reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pytanie do Pani prawnik

sasanka1

Fanka BB :)
Dołączył(a)
21 Listopad 2010
Postów
3 700
Mam pytanie

mam kolezanke ktora od 2 lat jest z mezem w separacji w tym roku jej rodzice z ktorymi mieszka i mieszkala tez z mezem (jej maz zostal wymeldowany z tego wspolnego adresu) chca wykupic mieszkanie od miasta i przepisac corce czyli mojej kolezance. Czy przespiujac jako darowizna te mieszkanie i ona bedac w separacji z mezem on tez nabywa prawa do tego mieszkania czy tez nie ??

czy jej rodzice moga przepisac tylko na nia te mieszkanie ???

prosze o odpowiedz

pozdrawiam
 
reklama
dzien dobry
ja mam pytanie takie jestem teraz na urlopie wychowawczym do 30 kwietnia 2011 roku bo do tego czasu mam umowe
a czy jezeli od 1 maja poszłabym na zwolnienie to czy zus wypłaca wtedy zasiłek chorobowy?
bo niby do 30 dni po wygasnieciu umowy jeszcze jestesmy ubezpieczni zdrowotnie
z góry dziekuje za odpowiedz
 
Jesli 1 maja rozchoruje się Pani ma Pani prawo do korzystania ze służby zdrowia w ramach ubezp zdrowotnego przez 30 dni po wygaśnięciu umowy. Nie ma Pani jednak prawa do zwolnienia lekarskiego i zasiłku chorobowego. ZNiezdolnosć powstałaby bowiem po ustaniu stosunku pracy.
Gdyby niezdolnosć powstała w trakcie trwania stosunku pracy i w momencie wygaśnięcia umowy pobierałaby Pani zasiłek chorobowy - okres wypłaty zsiłku byłby wydłużony.
 
Jesli 1 maja rozchoruje się Pani ma Pani prawo do korzystania ze służby zdrowia w ramach ubezp zdrowotnego przez 30 dni po wygaśnięciu umowy. Nie ma Pani jednak prawa do zwolnienia lekarskiego i zasiłku chorobowego. ZNiezdolnosć powstałaby bowiem po ustaniu stosunku pracy.
Gdyby niezdolnosć powstała w trakcie trwania stosunku pracy i w momencie wygaśnięcia umowy pobierałaby Pani zasiłek chorobowy - okres wypłaty zsiłku byłby wydłużony.

czyli jesli rozchorowałabym sie 29 kwietnia to zwolnie nie musiałabym dostarczyc pracowadcy i potem jeli było by kolejne by było by ono płatne.
 
reklama
Dzień dobry, mam pytanie. Do 18 lutego przebywam na urlopie macierzyńskim. Zaszłam ponownie w ciążę i nei chciałabym wracać do pracy bo obawiam się, że po miesiacu pracy znów mogę się źle czuć i iśc na zwolnienie (pracuję w szkole i mój powrót spowoduje wtedy więcej zamieszania niż korzyści). Czy mogę przedstawić zwolnienie od 19 lutego i czy będę miała normalnie płacone za L-4 w ciązy? (jestem zatrudniona na czas nieokreślony)
Pytanie jest zupełnie inne: czy w momencie zakończenia urlopu macierzyńskiego bedzie Pani zdolna do pracy czy nie? Nie ma mozliwości uzyskania zwolnienienia lekarskiego z powodu ciąży, bo ciąża to nie choroba. Nie jest też wskazaniem do zwolnienia ewentualna mozliwosć zaistnienia złego samopoczucia. Albo jest Pani chora albo nie.
Jesli fakt, ze jest Pani w ciaży i tym samym zwiększa się ryzyko tego, ze z dnia na dzień przestanie Pani być zdolna do pracy jest kłopotliwy dla pracodawcy - moze on zwolnić Pania z obowiążku świadczenia pracy (nie dawać Pani godzin).
Jesli tak, należy iść na zwolnienie, jeśli nie nalezy wrócić do pracy lub wykorzystać urlop wypoczynkowy lub wychowawczy.

I drugie pytanie, czy ewentualne podwyżki ominą mnie, kiedy będę na zwolnieniu a potem znów na macierzyńskim? Czy nabyłabym prawo do podwyżek, gdybym wróciła np na miesiąc do pracy do szkoły?
Zależy o jakich podwyżkach Pani mysli - trzeba przeanalizować dokument (ustawę/regulamin itp), z którego podwyżka wynika.
 
Do góry