reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop macierzyński a zwolnienia grupowe

seforka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
19 Kwiecień 2012
Postów
170
Miasto
Kraków
Witam,

Obecne przebywam na urlopie macierzyńskim. W tym czasie w mojej firmie przeprowadzono zwolnienia grupowe. Od znajomych z pracy dowiedziałam się, że zostałam objęta tym zwolnieniem. Jeżeli to prawda to kiedy pracodawca powinien mnie o tym poinformować? Zwolnienia odbyły się w połowie sierpnia. Do tej pory nie otrzmałam potwierdzenia od kadr że to prawda, a zasiłek macierzyński jest przelewany na moje konto.
Czy dowiem się o tym oficjalnie dopiero po powrocie do pracy?
Czy będzie mi przysługiwała odprawa taka sama jak innym pracownikom (był dodatek od pracodawcy +kilkumiesieczne wynagrodzenia w zależności od stażu pracy)
Czy muszę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy czy mogę mieć wypłacony ekwiwalent za niego?
Czy jak wczśniej złożę wniosek o urlop wychowawczy to czy będzie mi przysługiwał?
Czy pracodawca może mi przedstawić inne zwolnienie niż grupowe? Pytam bo w mojej firmie często jest praktykowane "przymusowe" zwolnienie za porozumieniem stron.

Dodam jeszcze, że mam umowę na czas nieokreślony, a w trakcie ciąży na moje stanowisko została przyjęta osoba na zastępstwo. Po zwolnieniach grupowych i restrukturyzacja firmy ta osoba cały czas pracuje na umowe na zastępstwo.
 
reklama
Generalnie w momencie w ktorym jesteś na urlopie macierzynskim , jesteś " nie do tknięcia "
Proponuję w Twoim przypadku złożyć u pracodawcy wniosek o obniżenie etatu np do 7/8 lub 9/10 albo jakiś inny wymiar ,w celu osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem . Od momentu złożenia tego wniosku podlegasz ochronie przed zwolnieniem. Nie zalecam jednak koszystania z obniżenia etatu np do 49/50 etatu gdyż sprytny pracodawca może doszukać się w tym Twojej ochrony przed zwolnieniem i ewentualną sprawę w sądzie wygra , gdyż obniżenie etatu sluzy do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i to ma na celu umożliwić . Pracodawca nie ma prawa odmówić przyjęcia tego wniosku.W momencie złożenia takiego wniosku jesteś pod ochroną przed zwolnieniem przez okres 12 miesięcy. Z uprawnienia tego może skorzystać jeden z rodziców , albo Ty albo prawnie uznany ojciec dziecka, jednak nie dwie osoby jednocześnie. Zwolnienie może nastąpić jedynie w wypadku upadku lub bankructwa zakladu pracy lub zwolnienia dyscyplinarnego. Wniosek ten musi wpłynąć do pracodawcy nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem pracy na obniżonym etacie.
Proponuję też złożyć wniosek na 2x30 minutowe przerwy na karmienie dziecka , zyskasz łącznie 1 godzine za którą będziesz miała normalnie płacone. Pracodawca może w tym przypadku wymagać zaświadczenia od lekarza że karmisz piersią.

Odnośnie urlopu wychowawczego , też masz do niego prawo i pracodawca nie ma prawa odmówić. Nie zalecam jednak robić tak że np. wypiszesz wniosek 5 dniowy urlop wychowawczy za np dwa lata bo to też nei przejdzie i ewentualną sprawe w sądzie przegrasz gdyż sąd stwierdzi ze ten wniosek miał na celu chronić Ciebie przed zwolnieniem a nie sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem , jednak pracodawca będzie musiał to udowodnić że miałaś taki zamiar.. ;)
Jeśli chcesz natomiast normalnie iść na urlop wychowawczy możesz to zrobić zaraz po macierzyńskim i od momentu złożenia wniosku tez jesteś prawnie chroniona przed zwolnieniem. Jednak tutaj w przypadku gdy będziesz na urlopie wychowawczym trwającym ponad 3 miesiące , pracodawca korzystając ze zwolnien indywidualnych w ramach ustawy o zwolnieniach grupowych może Cie zwolnić..
Generalnie najlepiej , jeśli oczywiscie chcesz iść na urlop wychowawczy , to wziąść urlop wychowawczy na 2.5 miesiąca , później obniżenie etatu np na 2 tygodnie m później znów wychowawczy na 2.5 miesiąca i tak w kółko do ukończenia przez dziecko 4 roku życia lub wyczerpania limitu " ochronki 12 miesięcznej "

Ratuje Cie to że masz umowe na czas nieokreślony ;)
 
Ostatnia edycja:
Dziękuję za pomoc.
Mam jeszcze pytanie czy jeżeli wniosek o zwolnienie grupowe jest juz dla mnie przygotowany i czekają, aż będą mogli mnie o tym poinformować to jak złożę wniosek o urlop wychowawczy to muszą mi go przyznać? Pytam bo wyczytałam, że nie mogą mi odmówić ale pod warunkiem, że proces zwolnień jeszcze się nie zaczął. W tym wypadku to był w sierpniu.

Dodam jeszcze, że podczas tych zwolnień pracę straciła koleżanka korzystająca z obniżonego etetu bo karmi piersią. Wszyscy byliśmy zaskoczeni, że ta ochrona w tym wypadku jej nie pomogła.
 
Mam jeszcze pytanie czy jeżeli wniosek o zwolnienie grupowe jest juz dla mnie przygotowany i czekają, aż będą mogli mnie o tym poinformować to jak złożę wniosek o urlop wychowawczy to muszą mi go przyznać? Pytam bo wyczytałam, że nie mogą mi odmówić ale pod warunkiem, że proces zwolnień jeszcze się nie zaczął. W tym wypadku to był w sierpniu.
Nie chodzi tu o proces zwolnień ale o procedurę wypowiedzenia w kontekście Pani osoby.

Dodam jeszcze, że podczas tych zwolnień pracę straciła koleżanka korzystająca z obniżonego etetu bo karmi piersią. Wszyscy byliśmy zaskoczeni, że ta ochrona w tym wypadku jej nie pomogła.
Obniżenie wymiaru zatrudnienia (art 186(7) kp) to zupełnie coś innego niż korzystanie z przerw na karmienie.
 
Witam,
jestem w podobnej sytuacji. Aktualnie przebywam na urlopie macierzyńskim, a w firmie w sierpniu przeprowadzono zwolnienia grupowe, zlikwidowano moje stanowisko pracy. Wiem, że nie mam już powrotu, choć oficjalnie narazie nic się nie zadziało.
Od stycznia 2013 miałam wracać do pracy, jednak w obecnej sytuacji rozpocznie się 3 miesięczny okres wypowiedzenia, na którego końcu miałam otrzymać odprawę. Jeżeli pracowałabym kolejne 12 miesięcy w obniżonym wymiarze czasu, co będzie w kolejnym styczniu? Czy obowiązywać będzie owo wypowiedzenie, jeżeli tak, to czy z odprawą, czy bez?
Pracuję w dużym koncernie spozywczym na umowę na czas nieokreślony, jako kierownik regionu, praca w terenie. W wyniku reorganizacji zlikwidowano mój region, a moich pracowników albo też zwolniono, albo pracują w nowych regionach.
W związku z tym moje pytanie- jeżeli złożę wniosek o udzielenie mi etatu w wymiarze 9/10, a pracodawca musi go przyjąć- co może mi zaproponować, skoro nie mam już ani regionu, ani ludzi? Czy może mi dać pracę na niższym szczeblu np. przedstawiciela, zaproponować pracę w centrali firmy w Warszawie itd? Jak w takim przypadku z wynagrodzeniem, czy mam prawo utrzymać je na obecnym poziomie, czy może zostać obniżone?
Kiedy najlepiej złożyć pismo o zmniejszenie wymiaru etatu, w połowie grudnia- przed otrzymaniem 3-miesięcznego wypowiedzenia, czy w połowie marca, przed jego końcem?
 
jestem w podobnej sytuacji. Aktualnie przebywam na urlopie macierzyńskim, a w firmie w sierpniu przeprowadzono zwolnienia grupowe, zlikwidowano moje stanowisko pracy. Wiem, że nie mam już powrotu, choć oficjalnie narazie nic się nie zadziało.
Od stycznia 2013 miałam wracać do pracy, jednak w obecnej sytuacji rozpocznie się 3 miesięczny okres wypowiedzenia, na którego końcu miałam otrzymać odprawę. Jeżeli pracowałabym kolejne 12 miesięcy w obniżonym wymiarze czasu, co będzie w kolejnym styczniu? Czy obowiązywać będzie owo wypowiedzenie, jeżeli tak, to czy z odprawą, czy bez?
Ale przecież Pani nie jest w okresie wypowiedzenia? Zatem jakie wypowiedzenie miałaoby obowiązywać? W styczniu 2014 moze Pani ewentualnie dostać wypowiedzenie lub wypowiedzenie zmieniające (np. przeniesienie do innego regionu).

W związku z tym moje pytanie- jeżeli złożę wniosek o udzielenie mi etatu w wymiarze 9/10, a pracodawca musi go przyjąć- co może mi zaproponować, skoro nie mam już ani regionu, ani ludzi?
Musi przyjąć. Moze Panią oddelegować do innej pracy (zgodnej z pani kwalifikacjami) lub zwolnic z obowiązku swiadczenia pracy.

Czy może mi dać pracę na niższym szczeblu np. przedstawiciela, zaproponować pracę w centrali firmy w Warszawie itd?
oddelegować może. Wysłać poza m-ce stałego zamieszkania - nie moze bez Pani zgody.

Jak w takim przypadku z wynagrodzeniem, czy mam prawo utrzymać je na obecnym poziomie, czy może zostać obniżone?
Zostałoby obniżone w stopniu związanym z redukcją wymiaru zatrudnienia.

Kiedy najlepiej złożyć pismo o zmniejszenie wymiaru etatu, w połowie grudnia- przed otrzymaniem 3-miesięcznego wypowiedzenia, czy w połowie marca, przed jego końcem?
Zdecydowanie przed otrzymaniem wypowiedzenia. Jesli otrzyma pani wypowiedzenie to po upływie okresu wypowiedzenia stosunek pracy rozwiąże się i nic Panią nie chroni.
 
Witam,

od 20 lipca przebywam na urlopie macierzyńskim. w mojej firmie maja miejsce zwolnienia grupowe które objęły również mnie (z nieprawdziwych powodow ale to kwestia drugorzędna). Pracodawca przesłał mi pismo z zaproszeniem na spotkanie w celu podpisania porozumienia, a jeżeli się nie stawię wypowie mi obecne warunki płacy i pracy. Nie zamierzam podpisywać porozumienia, bo to by oznaczało ze zgadzam się na zakończenie pracy z dniem 31.12. natomiast obawiam się ze dostane wypowiedzenie zmieniające. czy pracodawca ma prawo mi je wręczyć? urlop macierzyński będzie trwał do lipca 2014 i do tego czasu będę dostawac ewentualne wyrównanie? kto będzie je wypłacał zus czy pracodawca i czy w sumie będę dostawac tyle co obecnie?
 
Witam,

od 20 lipca przebywam na urlopie macierzyńskim. w mojej firmie maja miejsce zwolnienia grupowe które objęły również mnie (z nieprawdziwych powodow ale to kwestia drugorzędna). Pracodawca przesłał mi pismo z zaproszeniem na spotkanie w celu podpisania porozumienia, a jeżeli się nie stawię wypowie mi obecne warunki płacy i pracy. Nie zamierzam podpisywać porozumienia, bo to by oznaczało ze zgadzam się na zakończenie pracy z dniem 31.12. natomiast obawiam się ze dostane wypowiedzenie zmieniające. czy pracodawca ma prawo mi je wręczyć? urlop macierzyński będzie trwał do lipca 2014 i do tego czasu będę dostawac ewentualne wyrównanie? kto będzie je wypłacał zus czy pracodawca i czy w sumie będę dostawac tyle co obecnie?

Wszytsko zalezy od tego czy wypowiedzenie zmieniające byłoby wręczone Pani w ramach tzw. zwolnienia grupowiego, czy nie. Jeśli w ramach takiego zwolnienia - dopuszczalne jest wypowiedzenie warunków pracy i płacy pracownicy na urlopie macierzyńskim. Jesli nowe warunki przewidują niższe wynagrodzenie, do czasu trwania ochrony (do końca urlopu macierzyńskiego) przysługiwałaby Pani dodatek wyrównawczy wypłacany przez pracodawcę.
 
Witam,
mam podobny problem jaki poruszany jest w tym wątku.
Jestem na urlopie macierzyńskim i dowiedziałam się o zwolnieniach grupowych w mojej firmie. Sprawa jest o tyle problematyczna że teoretycznie wszystkim koleżankom z biura zaproponowano zmianę miejsca pracy i przeniesienie do innego miasta lub wypowiedzenie umowy.
Wszystkie osoby w biurze podpisały wypowiedzenie umowy gdyż nikt nie jest w stanie przeprowadzić się do innego miasta. moje pytanie brzmi co w takiej sytuacji będzie ze mna po powrocie z Macierzyńskiego? Teoretycznie moje stanowisko nie zostało zlikwidowane bo moją prace wykonuje ktoś inny w centrali w Warszawie ( gdzie przeniesiono cały dział) ale nie ma już biura w moim dotychczasowym miejscu zatrudnienia. Czy mogą mi zaproponować pracę w innym miescie, czy mogę odmówić i czy w tej sytuacji musza mi zapewnić stanowisko w obecnym miejscu wykonywania pracy? (dodam że jest to bardzo duża korporacja która w mieście w którym dotychczas pracowałam posiada inne biura które funkcjonują normalnie bez zmian, tylko mój dział został przeniesiony do Centrali)
 
reklama
Dien dobry. Mam pytanie dotyczace swiadczenia rodzicielskiego. Corka ma obecnie 7 miesiecy, a ja pobieram rente rodzinna na dwoje starszych dzieci i siebie, nie jestem zarejestrowana w PUP ze wzgledu na rente. czy w takiej sytuacji moge liczyc na to swiadczenie i czy zawiesza mi na ten czas zasilek rodzinny i dodatki do niego? Niestety nigdzie nie moge znalesc informacji na ten temat, a panie w mopsie same nie wiedza. Bardzo prosze o odpowiedz.
 
Do góry