reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zwolnienia grupowe a urlop macieryński

seforka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
19 Kwiecień 2012
Postów
170
Miasto
Kraków
Witam,

Od połowy lipca 2012 roku byłam na urlopie macierzyńskim. W sierpniu 2012 w mojej firmie przeprowadzono duże zwolnienia grupowe i ja zostałam nimi objęta. Żadnej oficjalnej informacji od działu HR nie otrzymałam, dowiedziałam się o tym od koleżanek z pracy. W grudniu 2012 zlikwidowano moje stanowisko i zwolniono osobę, która była na moje zastępstwo. W styczniu 2013 rozmawiałam przez telefon z moim kierownikem o moim powrocie i potwierdził, że czeka na mnie odprawa ze zwolnień grupowych. Umówilismy się, że jak nie mam gdzie wracać to wezmę jeszcze 3 miesiące wychowawczego, a następnie pewnie rozwiązemy umowę i dostanę odprawę jaka obowiązywała przy zwolnieniach grupowych. Zbliża się czas powrotu (początek maja) a ja dowiaduję się, że pewnie odprawy nie dostanę bo obowiązywała tylko pół roku czyli do lutego 2013. Czy to jest zgodne z prawem? Czy w takiej sytuacj mogę zostać zwolniona bez żadnej odprawy czy będzie mi się należało chociaż 3 miesieczne wypowiedzenie? Jeżeli to prawda, że zwolnienie grupowe już nieobowiązuje, a moje stanowisko zostało zlikwidowane to czy mają obowiązek zaproponować mi pracę na równożędnym stanowisku, a może to tylko ich dobra wola? Dodam, że chciałąbym wrócić do tej pracy.

Proszę o informację lub rady jakie działania można podjąć w takiej sytuacji.
Dziękuję i pozdrawiam
 
reklama
Od połowy lipca 2012 roku byłam na urlopie macierzyńskim. W sierpniu 2012 w mojej firmie przeprowadzono duże zwolnienia grupowe i ja zostałam nimi objęta.
Jak to została Pani objęta? Przeciez nie dostała Pani wypowiedzenia?
W grudniu 2012 zlikwidowano moje stanowisko i zwolniono osobę, która była na moje zastępstwo. W styczniu 2013 rozmawiałam przez telefon z moim kierownikem o moim powrocie i potwierdził, że czeka na mnie odprawa ze zwolnień grupowych.
Jaka odprawa skoro pani nie została zwolniona?
Umówilismy się, że jak nie mam gdzie wracać to wezmę jeszcze 3 miesiące wychowawczego, a następnie pewnie rozwiązemy umowę i dostanę odprawę jaka obowiązywała przy zwolnieniach grupowych.Zbliża się czas powrotu (początek maja) a ja dowiaduję się, że pewnie odprawy nie dostanę bo obowiązywała tylko pół roku czyli do lutego 2013. Czy to jest zgodne z prawem?
A czy było porozumienie dot. zwolniń w Pani zakąldzie pracy?

Czy w takiej sytuacj mogę zostać zwolniona bez żadnej odprawy czy będzie mi się należało chociaż 3 miesieczne wypowiedzenie?
Nie napisala pani nic o swojej umiwe i stażu pracy w firmie.

Jeżeli to prawda, że zwolnienie grupowe już nieobowiązuje, a moje stanowisko zostało zlikwidowane to czy mają obowiązek zaproponować mi pracę na równożędnym stanowisku, a może to tylko ich dobra wola?
Pracodawca ma obowiązek umożliwić Pani powrót, ale natychmiast potem może wypowiedzieć Pani umowę.
 
Dziękuję za cenne informacje.
Uściślę informacje, których brakowało w poprzednim poście aby mogła Pani udzielić odpowiedzi.

W firmie pracuję od listopada 2008, mam umowę na czas nieokreślony. Na umowie jest napisane, że rozwiązanie umowy o pracę reguluje artykuł 36.

Czy porozumienie dotyczące zwolnień to jest "regulamin zwolnień" bo nie wiem czy dobrze rozumię. Jeżeli tak to takie porozumienie było zawarte. Na kilka dni przed rozpoczciem procesu zwolnień wszyscy pracownicy byli proszeni na spotkanie, na którym był przedstawione warunki zwolnienia. Mnie osobiście na tym spotkaniu nie było.

Czy mam rozumieć, że jeżeli nie zostałam poinformowana o zwolnieniu do tej pory to nie byłam ujęta na liście osób zwolnionych? A może nie mogli mnie poinformować bo cały czas byłam na urlopie macierzyńskim/wypoczynkowym/wychowawczym?

Czy mogę złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy np. 7/8 etatu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem i wtedy będę chroniona przez rok czasu przed zwolnieniem indywidualnym?
 
Do góry