reklama
  1. Uwierz, że jesteś ok. Masz prawo mieć gorszy dzień, masz prawo czuć się zmęczona i popełniać błędy. Najważniejsze, że masz prawo być z siebie dumna. Razem z Dove świętujemy Dzień Mamy Świętuj z nami. Konkursowo/

Wybierz zabawkę, która uszczęśliwi twojego maluszka Konkurs/

Zamknij powiadomienie

zasiłek macieżyński a działalność gosp.

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez mitzi82, 11 Marzec 2011.

1. mitzi82

mitzi82

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Mam problem. Prowadzę dział. gosp. od kwietnia 2010 z dobrowolnym chorobowym. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Termin na koniec września. Dowiedziałam się, że można dostać wysoki zasiłek macierzyński i postanowiłam z tego skorzystać. W dniu 1-go marca złożyłam w ZUS odpowiednie dokumenty w celu wyrejestrowania się z dobrowolnego chorobowego. Wyrejestrowali mnie od dnia 1 lutego. Teraz, żeby mieć przerwę ponad 30 dni chcę się ponownie zarejestrować. Czy mogę to zrobić już w poniedziałek 14 marca, czyli od 1 lutego minie ponad 30 dni, czy liczy się okres od dnia złożenia przeze mnie dokumentów czyli od 1 marca? Jeśli zarejestruję się od 14 marca i składki odprowadzę od najwyższej podstawy to wszystkie składki będą policzone od 1 marca a chorobowe proporcjonalnie od 14 marca? Muszę mieć pewność, że upłynie te 31 dni. Planuję płacić składki od najwyższej podstawy przez 3 miesiące aby móc pójść na zwolnienie lekarskie i już wtedy dostać wyższy zasiłek. No i jak to będzie wyglądało później? Na zwolnienie będę mogła pójść po 14 czerwca i wtedy zapłacę składki proporcjonalnie, wyższą do 14? Czy na zwolnieniu lekarskim opłaca się wszystkie składki czy tylko zdrowotne. Za dużo niewiadomych. Proszę o pomoc... A i jeszcze jedno, jeśli otrzymam wysoki zasiłek macierzyński to czy mogę np po miesiącu zakończyć działalność? Czy aby go otrzymać muszę przez cały ten okres prowadzić działalność?

2. reklama

Poleć forum

1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności i efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij powiadomienie