reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wynagrodzenie i premia podczas i po ciąży

miśkaa

Aktywna w BB
Dołączył(a)
26 Wrzesień 2010
Postów
83
Miasto
Katowice
Witam,

Pracuję w firmie od ponad 3 lat na umowę na czas nieokreślony, w której wynagrodzenie opisane jest jako określona podstawa i nieokreślona premia uznaniowa. Zakwestionowałam tę sprawę przy podpisywaniu umowy ale dostałam informację zwrotną od szefa, że tak wszyscy mają i nie ma innych warunków.
i tak co miesiąć dostaję podstawę + ustalone słownie 50% podstawy premii. Gdy jestem na L4 również od tej całej sumy liczona jest wartość płacy.
1)Ale teraz tak sobie myślę, czy pracowadca może mi podczas długiej nieobecości na L4 w ciąży obciąć tę premię? mam przeczucie, że tak?
2)Czy w przypadku L4 powyżej 1-m-ca później ZUS wypłaca zasiłek i jeśli mam tak w umowie to będzie którą wartość wypłacał?
3)I jak bedzie liczony później macierzyński i ewentualnie wychowawczy?

Proszę o odpowiedź na te pytania, gdyż chcę sie przygotować do rozmowy. Co wogóle mogę zrobić aby poprawić swoją sytuację ? - to spory ubytek w moim budżecie domowym... Pracodawca nie zawsze był wobec pracowników w porządku, ale nie chcę w ciąży tułać sie po sądach i wyciągać brudów na wierzch, mam większe zmartwienia.
Czekam niecierpliwie na informację:) jakaby nie była...
 
reklama
W umowie o pracę masz zapisaną premię? To nie jest to do końca premia uznaniowa, uznaniowej nie wpisuje się do umowy. Tutaj premia jest umowna, tyle że co najwyżej jej wysokość może być zmienna.

Jeśli pracodawca zawsze wliczał Ci premię do podstawy zwolnienia, to nie ma w sumie znaczenia jaka to premia i nie ma problemu. Będąc na zwolnieniu lekarskim otrzymujesz wynagrodzenie wg podstawy wyliczonej z 12stu miesięcy poprzedzających zwolnienie. Taki sam jest potem (po 33 dniach) zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS i taki sam macierzyński (wychowawczy jest urlopem bezpłatnym, więc nie dostaje się nic). Problem byłby tylko wtedy, gdyby pracodawca nie uwzględnił premii przy ustalaniu podstawy zwolnienia. Będąc na zwolnieniu nie dostajesz premii jako premii, tylko jest ona uwzględniona w podstawie zasiłku (jak napisałaś), więc nie ma opcji, żeby nagle pomniejszyć o nią wysokość chorobowego.
 
Witam!
Pracuję w sklepie na umowie na czas określony od czerwca 2008. Umowa kończy mi się końcem sierpnia 2011r. Od początku płacę dodatkowe comiesięczne ubezpieczenie PZU- 35 zł. Przy rozmowie w której chciałam zrezygnować z ubezp. kierownictwo poinformowało mnie że przy narodzinach dziecka dostaję z tego ubezpieczenia dodatkowe pieniądze z tytułu urodzenia dziecka, przy ubezp. zostałam. Ale co teraz kiedy dziecko się urodzi:
- gdzie i jakie dokumenty muszę dostarczyć w celu wypłaty tych pieniędzy,
- ile to może być, czy można to jakoś obliczyć,
-od marca jestem na chorobowym ciążowym, teraz zasiłek wypłaca mi ZUS, kto będzie mi płacił urlop macieżyński,
-przy przejściu na urlop wychowawczy kończy mi się umowa, czy będę miała wypłacaną koroniówkę?
 
reklama
Umowa kończy mi się końcem sierpnia 2011r. Od początku płacę dodatkowe comiesięczne ubezpieczenie PZU- 35 zł. Przy rozmowie w której chciałam zrezygnować z ubezp. kierownictwo poinformowało mnie że przy narodzinach dziecka dostaję z tego ubezpieczenia dodatkowe pieniądze z tytułu urodzenia dziecka, przy ubezp. zostałam. Ale co teraz kiedy dziecko się urodzi:
- gdzie i jakie dokumenty muszę dostarczyć w celu wypłaty tych pieniędzy,
- ile to może być, czy można to jakoś obliczyć,
Jeśli płacisz dodatkowe ubezpieczenie w firmie, to zapewne podpisywałaś jakąś umowę i dostałaś polisę ubezpieczeniową, gdzie były opisane zarówno kwoty wypłacanych odszkodowań jak i warunki i sposób ich wypłaty. Jeśli nie masz tych dokumentów, zwróć się do swojego pracodawcy, na pewno będzie miał takie informacje lub powie Ci, kto jest osobą kontaktową w PZU dla Waszych pracowników.

-od marca jestem na chorobowym ciążowym, teraz zasiłek wypłaca mi ZUS, kto będzie mi płacił urlop macierzyński,
Tak samo ZUS (jeśli teraz Ci wypłaca ZUS, to rozumiem, że Twoja firma ma mniej niż 20 pracowników).

-przy przejściu na urlop wychowawczy kończy mi się umowa, czy będę miała wypłacaną koroniówkę?
"Kuroniówka" to raczej nieaktualne pojęcie ;-) Najprawdopodobniej będziesz mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych, ale zależy to od wielu czynników - o warunkach możesz sobie poczytać np. tutaj.
 
Do góry