reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wynagrodzenie w czasie trwania L4

martttika

Fanka BB :)
Dołączył(a)
20 Maj 2011
Postów
1 300
Miasto
B-stok
Witam!
Domyślam się, że ten temat był poruszany setki razy, ale ja mam pytanie w indywidualnej kwestii.

Rozumiem, że L4 w ciąży jest płatne w 100%. Na umowie o pracę mam 1400 zł brutto miesięcznie, nie przysługiwały mi premie oraz inne dodatki więc dostawałam tylko czystą wypłatę. Moje pytanie brzmi ile powinnam dostawać miesięcznie?
Za lipiec dostałam 1077 zł, a już za sierpień 838 zł i nie rozumiem skąd te rozbieżności?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
reklama
Witam!
Domyślam się, że ten temat był poruszany setki razy, ale ja mam pytanie w indywidualnej kwestii.

Rozumiem, że L4 w ciąży jest płatne w 100%. Na umowie o pracę mam 1400 zł brutto miesięcznie, nie przysługiwały mi premie oraz inne dodatki więc dostawałam tylko czystą wypłatę. Moje pytanie brzmi ile powinnam dostawać miesięcznie?
Za lipiec dostałam 1077 zł, a już za sierpień 838 zł i nie rozumiem skąd te rozbieżności?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

A w jakim okresie przebywała Pani na zwolnieniu?
Jesli cąły lipiec i cały sierpień za oba te miesiące powinna Pani dostać mniej więcej tyle ile zwykle dostaje Pani wynagrodzenia (a różnice wynikać mogę jedynie z liczby dni w danym miesiącu).
 
Ostatnia edycja:
Tak, to były pełne miesiące. Jak mam więc rozumieć te różne kwoty? Do porodu jeszcze zostało mi trochę czasu, zatem mam się obawiać, że za wrzesień dostanę jeszcze mniej?
 
Z wynagrodzenia 1400 zł brutto płaca netto wynosi w standardowej sytuacji ok. 1041 zł*. Kwotę tę dzieli się na 30 (średnia liczba dni w miesiącu przyjmowana przez ZUS wg ustawy), czyli "dniówka zasiłkowa" wychodzi 34,71 zł.

Tę podstawę w każdym miesiącu mnoży się przez faktyczną liczbę dni w miesiącu. Czyli w lipcu za 31 dni dostałaś prawidłowo wyliczone wynagrodzenie chorobowe, bo 34,71 * 31 = 1076 zł.

W sierpniu coś musiało się stać i najlepiej, abyś zadzwoniła do swojej firmy dowiedzieć się, co. Może zwolnienie skończyło Ci się przed końcem miesiąca, a kolejne przysłałaś już po naliczeniu listy płac, więc za parę dni nie rozliczono Ci wynagrodzenia, bo w momencie liczenia listy płac była to nieobecność nieusprawiedliwiona? Tak się czasem zdarza, pracodawca musi to wyrównać w najbliższym możliwym terminie. A może coś zostało Ci potrącone z wynagrodzenia? A może po prostu ktoś się pomylił, to przecież też jest możliwe. Skontaktuj się z firmą i spytaj po prostu, skąd taka kwota i czy przewidziane jest jakieś wyrównanie.


__________________________
*Dla zainteresowanych pełen sposób liczenia wynagrodzenia netto:
1400 zł minus 9,76% składki emerytalnej minus 1,5% składki rentowej minus 2,45% składki chorobowej = 1208,06 zł
Jest to podstawa do naliczenia składki zdrowotnej 9%, przy czym z tego 7,75% jest zaliczane w podatek dochodowy (93,62 zł), a pozostałe 1,25% jest kosztem pracownika. Czyli składki zdrowotnej pracownik z własnej kieszeni płaci 15,11 zł.
Ta sama kwota 1208,06 zł jest podstawą do obliczenia podatku dochodowego. Po odjęciu standardowych miesięcznych kosztów uzyskania przychodu 111,25 zł daje to 1096,81 zł czyli po zaokrągleniu 1097 zł. Więc podatek 18% wynosi 197,46 zł. Od tego odejmuje się 1/12 rocznej kwoty wolnej od podatku czyli 46,33 zł, co daje podatek 151,13 zł. W ramach tej kwoty mieści się składka zdrowotna 7,75% czyli 93,62 zł, a reszta czyli 57,51 zł (po zaokrągleniu 58 zł) to zaliczka na podatek dochodowy.

Ostatecznie 1400 zł minus składki ZUS = 1208,06 zł minus składka zdrowotna (93,62+15,11) minus zaliczka na podatek dochodowy 58 zł = 1041,33 zł.
 
Z wynagrodzenia 1400 zł brutto płaca netto wynosi w standardowej sytuacji ok. 1041 zł*. Kwotę tę dzieli się na 30 (średnia liczba dni w miesiącu przyjmowana przez ZUS wg ustawy), czyli "dniówka zasiłkowa" wychodzi 34,71 zł.

Tę podstawę w każdym miesiącu mnoży się przez faktyczną liczbę dni w miesiącu. Czyli w lipcu za 31 dni dostałaś prawidłowo wyliczone wynagrodzenie chorobowe, bo 34,71 * 31 = 1076 zł.

W sierpniu coś musiało się stać i najlepiej, abyś zadzwoniła do swojej firmy dowiedzieć się, co. Może zwolnienie skończyło Ci się przed końcem miesiąca, a kolejne przysłałaś już po naliczeniu listy płac, więc za parę dni nie rozliczono Ci wynagrodzenia, bo w momencie liczenia listy płac była to nieobecność nieusprawiedliwiona? Tak się czasem zdarza, pracodawca musi to wyrównać w najbliższym możliwym terminie. A może coś zostało Ci potrącone z wynagrodzenia? A może po prostu ktoś się pomylił, to przecież też jest możliwe. Skontaktuj się z firmą i spytaj po prostu, skąd taka kwota i czy przewidziane jest jakieś wyrównanie.


__________________________
*Dla zainteresowanych pełen sposób liczenia wynagrodzenia netto:
1400 zł minus 9,76% składki emerytalnej minus 1,5% składki rentowej minus 2,45% składki chorobowej = 1208,06 zł
Jest to podstawa do naliczenia składki zdrowotnej 9%, przy czym z tego 7,75% jest zaliczane w podatek dochodowy (93,62 zł), a pozostałe 1,25% jest kosztem pracownika. Czyli składki zdrowotnej pracownik z własnej kieszeni płaci 15,11 zł.
Ta sama kwota 1208,06 zł jest podstawą do obliczenia podatku dochodowego. Po odjęciu standardowych miesięcznych kosztów uzyskania przychodu 111,25 zł daje to 1096,81 zł czyli po zaokrągleniu 1097 zł. Więc podatek 18% wynosi 197,46 zł. Od tego odejmuje się 1/12 rocznej kwoty wolnej od podatku czyli 46,33 zł, co daje podatek 151,13 zł. W ramach tej kwoty mieści się składka zdrowotna 7,75% czyli 93,62 zł, a reszta czyli 57,51 zł (po zaokrągleniu 58 zł) to zaliczka na podatek dochodowy.

Ostatecznie 1400 zł minus składki ZUS = 1208,06 zł minus składka zdrowotna (93,62+15,11) minus zaliczka na podatek dochodowy 58 zł = 1041,33 zł.



Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Ok 1050 zł to jest właśnie kwota, którą dostawałam jako wypłatę. Wydaje mi się, że dostałam poprostu 80%, a nie 100%, czyli może to wynikać z czyjegoś błędu, a nie z celowego działania.
 
równowartość 100% wynagrodzenia otrzymywanego przed przejściem na urlop."
Ale właśnie o to chodzi, że od normalnego wynagrodzenia są odliczane ZUSy i podatek. Żeby ustalić, ile powinno się otrzymywać "na rękę", trzeba od kwoty z umowy o pracę (kwota brutto) odliczyć wszystkie te elementy i wtedy wychodzi kwota netto. Na konto, zarówno w trakcie pracy jak i na macierzyńskim dostaje się właśnie kwotę po odliczeniach.


Poza tym, koleżanka zaszła w ciążę ok. pół roku po zmianie pracy - w międzyczasie nie miała żadnej przerwy. Nie otrzymała równowartości 100% wynagrodzenia tylko ucięli jej za to, że u obecnego pracodawcy nie przepracowała przed zajściem w ciążę pełnego roku. Byłam pewna (ona zresztą też), że nie ma znaczenia, ile czasu pracuje się u jednego pracodawcy, byleby nie było przerwy w zatrudnieniu. Od czego to zależy?
Jeśli się zmienia pracodawcę, to do podstawy wlicza się średnie wynagrodzenie tylko z miesięcy przepracowanych u obecnego pracodawcy. Nie może być tak, że firma, która będzie wypłacać wynagrodzenie chorobowe, będzie narażona na konieczność wypłaty większej kwoty dlatego, że poprzednia firma pracownika płaciła mu większą pensję.
 
O tym wiem. Chodzi o to, że sam fakt zmiany pracodawcy nie wpłynął tylko na wyliczenie średniej pensji, ale także na dodatkowe zmniejszenie tej kwoty tylko ze względu na to, że u obecnego pracodawcy pracowała tylko pół roku przed zajściem w ciążę.
Nie znam podstawy prawnej na coś takiego, ale żeby to udowodnić, to trzeba by znać całe wynagrodzenie od początku zatrudnienia oraz wyliczoną kwotę chorobowego koleżanki.
 
reklama
Ja mam podobny problem mój zasiłek chorobowy za sierpień został wypłacony w kwocie mniejszej niż zwykle oczywiście nie omieszkałam poprosić w kadrach o wyjaśnienie i dostałam odp że w tym miesiącu miałam 29 dni zasiłkowych... tylko że sierpień ma 31 dni ja mam na każdy dzień wystawione L4 przez całą ciąże.Być może chodzi o to że moje zwolnienia nie są wystawiane od 1 do ostatniego dnia miesiąca lecz od wizyty u ginekologa do wizyty tj co 3 tyg i akurat w owym miesiącu zwolnienie było do 29 ... po wizycie w tym dniu zaniosłam do firmy zwolnienie od 30 na kolejne 3 tyg lecz podejżewam że moja "pensja " była już w tym momencie wyliczona i od[powiednio pomniejszona o te dwa dni czyli 30 oraz 31 sierpnia, teraz mam pytanie czy za owe dwa dni które nie zostały ujęte w zasiłku za sierpień a na które przedstawiłam L4 zostanie mi wypłacone do najbliższej wypłaty????
Pytam ponieważ w tym miesiącu L4 zakończy mi sie 27 i tego dnia zaniosę kolejne od 28 na następne tyg i co w tej sytuacji??? znów za 4 dni pozostałe do końca miesiąca mi nie zapłacą????
Będe bardzo wdzięczna za odpowiedź
 
Do góry