reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zagadnienia prawne, macierzyńskie becikowe L4 itp

vanilla_sky, ja przepraszam jeśli się wtrącam, ale znam odpowiedz na Twoje zapytanie. Więc od 1 stycznia można "chorować" przez całe 9 m-cy i nie trzeba składać papierów do ZUS-u o tzw zasiłek rehabilitacyjny (nie ma limitu dni jak wczesniej)
Jesli chodzi o wychowawczy to nie jst płatny, chyba że dochód w Twojej rodzinie nie przekracza około 600 zł z hakiem (nie wiem dokładnie jaka to kwota), to wtedy się dostaje pieniądze ale z MOPS-u. Urlop wychowaczy przysługuje każdemu kto pracuje przynajmniej 6 m-cy i złozy 2 tyg wczesniej wniosek.
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (20 tyg w przypadku urodzenia 1 dziecka) mozna wykorzystac urlop wypoczynkowy zaległy i bieżący w całym wymiarze (20 lub 26 dni)plus dwa dni opieki na dziecko.
Pozdrawiam
 
reklama
Nie nie wtracasz sie..I dziekuje za odpowiedz :)

a jeszcze chcialam zapytac... ile trwa dokladnie macierzynskie, bo wszedzie mowia inaczej.. i od ktorego dnia jest liczone... od porodu czy wczesniej?
 
Ostatnia edycja:
Jeśli spodziewasz się 1 go dziecka to trwa 20 tyg. Liczony jest z regułu od dnia porodu (wliczając ten dzień), chyba że zwolnienie ci się skończy 2 tyg przed terminem, a lekarz nie będzie chciał wypisać na tą końcówkę (czasami nie chcą, ja miałam problem ale poszłam do internisty), to wtedy zaczynasz wcześniej macierzyński. Ale to jest bez sensu siedzieć z brzuszkiem w domku.
 
hej ja jestem ubezpieczona w pzu grupowo z pracy. ubezpieczyłam tez męża. właśnie ślęcze nad wypełnianiem paperków za pobty w szpitalu bo byo ich 7 i za kazdy dzien nalezy mi sie kasa.
za urodzenie malutkiej rok temu dostalismy 1200zł a za śmierc:-( 3600.
ale to ja bylam tylko ubezpieczona.
teraz mam nadzije ze maz tez sie załapie.pozatym ubezpieczylam go bo nigdy nic nie wiadomo, we wrzesniu złamał ręke i nie byl ubezpieczony.
 
No wlasnie.. a jesli nie jestesmy malzenstwem to czy narzeczony moze mnie "podpiac" pod swoje ubezpieczenie grupowe? Jest ubezpieczony w allianzie..
 
Witam
To ja się również wtrącę i uzupełnię brakujące dane....

L4 na ciążę od 1 stycznia może trwać max. 270 dni.
Jeżeli chodzi o wychowawczy to płatny jest wtedy gdy dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 504 albo 508 zł. na zdrowe dziecko. Wybaczcie tego nie jestem w 100% pewna. Na dziecko niepełnosprawne kwota ta jest o parę zł. wyższa!

Pozdrawiam
 
a jak liczyc dochod w rodzinie jesli np nie jestesmy malrzenstwem, ale mieszkamy razem....? oboje mamy dochody, ale nie sa one w oczach prawa wspolnota
 
reklama
Dla Ciebie to jeszcze lepiej jeżeli nie jesteście małżeństwem. A jak to obliczyć to chyba wie tylko i wyłącznie MOPS czy Gmina. W zależności jaki urząd z nazwy się w Twoim mieście tym zajmuje. Na pewno obliczenia te robią na bazie danych podawanych z Pitu. Najlepiej iść do danej placówki i się tym po prostu zainteresować.
Bo jeżeli nie jesteś mężatka i powiedzmy jeszcze nie będziesz przez jakiś czas to będziesz mogła się starać o jakieś dopłaty z racji tzw. samotnej matki.
 
Do góry