reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wynagrodzenie na zwolnieniu typ B

Dołączył(a)
25 Styczeń 2017
Postów
8
Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum oraz przyszłym ojcem. Nie wiem czy dobry dział ale jbc wybaczcie. Potrzebuję porady jaka będzie wysokość wynagrodzenia od ZUSu dla ciężarnej jeżeli w 2016 roku miała umowę o pracę na pół etatu a od nowego 2017 roku ma umowę o pracę na cały etat. Chodzi tu o najniższa krajowa. Jakby musiała teraz pójść na zwolnienie typu B czyli 100% to dostała by wynagrodzenie na poziomie średniej z 12 miesięcy ostatnich czyli 11 miesięcy 2016 i jeden miesiąc 2017? Z moich wyliczeń jakieś około 800 zł. Czy jest jakieś minimum?
Dziękuję i pozdrawiam
 
reklama
Jeśli zmienił się wymiar pracy - to dostanie wynagrodzenie równe średniej z miesięcy przepracowanych z nową podstawą (a jeśli nie przepracuje ani jednego pełnego miesiąca - to dostanie tyle ile miałaby dostać po zmianie wymiaru czasu pracy). Jest to jeden z wyjątków ustawy zasiłkowej.

edit. Podstawa prawna: art. 40 ustawy zasiłkowej
No i jakby jej wyszło 800zł - to i tak dostałaby wyrównanie do 1000zł.
 
Ostatnia edycja:
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam nadzieję, że tak jest bo 800 zł to by było mało :)
Czytając artykuł wychodzi, na to że powinno tak być.
 
Ostatnia edycja:
Ale tak jak witch pisze jeśli zmienił jej się wymiar etaty to do podstawy wejdzie tylko wynagrodzenie po zmianie
 
Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum oraz przyszłym ojcem. Nie wiem czy dobry dział ale jbc wybaczcie. Potrzebuję porady jaka będzie wysokość wynagrodzenia od ZUSu dla ciężarnej jeżeli w 2016 roku miała umowę o pracę na pół etatu a od nowego 2017 roku ma umowę o pracę na cały etat. Chodzi tu o najniższa krajowa. Jakby musiała teraz pójść na zwolnienie typu B czyli 100% to dostała by wynagrodzenie na poziomie średniej z 12 miesięcy ostatnich czyli 11 miesięcy 2016 i jeden miesiąc 2017? Z moich wyliczeń jakieś około 800 zł. Czy jest jakieś minimum?
Dziękuję i pozdrawiam

Jestem prawnikiem. Na macierzyńskim będzie średnia z 12 mcy pracy


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
 
W biurze rachunkowym był pracodawca i powiedzieli, że dostanie z ostatnich 12 miesięcy. Zmiana wymiaru pracy była jako aneks do poprzedniej umowy. Teraz nie wiem co jest prawda a to wyrównanie do 1000 zł to już na zwolnieniu przed porodem czy tylko na macierzyńskim bo to jest różnica
 
W biurze rachunkowym był pracodawca i powiedzieli, że dostanie z ostatnich 12 miesięcy. Zmiana wymiaru pracy była jako aneks do poprzedniej umowy. Teraz nie wiem co jest prawda a to wyrównanie do 1000 zł to już na zwolnieniu przed porodem czy tylko na macierzyńskim bo to jest różnica

Najwyraźniej pracodawca się nie zna. Poniżej wklejam art. 40 ustawy "zasiłkowej".

Art. 40. [Zmiana wymiaru czasu pracy]
W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art.36.

Zmiana umowy w waszym przypadku, to właśnie ten aneks. Wymiar czasu pracy został zmieniony, więc wysokość zasiłku będzie liczona jako średnia z okresu od dnia zmiany umowy, wynagrodzenie które miało miejsce przez zmianą wymiaru czasu pracy nie będzie brane pod uwagę.
 
reklama
Do góry