reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wysokie TSH! POMOCY!!!

Dołączył(a)
10 Listopad 2019
Postów
5
Witam wszystkich!
Obecnie jestem w 11 tc.
Moje wyniki sprzed miesiąca (dopiero w czwartek lekarka wypisala mi skierowanie do endokrynologa-wyniki badan byly miesiac wczesniej)
TSH 3,54 (zakres normy 0,35-4,94)
FT3 3,26 (zakres normy 1,88-3,18)
FT4 0,87 (zakres normy 0,70-1,48)
Bardzo sie denerwuje, wyniki takie byly w 8 tc, a dopiero teraz lekarka wypisala skierowanie, nie uzasadniajac w sumie nawet dlaczego. Wizyta u endo we wtorek prywatnie. Znajomy endokrynolog (konsultacja telefoniczna wynikow) mowi, ze mam juz wziac dawke euthyroxu 50 bo tsh za wysokie, jednak boje sie troche, poniewaz po pierwsze wyniki sa sprzed miesiaca, a po drugie, troche sie boje tak na „wlasna odpowiedzialnosc” bez pisemnych zalecen lekarza brac leki, nie wiadomo jaki wyniki tsh mam teraz.
Poradzcie cos prosze, bo strasznie sie denerwuje 😔
Mamy laboratorium calodobowe, moze zrobic tsh i ft4 jutro od rana na czczo i wtedy zdecydowac o wzieciu leku?
Nie wiem co robic!
 
reklama
Rozwiązanie
Dziewczyny jeśli jestescie ze śląska mogę dać namiar na profesora endokrynologa. Pierwsza wizyta odbyła się w marcu, wszystko rzeczowo łącznie z usg. Zlecił ogromny komplet badań. Wyprowadził mnie z bardzo złych wyników. Udało nam się w pierwszym cyklu starań.
Jestem akurat w temacie, zleciałam kilku lekarzy i radzę, żebyś już zaczęła brać. Po pierwsze norma tsh w ciąży do max 2,5 (są inne niż dla "zwykłych ludzi. Po drugie, masz niskie ft4 a to bardzo ważne dla rozwoju dziecka na początku ciąży, bo ono nie ma jeszcze swojej tarczycy. Wiele kobiet ma problemy z tarczyca w ciąży i to jest bardzo poważna sprawa jeżeli szybko nie zaczniesz leczyć ale jeżeli zaczniesz brać leki, to nie ma problemu :) ja tez biorę euthytox, jak większość moich koleżanek w ciąży :) bardziej trzeba się bać niebrania ..
 
A i jeszcze to że raz weźmiesz euthyrox, to nie sprawi że wyniki Ci się zmienią. Trzeba brać kilka tygodni. Zacznij brać i idź jak najszybciej na badania. Ale bierz, serio ja przepłakałam pół ciąży jak przeczytałam jakie są skutki niedoczynności tarczycy w ciąży, a że miałam trochę lepsze wyniki niż ty, to lekarz nie przepisał mi tego leku (a później endokrynolog zasugerowała, że ona by kazała brać od początku dla bezpieczeństwa i później bardzo się bałam, że nie brałam na początku).
 
Eurthyrox bierze bardzo dużo kobiet ciężarnych z podwyższonym TSH, wiec nie ma się czego obawiać. Natomiast ważne jest, żeby jak najszybciej rozpocząć terapie i chodzić do endo na kontrole. Ja o swojej niedoczynnosci (postać utajona, czyli bezobjawowa) dowiedziałam się w ciąży, ale u mnie wynik w 5tc wynosił 5,46 (ft3, ft4 w normie). Na drugi dzień od wyników już miałam endokrynologa i od razu miałam zacząć brać Eurthyrox 50 z kontrolami co 2 tygodnie, obowiązkowe usg tarczycy. Choć nie jestem już w ciąży i moje TSH jest na poziomie 2.40, Eurthyrox biorę cały czas. Tutaj potwierdzę wypowiedz poprzedniczki, bo tez mój endokrynolog tak powiedział, ze poziomy TSH są inne dla kobiet ciężarnych i maks jaki powinien ten hormon osiągnąć poziom to 2.50. Koniecznie zrób wyniki jak najszybciej
 
Dziekuje za odpowiedzi! Zrobilam dzisiaj rano wyniki:
tsh 2,33
ft3 3,85
ft4 1,04
Zrobilam jeszcze aTPO ktore widzialam ze bardzo duzo ludzi polecalo, ale wynik bedzie jutro dopiero.
Czy mimo wszystko mam lek wziac?
 
reklama
reklama
Hej. Bierz lek od razu. Nawet się nie zastanawiaj. ;) ja przed ciaza miałam subkliniczna niedoczynnosc tarczycy i ciągle brałam euthyrox 50. Jeszcze w staraniach. W ciąży od razu mi unormowanie TSH skacze do wyniku podobnego do Cieibie i bez zastanowienia wzięłam 75 euthyroxu póki nie miałam pierwszej wizyty u edno. Bo logiczne jest że jak brałam 50 i mi podskoczylo to musiałam zmienić dawkę.
Jak poprzedniczki pisały. Jedna tabletka nic nie zmieni a lepiej późno niż wcale zacząć brać.
Weź od razu. Pamiętaj na czczo, minimum 30 minut przed posiłkiem. Bardziej widzę skutki uboczne nie brania niż brania ;)
 

Podobne tematy

Do góry