reklama

art 186 KP a likwidacja stanowiska

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Jagoda_iw, 12 Lipiec 2010.

 1. Jagoda_iw

  Jagoda_iw

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,
  po urlopie macierzyńskim postanowiłam wrócic do pracy w obnizonym wimiarze czasu pracy, złożyłam już u pracodawcy stosowny wniosek aczkolwiek teraz doszły mnie słuchy, że moje stanowisko pracy zostało zlikwidowane. Firma w której pracuję jest firmą ogólnokrajową i podobno wszyscy pracownicy dostali aneksy zmieniające stanowiska pracy. Ponadto zmieniły się regiony pracy. Ja nie zostałam ani poinformowana o tych zmianach ani nie dostałam aneksu. W związku z tym mam pytanie czy w tej sytuacji art. 186 KP chroni mnie przed zwolnieniem czy też po powrocie do pracy mogę dostać wypoweidzenie?? Nadmienie ze obawiam się zwolnienia gdyż kadry nie chciały wystawić mi skierowana na badania. Uzyskałam tylko informację że szczegły przekaże mi dyrektor w pierwszym dniu pracy.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  proszę podać datę zakończenia urlopu macierzyńskiego

  kiedy złożyła Pani wniosek? od kiedy zamierza Pani zacząć pracę w obniżonym wymiarze?
   
 3. reklama
 4. Jagoda_iw

  Jagoda_iw

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Macierzyński skończył mi się 9 kwietnia, i do dnia dzisiejszego byłan na urlopie wypoczynkowym. Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy złozyłam w dniu 24.06.2010 a od jutra powinnam wrócić do pracy. Dostałam informację listownie gdzie i o której mam się spotkac z dyrektorem.
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  W przypadku gdy pracodawca zatrudnia min. 20 osób mamy możliwość stosowania ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników .
  Jeżeli po urlopie macierzyńskim pracownica złoży wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego (lub o obniżenie wymiaru czasu pracy w trybie art 186) na okres dłuższy niż 3 miesiące, pracodawca może wypowiedzieć jej umowę z przyczyn niedotyczących pracownika, czyli np. z powodu likwidacji stanowiska pracy. Pracownicy nalezy się w tym przypadku odprawa.
  Podstawa prawna: przywołana ustawa w powiązaniu z uchwałą SN z 15 lutego 2006 r.
   
 6. Jagoda_iw

  Jagoda_iw

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziekuję bardzo za dopowiedz, pozdrawiam.
   
 7. ivette73

  ivette73 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam ,

  a co jeśli firma zatrudnia 3 pracowników?
  Czy pracodawca może zlikwidować moje stanowisko na urlopie wychowawczym? Tzn, kiedy mi się będzie kończyć UW nie mam po co wracać do pracy co oznacza że z dniem kiedy się kończę UW jestem bez pracy ?
  Czy pracodawca daje wypowiedzenie wtedy w trakcie UW czy dopiero w dniu kiedy wracam do pracy? i dopiero po upływie 3 miesięcy czyli tego okresu wypowiedzenia kończy mi się umowa?

  I drugie pytanie:

  Czy mogę wrócić do pracy po Urlopie Macierzyńskim i prosić o zmniejszenie etatu? Czy tylko mogę zmniejszyć ten etat na Pół czy również na mniejsze części? Mam takie stanowisko pracy że zadawałałyby mnie np. tylko 2-3 godziny dziennie pracy? czy mogę z takim wnioskiem wystąpić do pracodawcy? Oraz czy w przypadku gdy będę chciała póżniej skorzystać z UW czy mogę np.pom przepracowaniu pół roku po UM iść na UW?
   
 8. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Wtedy wypowiedzenie umowy w trakcie wychowawczego nie jest możliwe.

  Tak, ale nie skutkuje to wypowiedzeniem Pani umowy.

  Nie. Pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć Paniumowy jak jest Pani na wychowawczym.

  Tak.

  Tak. Lepiej złożyć wniosek jeszcze na macierzyńskim, by po powrocie z macierzyńskiego a przed złożeniem wniosku nie dostała Pani wypowiedzenia.

  W trybie art 186(7) KP musi Pani pracować na min 0,5 etatu. Tzn moze być 0,6, 08 itp, ale nie mniej niz 0,5.

  To w kontekscie poprzedniego pytania jest bez znaczenia.

  Generalnie tak, ale jeśli pyta Pani czy po pól roku pracy w zminiejszonym wymiarze moze Pani iść na wychowawczy, to zależy od tego na jaki okres wnioskowała Pani o zminiejszenie wymiaru czasu pracy.
   
 9. Marzka283

  Marzka283 synek Michaś

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Mam pytanie siostra jest w 8 tygodniu ciąży i z dniem dzisiejszym idzie na zwolnienie -ciąża zagrożona, a jej szef 30 września likwiduje sklep w którym ona pracuje czy będą jej się należeć świadczenie Zus podczas zwolnienia i czy będzie mogła iść na urlop macierzyński? Dodam że jej pracodawca prowadzi jeszcze jeden sklep.
   
 10. reklama
 11. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jeśli zakład pracy nie ulega likwidacji (a tak to rozumiem) Pani siostra jest chroniona przed zwolnieniem. Po porodzie będzie miała prawo do urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego), a potem może wrócić do pracy lub pójść na wychowawczy.
   
 12. Bogusiak

  Bogusiak

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam!
  10 września wracam do pracy po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym. Złożyłam wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. Teoretycznie mój pracodwca może powiedzieć, że moje stanowisko (kierownicze) zlikwidował. (to stanowisko istnieje w firmie jego żony, a obie firmy funkcjonują jak jedna firma). Czy od razu 10 września może dać mi wypowiedzenie?
  Przed złożeniem wniosku szef proponował mi najniższe stanowisko za najniższą stawkę. W tej sytuacji jeśli nie przyjmę jego warunków mogę zostać bez pracy?
   

Poleć forum