reklama

Zaniżone składki ZUS przez pracodawcę

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Evinka, 2 Listopad 2010.

 1. Evinka

  Evinka zakupoholiczka

  Witam

  Prosze o poradę co w takiej sytuacji powinnam zrobić

  Od lipca 2010 powróciłam do pracy po wykorzystaniu urlopu wychowawczego na to samo stanowisko bez zadnych zmian w umowie.Dzisiaj dzwoniąc do kadr zakładu pracy prosząc o zaświadczenie pani udzieliła mi informacji że moje wynagrodzenie zostało zaniżone tj.składki ZUS naliczane są od najniższej krajowej.Pytając na jakiej podstawie pani tak nalicza ? odpowiedziała że mojej umowy nie ma bo zagineła czy coś tam a dostała polecenie od szefa że tak ma być od najnizszej.Nie dostałam żadnego aneksu ani nikt mnie o tym nie poinformował.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  A jakie wynagrodzenie netto otrzymała Pani za okres od lipca do teraz? Najniższe czy takie jak przed urlopem?
   
 3. reklama
 4. Evinka

  Evinka zakupoholiczka

  Witam

  Na umowie mam 1500 brutto ,od lipca do września dostawałam 1040 zł netto za październik nie wypłacił bo jak twierdzi ma problemy finansowe.
  Potrzebuje zaświadczenie do UM o zarobkach i nie wiem do kogo mam się zwrócić bo szef nieuchwytny i nie odbiera telefonów a w kadrach muszą mieć podpis szefa.I jak kwotę netto należy podać na zaświadczeniu z umowy ?Czy do UM wystosować pismo o zaistniałej sytuacji inaczej nie dostosowanie się do wezwania oznacza utratę zasiłku.
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Proszę:
  1. pisemnie wystąpić do pracodawcy o zaświadczenie o zarobkach koniecznie biorąc na kopii pisma poświadczenie przyjęcia podania
  2. jeśli nie otrzyma Pani zaświadczenia od pracodawcy w terminie który ma Pani na złożenie dokumentu w UM - złożyłabym pisemne wyjaśnienie do UM wraz z kopią podania (tą poświadczoną) oraz kopią umowy o pracę gdzie jest stawka. UM moze jednak tego nie uznać, ale warto spróbować.
  3. Złożyłabym już pozew do sądu pracy o wypłatę zaległego wynagrodzenia za miesiące od lipca do września (tu nalezy wystąpić o tę różnicę której Pani nie dostała) oraz za październik. Jak UM nie uzna Pani wjaśnień będzie Pani miała powód by domagać się od pracodawcy odszkodowania w wysokości utraconych świadczeń.
   
 6. Evinka

  Evinka zakupoholiczka

  Mamy mały sukces ;)
  Zaswiadczenie udało mi się zdobyć.
  Odnosnie zanizonych składek (dzisiaj przesle kserokopię umowy) pani księgowa zrobi korektę a ja tego dopilnuję ;)

  POZDRAWIAM cieplutko i dziekuje
   

Poleć forum