reklama

Zaniżone składki ZUS przez pracodawcę

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Evinka, 2 Listopad 2010.

1. Evinka

Evinka zakupoholiczka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witam

Prosze o poradę co w takiej sytuacji powinnam zrobić

Od lipca 2010 powróciłam do pracy po wykorzystaniu urlopu wychowawczego na to samo stanowisko bez zadnych zmian w umowie.Dzisiaj dzwoniąc do kadr zakładu pracy prosząc o zaświadczenie pani udzieliła mi informacji że moje wynagrodzenie zostało zaniżone tj.składki ZUS naliczane są od najniższej krajowej.Pytając na jakiej podstawie pani tak nalicza ? odpowiedziała że mojej umowy nie ma bo zagineła czy coś tam a dostała polecenie od szefa że tak ma być od najnizszej.Nie dostałam żadnego aneksu ani nikt mnie o tym nie poinformował.

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    A jakie wynagrodzenie netto otrzymała Pani za okres od lipca do teraz? Najniższe czy takie jak przed urlopem?

3. reklama
  4. Evinka

Evinka zakupoholiczka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witam

Na umowie mam 1500 brutto ,od lipca do września dostawałam 1040 zł netto za październik nie wypłacił bo jak twierdzi ma problemy finansowe.
    Potrzebuje zaświadczenie do UM o zarobkach i nie wiem do kogo mam się zwrócić bo szef nieuchwytny i nie odbiera telefonów a w kadrach muszą mieć podpis szefa.I jak kwotę netto należy podać na zaświadczeniu z umowy ?Czy do UM wystosować pismo o zaistniałej sytuacji inaczej nie dostosowanie się do wezwania oznacza utratę zasiłku.

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Proszę:
    1. pisemnie wystąpić do pracodawcy o zaświadczenie o zarobkach koniecznie biorąc na kopii pisma poświadczenie przyjęcia podania
    2. jeśli nie otrzyma Pani zaświadczenia od pracodawcy w terminie który ma Pani na złożenie dokumentu w UM - złożyłabym pisemne wyjaśnienie do UM wraz z kopią podania (tą poświadczoną) oraz kopią umowy o pracę gdzie jest stawka. UM moze jednak tego nie uznać, ale warto spróbować.
    3. Złożyłabym już pozew do sądu pracy o wypłatę zaległego wynagrodzenia za miesiące od lipca do września (tu nalezy wystąpić o tę różnicę której Pani nie dostała) oraz za październik. Jak UM nie uzna Pani wjaśnień będzie Pani miała powód by domagać się od pracodawcy odszkodowania w wysokości utraconych świadczeń.

6. Evinka

Evinka zakupoholiczka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Mamy mały sukces ;)
    Zaswiadczenie udało mi się zdobyć.
    Odnosnie zanizonych składek (dzisiaj przesle kserokopię umowy) pani księgowa zrobi korektę a ja tego dopilnuję ;)

POZDRAWIAM cieplutko i dziekuje

Poleć forum