reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Poród, a koniec umowy w pracy...

reklama
To chyba tak jak u mnie bedzie Ci przyslugiwal zasilek macierzynski z zusu ale urlop macierzynski i urlop wychowawczy juz nie, ale zapytaj albo poszukaj moze jeszcze w dziale porady prawnika.
 
możesz złożyć w zakładzie pracy podanie o przedłużenie umowy do końca macieżyńskiego wtedy macieżyński będzie wypłacał zakład pracy i macieżyński będzie dwa tyg dłuższy niż z ZUSu!
 
Ja dostaje macierzyński z zusu (wysokość pensji mniej więcej), ponieważ w jednym z dwóch zakladów pracy umowa wygasła jeszcze przed porodem (do porodu płaci pracodawca)... potem zus :) ale dodo783 ma genialny pomysł, tylko czy takie przedłużenie się "należy"?:)
 
z tymi umowami o pracę na czas określony a ciąża to jest tak że w dniu wygaśnięcia umowy o pracę ( nie umowy zlecenie tylko o prace) trzeba być w potwierdzonym trzecim miesiącu ciąży wtedy( przedstawiasz zaświadczenie pracodawcy) umowa automatycznie ulega przedłużeniu do dnia porodu.Od dnia należy się zasiłek macierzyński który trwa tak samo długo jak urlop macierzyński i dostajemy też sto procent wynagrodzenia.W 2012 dodatkowo należy nam się 4 tygodnie macierzyńskiego więcej a nie 2 tygodnie jak to było w 2011.Podanie o zasiłek macierzyński jak i podanie o dodatkowe 4 tygodnie (można je złożyć od razu z podaniem o zasiłek albo najpóźniej 7 dni przed ukończeniem tego podstawowego zasiłku macierzyńskiego który trwa normalnie 20 tygodni ) składa się u pracodawcy ,razem z dokumentami ze szpitala potwierdzającymi poród i to pracodawca składa je do Zusu a nie my.Można zrobić tak że przed porodem pobrać z Zusu wszystkie papiery, wypełnić je a ktoś z rodziny zaniesie je do pracodawcy.Urlop wychowawczy się nie będzie należał bo trzeba w momencie przejścia na niego być pracownikiem a już się wtedy nie jest.A i dobra wiadomość po skończeniu zasiłku macierzyńskiego rejestrujemy się w Urzędzie Pracy i należy się zasiłek dla bezrobotnych.W przypadku kiedy termin wygaśniecia umowy pokrywa sie z porodem to zależy jest tak jak napisałam , najlepiej iść lub zadzwonić do zusu a nie od razu do prawnika i przedstawić sytuację to wyjaśnią co i jak , ja zadzwoniłam i pani wszystko mi powiedziała.
 
reklama
Hej:) ja w zeszlym roku w listopadzie urodzilam synka, a w grudniu skonczyla mi sie umowa. macierzunski za grudzien wyplacil mi na konto zaklad pracy, ale dokumentów mi do zusu nie przeslali - co myslalam ze powinni z automatu zrobic. Jednak okazalo się że nie bylo ode mnie przeslanego do zakladu pracy odpowiedniego "podania" z prośbą o przeslanie dokumentow do zusu ( ja rozumuję ze pewnie zapomnieli przeslac i sie glupio lumaczyli). Przeslali mi je na adres domowy i sama zlozylam wszystkie dokumenty do swojego zusu, zaklad wyslal do zusu tylko jakis jeden swistek ale to już po moich interwencjach:/ takze niestety kase z zusu dostalam chyba o dwa miesiace pozniej ale z wyrównaniem, rowniez do zusu napislam podanie o wydłużenie macierzyńskiego o dodatkowe 2 wtedy tygodnie, i wydłużyli bez problemu. Zadzwon do dzialu kadr w zakladzie pracy i niech Ci powiedza jak to wyglada z ich strony i do swojego zusu równiez, na pewno wszystko zostanie CI wyjasnione, żeby Cie brak kasy na koncie nie zaskoczyl jak mnie:) powodzenia życzę!:)
 
Ostatnia edycja:
Do góry