracodawca przedłuży mi ją do dnia porodu i mam pensje 100%. To jest jasne, ale co potem?? To moje pytanie co po porodzie, co mogę, co mi przysługuje?
Też mam podobną sytuację no poród na 9 grudnia a umowa jest do stycznia. Wcześniej dziewczyny pisały że nie przedłuży nam pracodawca umowy a co dalej to nie wiem. Ja byłam pewna że przedłuża die umowę. Z czego dalej żyć?
 
Tak standardowo - składasz wniosek do pracodawcy o macierzyński + rodzicielski i przez rok otrzymujesz zasiłek z ZUS w wysokości 80% pensji (lub 100%/60% po pół roku). Potem możesz udać się do Urzędu Pracy i pobierać zasiłek dla bezrobotnych lub po prostu znaleźć kolejną pracę.
No i będziesz miała 500+.
Czyli na czas urlopu macierzyńskiego jednak pracodawca przedluza umowe czy nie ? Polubiłam się?
 
Nie przedłuża umowy na czas macierzyńskiego. Umowa jest do dnia porodu. Od porodu jesteś bezrobotna i pobierasz zasiłek z ZUS. Nie przysługuje Ci np. po nim wychowawczy (bo nie jesteś pracownikiem).

@Onaija Zakładając, że urodzisz 9 grudnia:
1. składasz dokumenty u pracodawcy o macierzyński
2, do dnia 31.12.2019 pracodawca zgłasza Ciebie do ZUS jako pracownicę pobierającą macierzyński.
3. Od 1 stycznia 2020r. wyrejestrowuje Ciebie z ZUS, ty natomiast zgłaszasz się do ZUS i piszesz im pismo: "W związku z rozwiązaniem umowy o pracy w dniu 31.12.2019r. proszę o wypłatę zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego za okres 01.01.2020-08.12.2020"
4. Wypłatą zasiłku macierzyńskiego od 01.01.2020 zajmuje się ZUS, a ty nie jesteś pracownikiem firmy
5. Najlepiej by było by mąż od 01.01.2020 zgłosił Ciebie u siebie w pracy do ubezpieczenie zdrowotnego, inaczej będziesz musiała ganiać do ZUS po potwierdzenie możliwości skorzystania z usług medycznych/lekarskich.
 
Nie przedłuża umowy na czas macierzyńskiego. Umowa jest do dnia porodu. Od porodu jesteś bezrobotna i pobierasz zasiłek z ZUS. Nie przysługuje Ci np. po nim wychowawczy (bo nie jesteś pracownikiem).
Ale lipa. Rodzę w grudniu a umowę mam do stycznia to od stycznia już z ZUS pobieram pieniądze. Najlepiej być na umowie na czas nieokreślony i po problemie.
 
reklama
reklama
Ch
Nie przedłuża umowy na czas macierzyńskiego. Umowa jest do dnia porodu. Od porodu jesteś bezrobotna i pobierasz zasiłek z ZUS. Nie przysługuje Ci np. po nim wychowawczy (bo nie jesteś pracownikiem).

@Onaija Zakładając, że urodzisz 9 grudnia:
1. składasz dokumenty u pracodawcy o macierzyński
2, do dnia 31.12.2019 pracodawca zgłasza Ciebie do ZUS jako pracownicę pobierającą macierzyński.
3. Od 1 stycznia 2020r. wyrejestrowuje Ciebie z ZUS, ty natomiast zgłaszasz się do ZUS i piszesz im pismo: "W związku z rozwiązaniem umowy o pracy w dniu 31.12.2019r. proszę o wypłatę zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego za okres 01.01.2020-08.12.2020"
4. Wypłatą zasiłku macierzyńskiego od 01.01.2020 zajmuje się ZUS, a ty nie jesteś pracownikiem firmy
5. Najlepiej by było by mąż od 01.01.2020 zgłosił Ciebie u siebie w pracy do ubezpieczenie zdrowotnego, inaczej będziesz musiała ganiać do ZUS po potwierdzenie możliwości skorzystania z usług medycznych/lekarskich.
Cholera myślałam że będę miała do czego wrócić
 
Do góry