reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zakupy

Z marnych informacji jakie ja posiadam, to foteliki fo 18 kg są bardziej dopasowane a co za tym idzie bezpieczniejsze. Wiadomo taki fotelik do 36 kg musi mieć sporą rozpiętość wagową i niestety traci bardzo na bezpieczeństwie. Ale o szczegóły to faktycznie do Buby - ona to chyba jest ekspert w tej dziedzinie ;)
 
reklama
Wydaje mi sie, ze powyzej 18kg to zostaje juz tylko samo siedzisko pod pupcie, wiec nie ma co kupowac od razu fotelika 9-36, bo te siedziska i tak nie sa drogie, wiec zawsze potem mozna kupic tlyko to.
 
Ja mam fotelik na 32 grupy(9-36)i nie siedzisko na koniec zostaje tylko caly tak jak jest.Wydluza sie oparcie,wkladke zmniejszajcac sie wyciaga i juz.I maly(ktory bedzie juz duzy)ma trzymanie jak w rajdowce,betpieczenstwo pierwsza klasa.Lepsze to niz same siedzisko.
 
Dziewczyny dokladnie jest tak jak piszecie z tymi fotelikami 9-36
Foteliki są zazwyczaj dzielone na pięć grup:
- O – dla niemowląt do 10 kg (czyli do około 6-9 miesięcy),
- 0+ – dla dzieci do 13 kg (do 12-15 miesięcy ),
- 1 – dla dzieci ważących 9-18 kg (do 4 lat),
- 2 – dla dzieci ważących 15 - 25 kg (4-6 lat),
- 3 – dla dzieci ważących 22 - 36 kg (6-12 lat).
Foteliki ponadgrupowe, czyli przystosowane do różnej masy i wzrostu dzieci. I tak jak np. fotelik Trimax-racer niemieckiej firmy Concord przeznaczony jest dla dzieci o masie od 9 do 36 kg, czyli od około 9 miesięcy do 12 lat (!), dzięki specjalnej dwuściennej "skorupie". Gdy dziecko przekroczy masę 18 kg, można odkręcić oparcie i otrzymać siedzisko, które będzie mu służyć do masy 36 kg. Fotelik wyposażony jest m.in. w 5-punktowe pasy i 3-stopniową regulację wysokości.
Ale niestety w testach wypadl slabo.A wiaze sie to z tym ze po pierwsze foteliki ktore maja ruchome czesci sa bardziej narazone na pekniecie podczas kolizji(takowe tez sa w grupie 0+ mutsy Prima,Jane Matrix) i ogolnie sa mniej bezpieczne dzieki swojemu uniwersalnemu zastosowaniu a komfort podrozy dla malucha jest sredni w takowym foteliku ponad grupowym no bo przedzial wiekowy 9 miesiecy-12 lat mowi sam za siebie....
 
a jak juz przy fotelikach jestesmy to tez wazne info zdaniem eksperta:
Zdecydowanie odradzamy używania fotelików nabytych z tzw. drugiej ręki, ponieważ nigdy do końca nie wiadomo, co się z nimi wcześniej działo. Fotelik mógł brać udział w wypadku lub stłuczce. Jedynym wyjątkiem od tej reguły (lecz nie bez ryzyka) może być zakup takiego fotelika od najbliższej rodziny lub dobrych znajomych. Fotelik, który brał udział w wypadku, powinien zostać wymieniony. Może on być niebezpieczny z powodu uszkodzeń, które nie zawsze są zauważalne gołym okiem. Ekspertyzę takiego fotelika mogło by przeprowadzić wyłącznie wyspecjalizowane labolatorium, ale jej koszt będzie niestety większy od zakupu nowego fotelika. Producent udziela gwarancji bezpieczeństwa tylko pierwszemu właścicielowi fotelika. Odradzamy eksploatację fotelików samochodowych przez okres dłuższy niż 5 lat od daty zakupu. Właściwości produktu mogą niepostrzeżenie ulec pogorszeniu wskutek starzenia się plastiku (m.in. pod wpływem działania promieni słonecznych), co może być niewidoczne. Konstrukcje starsze niż 4 lata nie odpowiadają również obecnym osiągnięciom w tej dziedzinie i znacznie słabiej chronią dzieci.
Tak wiec jezeli fotelik po 5 latach uzywania traci swoje wlasciwosci ochronne to jaki sens maja foteliki 9-36 ktore maja sluzyc 12 lat???
 
Do mnie dotarł dziś fotelik Maxi Cosi Priori xp (Ningbo) jestem bardzo zadowolona, tylko Oliwka jakoś tak dziwnie na niego patrzy, a w dawnym od razu zasypiała :( Zobaczymy jak będzie w autku, bo na razie Bartek wyjechał i nie mam jak sprawdzić
 
Buba co do tego ze fotelik traci swoje wlasciwosci po 5 latach to wiem ale to dotyczy fotelikow grupy 0,0+,i tych tylko na grupe 1.Reszta foltelikow jest wykonana z innych rodzajow tworzyw i te na grupe 1-3tez,wiec nie mozna powiedziec ze za 5 lat sa do kitu.Bylam na kursie ADAC i tam o tym mowili.Dlatego zdecydowalismy sie na fotelik 9-36kg firmy recaro,ktory w Austrii zaja miejsce w czolowce najbardziej bezpiecznych fotelikow w swojej grupie.
 
Vici Materialy ktore sa uzyte w fotelikach 9-36 sa rzeczywiscie trwalsze a konstrukcja jest mocniejsza dlatego aby dostosowac sie do ciezaru dziecka. W testach przeprowadzonych przez ADAC (Niemcy) i OEAMTC (Austria) firma Recaro otrzymala za modele fotelikow: Start pro-bezpieczenstwo 3 punkty na 5 Young Sport-bezpieczenstwo 3 na 5. Start 2 punkty na 5.
Ale prawde mowiac jak ze wszystkim nie ma idealnego i bezpiecznego rozwiazania dlatego konstruktorzy ciagle pracuja nad nowymi osiagnieciami no i mysl techniczna idzie stale do przodu :-)
 
reklama
Widzisz Buba na tym kursie co bylam to przedstawili tabelke z wynikami 25 fotelikow i po kolei omawiali wszystkie grupy.I ten co mamy byl niby w pierwszej 5 w swojej grupie,dlatego go kupilismy.Bardzo chcialam z isofixem ale nie zakladaja jeszcze w autach uzywanych tego i do tego auto chcemy zmienic.Szkoda ze kupujac nie pokusilam sie o pisanie o tym na forum moze bylby inny zakup.No ale juz za pozno.
 
Do góry