reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

pytanie o dodatkowy urlop macierzyńskie przy KN

fmn

Dołączył(a)
6 Czerwiec 2011
Postów
4
Witam,

Jestem nauczycielką, więc podlegam Karcie Nauczyciela. 31 grudnia urodziłam dziecko, więc od 1 stycznia przebywam na urlopie macierzyńskim. Czy to prawda, że dodatkowy urlop macierzyński nie należy mi się, ponieważ urlop macierzyński mam przedłużony o 2 tygodnie ferii zimowych, a wypoczynkowy wykorzystam w czasie wakacji? Bardzo proszę o pomoc.
 
reklama
Witam,

Jestem nauczycielką, więc podlegam Karcie Nauczyciela. 31 grudnia urodziłam dziecko, więc od 1 stycznia przebywam na urlopie macierzyńskim. Czy to prawda, że dodatkowy urlop macierzyński nie należy mi się, ponieważ urlop macierzyński mam przedłużony o 2 tygodnie ferii zimowych,a wypoczynkowy wykorzystam w czasie wakacji?
Nieprawda. Nauczyciel, jak każdy inny pracownik może wykorzystać dodatkowy urlop macierzyński.
 
Hmm,

Podczas kontroli inspekcji pracy w mojej szkole powiedziano, że mi się te dodatkowe dwa tygodnie nie należą. Bardzo proszę o ponowne dokładne rozpatrzenie mojej sytuacji:
Na urlopie macierzyńskim jestem od 1 stycznia, przepadły mi ferie zimowe, które są moim urlopem wypoczynkowym wg Karty Nauczyciela, i o te ferie (2 tygodnie) później przedłuża mi się macierzyński. Mam jeszcze 8 tyg. wypoczynkowego w wakacje (w praktyce oczywiście mniej, ze względu na przygotowania do roku szkolnego, rady ped., itp). No ale wychodzi to 10 tyg. w roku. Czy w związku z tym te dodatkowe 2 tygodnie macierzyńskiego należą mi się czy nie?
 
Myślę, że chodzi tu o art.66 z KN. i tam zapisane 8 tyg:
"W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni."

Bardzo proszę o pomoc w poprawnej interpretacji tego artykułu.
 
Przepraszam, to bez sensu, ale nie ma w KN żadnym fragmentów o dodatkowym urlopie macierzyńskim lub braku wypoczynkowego, a ja martwię się, bo zadzwonili do mnie dziś ze szkoły, że wg pana inspektora, mój macierzyński się już skończył bo dodatkowy mi się nie należy i mam już-teraz-dziś-jutro wracać do pracy.
 
Hmm,

Podczas kontroli inspekcji pracy w mojej szkole powiedziano, że mi się te dodatkowe dwa tygodnie nie należą. Bardzo proszę o ponowne dokładne rozpatrzenie mojej sytuacji:
Na urlopie macierzyńskim jestem od 1 stycznia, przepadły mi ferie zimowe, które są moim urlopem wypoczynkowym wg Karty Nauczyciela, i o te ferie (2 tygodnie) później przedłuża mi się macierzyński. Mam jeszcze 8 tyg. wypoczynkowego w wakacje (w praktyce oczywiście mniej, ze względu na przygotowania do roku szkolnego, rady ped., itp). No ale wychodzi to 10 tyg. w roku. Czy w związku z tym te dodatkowe 2 tygodnie macierzyńskiego należą mi się czy nie?

Jestem pewna, ze się Pani urlop dodatkowy należy. W przypadkach nieuregulowanych kartą nauczyciela obowiązują przepisy ogólne (kodeksu pracy). KJarta nauczyciela milczy na temat urlopu macierzyńskiego dodatkowego (nie reguluje wcale uprawnień związanych z rodzicielstwem), zatem nalezy stosować regulacje ogólne.
 
Myślę, że chodzi tu o art.66 z KN. i tam zapisane 8 tyg:
"W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni."

Bardzo proszę o pomoc w poprawnej interpretacji tego artykułu.

Nie widzę związku pomiędzy tym co Pani napisała, a Pani sytuacją.
 
reklama
Przepraszam, to bez sensu, ale nie ma w KN żadnym fragmentów o dodatkowym urlopie macierzyńskim lub braku wypoczynkowego, a ja martwię się, bo zadzwonili do mnie dziś ze szkoły, że wg pana inspektora, mój macierzyński się już skończył bo dodatkowy mi się nie należy i mam już-teraz-dziś-jutro wracać do pracy.

No właśnie, sama Pani twierdzi, że karta nie reguluje tej sytuacji, zatem reguluje ją KP. Urlop się nalezy.
 
Do góry