reklama

ciąża i działalność gospodarcza - wysoki zasiłek macierzyński

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez agatamama, 13 Lipiec 2012.

 1. agatamama

  agatamama

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  witam
  jestem w 7 miesiącu ciąży...oraz na urlopie wychowawczym (pelen etat)
  Z tego co udało mi się dowiedzieć, to to, że z tytułu umowy o pracę należy mi się zasiłek macierzyński oraz
  z tytułu działalności gospodarczej.
  Ponieważ płacę obowiązkowe składki z tytułu dg oraz dobrowolne chorobowe;
  zależy mi na wysokim zasiłku macierzyńskim dlatego od 1 lipca 2012 jestem wyrejestrowana ze składek i chorobowego i zarejestrowana tylko do tych obowiązkowych. Termin porodu mam na koniec wrzesnia lub początek października.
  Od 1 sierpnia chcę się zgłosić do dobrowolnego chorobowego wykazując max podstawę. Przerwa wtedy będzie między chorobowym 31 dni (cały lipiec).
  Czy moje rozumowanie jest prawidłowe?
  Mam pewne wątpliwości- co jeśli nie urodzę we wrześniu? czy mogę pójść na niepłatne ZLA we wrześniu żeby nie płacić wrazie czego za wrzesień znów maxymalnych zosów? Czy wtedy w ogóle nie płace zusów?
  Jeśłi urodzę w trakcie miesiąca to czy prawdą jest że można proporcjonalnie pomniejszać tylko najniższą podstawę do ubezpieczeń? Rozumiem że ten kawałek miesiąca nie będzie brany do podstawy zasiłku macierzyńskiego?
  Jeśli po zasiłku macierzyńskim będę chciała iść na ZLA to czy jest jakiś okres wyczekiwania czy okres zasiłku macierzyńskiego to zastępuje? ale od jakiej wtedy podstawy będzie liczony taki zasiłek chorobowy?
  Czy można za część miesiąca w którym się urodzi dzidzia policzyć maksymalna podstawę żeby ten zasiłek chorobowy był też maksymalny?

  BEDE OGROMNIE WDZIECZNA ZA ODPOWIEDZ
  AGATAMAMA
   
 2. reklama

Poleć forum