reklama

zwolnienia grupowe a urlop macieryński

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez seforka, 12 Kwiecień 2013.

 1. seforka

  seforka Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,

  Od połowy lipca 2012 roku byłam na urlopie macierzyńskim. W sierpniu 2012 w mojej firmie przeprowadzono duże zwolnienia grupowe i ja zostałam nimi objęta. Żadnej oficjalnej informacji od działu HR nie otrzymałam, dowiedziałam się o tym od koleżanek z pracy. W grudniu 2012 zlikwidowano moje stanowisko i zwolniono osobę, która była na moje zastępstwo. W styczniu 2013 rozmawiałam przez telefon z moim kierownikem o moim powrocie i potwierdził, że czeka na mnie odprawa ze zwolnień grupowych. Umówilismy się, że jak nie mam gdzie wracać to wezmę jeszcze 3 miesiące wychowawczego, a następnie pewnie rozwiązemy umowę i dostanę odprawę jaka obowiązywała przy zwolnieniach grupowych. Zbliża się czas powrotu (początek maja) a ja dowiaduję się, że pewnie odprawy nie dostanę bo obowiązywała tylko pół roku czyli do lutego 2013. Czy to jest zgodne z prawem? Czy w takiej sytuacj mogę zostać zwolniona bez żadnej odprawy czy będzie mi się należało chociaż 3 miesieczne wypowiedzenie? Jeżeli to prawda, że zwolnienie grupowe już nieobowiązuje, a moje stanowisko zostało zlikwidowane to czy mają obowiązek zaproponować mi pracę na równożędnym stanowisku, a może to tylko ich dobra wola? Dodam, że chciałąbym wrócić do tej pracy.

  Proszę o informację lub rady jakie działania można podjąć w takiej sytuacji.
  Dziękuję i pozdrawiam
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jak to została Pani objęta? Przeciez nie dostała Pani wypowiedzenia?
   
 3. reklama
 4. seforka

  seforka Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziękuję za cenne informacje.
  Uściślę informacje, których brakowało w poprzednim poście aby mogła Pani udzielić odpowiedzi.

  W firmie pracuję od listopada 2008, mam umowę na czas nieokreślony. Na umowie jest napisane, że rozwiązanie umowy o pracę reguluje artykuł 36.

  Czy porozumienie dotyczące zwolnień to jest "regulamin zwolnień" bo nie wiem czy dobrze rozumię. Jeżeli tak to takie porozumienie było zawarte. Na kilka dni przed rozpoczciem procesu zwolnień wszyscy pracownicy byli proszeni na spotkanie, na którym był przedstawione warunki zwolnienia. Mnie osobiście na tym spotkaniu nie było.

  Czy mam rozumieć, że jeżeli nie zostałam poinformowana o zwolnieniu do tej pory to nie byłam ujęta na liście osób zwolnionych? A może nie mogli mnie poinformować bo cały czas byłam na urlopie macierzyńskim/wypoczynkowym/wychowawczym?

  Czy mogę złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy np. 7/8 etatu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem i wtedy będę chroniona przez rok czasu przed zwolnieniem indywidualnym?
   

Poleć forum