reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

1.zgoda na wyjazd dziecka za granice; 2.dobrowolne zrzeczenie sie praw do dziecka

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez katarinaaa, 13 Czerwiec 2010.

 1. katarinaaa

  katarinaaa

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam

  1.Moje dziecko ma nazwisko inne niż bo ma nazwisko ojca. nie jesteśmy małżeństwem i nie jesteśmy już razem sama wychowuje dziecko ale ojciec dziecka ma pełne prawa. Ojciec dziecka wyraził zgodę na paszport ale słyszałam że wyjeżdżając za granicę powinnam mieć notarialną zgodę ojca na opuszczenie kraju przez dziecko. Ponieważ chce kilka razy wyjechać za granicę (mam rodzinę w Norwegii, Anglii i Niemczech) czy zgoda tak musi dotyczyć konkretnego wyjazdu ? czy może to być zgoda "ogólna" tzn że ojcice dziecka wyraża zgodę na wyjazdy dziecka ze mną za granicę nie podając ram czasowych ani miejsc ?? Czy to co będzie napisane w tej zgodzie zależy od nas czy są jakieś wzorce które mają notariusze ??


  2. Czy jest coś takiego jak "zrzeczenie się dobrowolnie praw do dziecka" przez ojca??
  czytałm gdzieś że ojciec biologiczny dziecka musiałyby złożyć w sądzie rodzinnym oświadczenie woli, w którym zrzeka się praw rodzicielskich do swojego dziecka
  czy jeśli się zrzeknie dobrowolnie czy obowiązek alimentacyjny istnieje??
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Z dzieckiem, które ma ważny paszport może Pani wyjeżdżać na wakcje bez posiadania dodatkowych zgód. Dodatkowa zgoda jest wymagana w przypadku wyjazdów długokresowych lub na stałe.

  Władza rodzicielska to ius cogens więc nie można jej się zrzec. Decyzję o ograniczeniu, zawieszeniu lub odebraniu władzy rodzicielskiej podejmuje sąd gdy istnieją ku temu poważne przesłanki. Oczywiscie ojciec może wnioskować o pozbawienie go władzy rodzicielskiej, ale ostateczna decyzja nalezy do sądu.
  Na ojcu, którego pozbawiono praw ciągle ciazy obowiązek alimentacji. Wygasa on z chwilą pełnego przysposobienia dziecka przez innego meżczyznę lub oczywiście w chwili usamodzielnienia się dziecka.
   
 3. reklama
 4. katarinaaa

  katarinaaa

  Najlepsze odpowiedzi:
  0

  czy tak samo jest jeśli dziecko ma dowód osobisty i z takim dokumentem podrózuje ??
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Tak. Czym innym zgoda na wydanie dokumentu a czym innym zgoda na długotrwały wyjazd lub zgoda na wyjazd na stałe.
   
  Ostatnia edycja: 16 Lipiec 2010
 6. katarinaaa

  katarinaaa

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  tylko co oznacza długotrwały wyjazd tzn czy jest to jakoś uregulowane i okreslone w przepisach?? chodzi mi o to że jak wyjade na 2-3 tyg to będzie ok i zgody nie musze miec ale jak na 4 to już tak bo każdy różnie to może interpretować
  wolałabym miec takie pismo notarialnie potwierdzone, tylko pytanie czy sama moge je zredagowac i wystrczy isc do notariusza podpisc czy notariusz ma jakieś wzory itp jak pismo takie ma wyglądac i co zawierac ? czy pismo takie musi zawierac konkretne ramy czasowe i miejsce do którego jade czy może byc wydane tak ogólnie ze ojciec dziecka poprostu zgadza się na podróżownie za granice dziecka ze mną??
   
 7. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nie ma definicji długotrwałego wyjazdu. Zwykle jednak za długotrwały uważa sie każdy wyjazd dłuższy niż typowe wakacje.

  Co do zgody ojca, wszystko zależy od tego na co sie ojciec zgadza. jeśli chce, może udzielić ogólnej zgody na dowolnie długie wyjazdy w dowolne miejsce. Nie ma jednego obowiazujacego wzoru pisma.
   
 8. katarinaaa

  katarinaaa

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  dziękuje bardzo za informacje
   
 9. katarinaaa

  katarinaaa

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  mam jeszcze takie pytanie (oczywiście wiem że wszytsko zalezy ostatecznie od sądu)

  jesli złoże pozew o ograniczenie praw rodzicielskich i podczas rozprawy okazałoby się że istnieją przesłanki/podstawy aby pozbawi ich całkowicie sąd może to zrobic?? czy rozpatruje wniosek w oparciu o to co ejst w pozwie tj o ograniczenie i nic ponad to??
   
 10. reklama
 11. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Tak jest to możliwe. Sąd może wydać takie rozstrzygnięcie.
   
 12. katarinaaa

  katarinaaa

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  dziękuje za poprzednie odpowiedzi mam jeszcze pytanie o zgodę na wyjazd

  załóżmy że ojciec dziecka zgodzi się podpisac zgodę na dłuższy wyjazd u notariusza i mam taką zgodę nie ma żadnych terminów wniej poprostu taka ogólna że moge gdzie i na ile chce jechac co będzie w momencie gdy mu sie odwidzi ?? bo moze tak być kiedy taka zgoda przestaje byc ważna czy np musi on udac się do naotariusza i ją unieważnić i czy ja będe o tym poinformowana?? boje sie sytuacji że bede chciał wyjechac a okaż się że mam jakies problemy
   

Poleć forum