reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Dziecko 17 mcy nie mówi

dossa

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
13 Listopad 2012
Postów
69
Witam, martwie się trochę, moja córka ma 17 mcy i nie mówi żadnych słów tylko coś sobie po swojemu, czasami sylabizuje. Martwi mnie to,że nawet do mnie nie woła świadomie- mama-tylko czasem sylabizuje: ba-ba-ba, ma-ma-ma, ale nie jest to świadomie powiedziane do mnie mama. Czy ja popełniłam gdzieś błąd? Jak ją tego nauczyć? Ona jest nakręcona, biega, skacze, łazikuje cały dzień po domu, ciężko ją zatrzymać żeby skupiła uwagę na czymś co jej pokazuję, mówię. ?Chyba coś jest nie tak, no bo dzieci koleżanek w tym wieku już mówią mama, wołają świadomie, naśladują odgłosy zwierząt np- koko-a moja nic a nic.
 
reklama
Mam dziecko w podobnym wieku ale ona moze z racji 3 rodzenstwa mowi sporo. Logopedka radzila mi aby takie male dziecko czesto sadzac na kolanach i spiewac mu podskakujac lub bujajac do rytmu. Znasz na pewno sporo dzieciecych piosenek rymowanek.
Zawsze mozesz isc na badanie sluchu i do laryngologa aby sprawdzil czy wszystko ok
 
Mój mówi mama, tata itp. nic poza "podstawy". Ogólnie dziecko 18 miesięczne musi mówić podstawy, jednak jeśli jest wielojęzyczne to może zacząć o wiele później. Wielojęzyczne to dzieciaki mieszkające za granicą, z mieszanych małżeństw i te, które często słyszą język obcy (chociażby bajki, piosenki).
Jeśli jesteś zaniepokojona, najlepiej wybierz się do logopedy. Lepiej dmuchać na zimne :)
 
Moj syn tez pozno zaczal mowic dopiero ok 3 roku zycia, teraz buzia mu sie nie zamyka ;-). A corka znowu bardzo wczesnie zaczela, kazde dziecko jest inne, nie martw sie jeszcze ma czas :tak:.
 
Mój mówi mama, tata itp. nic poza "podstawy". Ogólnie dziecko 18 miesięczne musi mówić podstawy, jednak jeśli jest wielojęzyczne to może zacząć o wiele później. Wielojęzyczne to dzieciaki mieszkające za granicą, z mieszanych małżeństw i te, które często słyszą język obcy (chociażby bajki, piosenki).
Jeśli jesteś zaniepokojona, najlepiej wybierz się do logopedy. Lepiej dmuchać na zimne :)
Kochana mojej siostry syn ma 2,5 roku i mówi, mama tata, bum bum, auto i cos tam jeszcze ale też rzadko i lekarka mówiła, ze ma czas jeszcze.
 
Zapraszam cię do tego wątku
https://www.babyboom.pl/forum/rodzinne-porady-f543/kiedy-do-logopedy-68733/

postarałam się w nim opisać to co wiem na temat wspomagania mowy dziecka oraz kiedy czas do logopedy, mam nadzieję że chociaż troszkę ci pomoże :-) a tak poza tym jeśli cokolwiek cię martwi to lepiej zawsze wybrać się do specjalisty, nikt z nas nie jest wszystkowiedzący a wizyta u logopedy pomoże ci wspomagać dziecko tak by go nie zniechęcać oraz stwierdzi czy dziecko rozwija się prawidłowo :-) ale przede wszystkim nie porównuj swojego maluszka do innych dzieci, bo każde rozwija się inaczej ;-) ja wybrałam się z moim synkiem gdy miał dwa latka bo mówił tylko kilka słów jedno lub dwusylabowych, wizyta przyniosła nam wiele dobrego a przede wszystkim uspokoiła mnie ze wszystko jest dobrze :-) jeżeli twoja córcia ma np. Opóźniony Rozwój Mowy (ORM) to i tak nic z tym nie zrobisz, po prostu jeszcze nie przyszedł jej czas na rozwój w zakresie mowy ;-) pozdrawiam
 
Pocieszę Cię, że u nas tak samo. Mama i baba bez ładu i składu. Moooże czasem wydaje się to świadomie (np. mamama z pretensją albo am am am jeśli chodzi o jedzenie), ale gadać to my sobie nie gadamy. Mała nie pokazuje też części twarzy, ani zwierząt, choć ewidentnie poznaje koty, misie i psy (piski i okrzyki radości, przytulanie). Za to biega bez przerwy, podobnie jak Twoje dziecko. Widzę pewien związek między jednym a drugim :)
 
Witam moja córka ma 13 mies i też nie za bardzo mówi,jedynie:mama-tata-daj-nie-tak-ała-fuj.Byłam z małą u lekarza rodzinnego,który dał mi skierowanie do laryngologa by sprawdzić czy słuch ma dobry córeczka(poszłam tylko dlatego,bo syn ma zaburzony rozwój mowy),i pani laryngolog(i rodzinny też),powiedziała mi,że można iść do logopedy by się nie zamartwiać,ale każde dziecko zaczyna mówić kiedy jest na to gotowe i mi doradziła bym poczekała aż mała będzie miała 3 lata i jeśli wtedy nie będzie mówiło to zacząć z tym działać.Osobiście chodziłam z synkiem do logopedy(pierwszy raz poszłam gdy syn miał 2 lata)i dostałam bardzo proste i pomagające wskazówki co robić by symulować mowę dziecka,otóż:czytać bajeczki(może być jedna dziennie,albo dwie to zależy od ciebie),dużo mówić do dziecka(jeśli nawet mówi po swojemu to z cierpliwością je poprawiać),bawić się w różne minki(oczywiście wszystko zależy od tego co dziecko potrafi),np.posmarować buźkę czekoladą i bawić się w oblizywanie(taki dzieci są małe jak twoje i moje,ale mogą przecież powtarzać po nas),oglądać bajki(nawet na laptopie)bajki takie gdzie są pokazane zwierzęta i jakie wydają dźwięki.Ja oczywiście piszę tylko to co mi powiedziała logopeda,ale Ty jeśli się martwisz możesz iść z maleństwem do logopedy by się upewnić...Te wszystkie ćwiczenia jednak wymagają trochę cierpliwości,bo wiadomo czasem człowiek zmęczony po całym dniu.Błędów żadnych nie popełniłaś(a nawet jeśli to masz prawo je popełniać-nie urodziłaś się matką ty się dopiero uczysz jak nią być<jak my wszystkie>)...Dużo cierpliwości i dobrej wiary a szkrab zacznie mówić tyle,że będziesz marzyła o chwili spokoju
 
Kochana mojej siostry syn ma 2,5 roku i mówi, mama tata, bum bum, auto i cos tam jeszcze ale też rzadko i lekarka mówiła, ze ma czas jeszcze.

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie :)
Ogólnie słaba mowa może być również oznaką autyzmu. Osobiście uważam, że jeśli rodzica coś niepokoi, to najlepiej skonsultować to z dobrym specjalistą. Jeśli wszystko jest ok, to rozwieje nasze wątpliwości. Natomiast w przypadku, gdy coś będzie nie tak, problem wcześnie wykryty zawsze łatwiej naprawić niż ten, który znajdzie się później.
 
reklama
Każde dziecko rozwija się we własnym tempie :)Ogólnie słaba mowa może być również oznaką autyzmu. Osobiście uważam, że jeśli rodzica coś niepokoi, to najlepiej skonsultować to z dobrym specjalistą. Jeśli wszystko jest ok, to rozwieje nasze wątpliwości. Natomiast w przypadku, gdy coś będzie nie tak, problem wcześnie wykryty zawsze łatwiej naprawić niż ten, który znajdzie się później.
dokładnie :-)
 
Do góry