reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

badania prenatalne

Dołączył(a)
26 Czerwiec 2019
Postów
8
Dziewczyny mam wyniki z badań prenatalnych i jestem załamana:(
Trisomia 21 1:8
Trisomia 18 1:1015
Trisomia 13 1:395


FHR 173 ud/min
CRL 58,9 MM
NT 1,7MM

Proszę o radę czy robić aminopunkcję?
 
Ostatnia edycja:
reklama
reklama
Kalkulacja, kalkulacja. O nifty pro muszę poczytać, ale to pewnie tylko rozszerzenie. I tak mam pewność, że mojej wady nie wykryje, mimo że jest duża.
992632
1561989550583.png
 
Już przeczytałam- nifty pro też jest tylko testem przesiewowym i poszerzonym o kilka chorób genetycznych i nic więcej. Przesiewowy czyli nie jest badaniem diagnostycznym, czyli nadal to tylko statystyka. Każdy powinien mieć tego świadomość, zwłaszcza że sporo kosztuje.
 
Wiadomo, że w ciągu ostatniego półwiecza medycyna zyskała nowe i ulepszone narzędzia i metody oceny, czy płód może mieć - lub ma - szereg chorób genetycznych i wrodzonych. Postępy te są wynikiem nowych lub ulepszonych metod pozyskiwania danych o płodzie oraz nowych lub ulepszonych możliwości interpretacji tych danych. Postępy te oznaczają, że więcej informacji na temat anatomii płodu, profilu genetycznego i zdrowia może być dostępnych dziś niż kiedykolwiek wcześniej, często jeszcze w bardzo wczesnej ciąży. Można zajrzeć Link do: Badania prenatalne - Rodzaje, przebieg i wyniki - Ciąża, poród, laktacja, zdrowie i wychowanie dziecka

Pomimo tych znaczących postępów technologicznych jakość informacji, które dają dane, może się znacznie różnić. Czasami można postawić ostateczną diagnozę, ale nawet w tych przypadkach fenotypowa prezentacja (jak stan wpływa na dziecko) może się znacznie różnić. Niektóre wyniki wskazują tylko na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby. Inne rodzaje wyników są tak rzadkie lub słabo poznane, że trudno jest się upewnić, co jeśli ewentualny wpływ różnicy genetycznej miałby na dziecko. W odpowiedzi na postęp technologiczny i zróżnicowany charakter informacji, które mogą być udostępniane pacjentom. W sumie to brakuje sporo regulacji na ten temat. W badaniach prenatalnych najlepsze jest często to, że dają wynik statystyczny. Co mam zrobić, jak istnieje np. 10% szans na jakąś wadę dziecka? Dla mnie osobiście takie badania są do d..py.
 
Ostatnia edycja:
Gdyby to była tylko statystyka/kalkulacja to genetycy zalecaliby jedynie badania inwazyjne. Warto o NIFTY najpierw poczytać, porozmawiać z genetykiem, na dole mojego wyniku jest też informacja jak to działa. Mam wrazenie, że tego typu badania skreślają osoby (i odradzają je innym), które go w ogóle nie wykonywały :) Każdy ma wybór, nie nam oceniać. Nie wszyscy chcą się poddać badaniom diagnostycznym = inwazyjnym.

Uwazam, że jeśli po USG genetycznym jest wskazanie do dodatkowych testów to:
a) zrobić NIFTY zamiast PAPPa
b) dać sobie spokój
 
Ostatnia edycja:
Gdyby to była tylko statystyka/kalkulacja to genetycy zalecaliby jedynie badania inwazyjne. Warto o NIFTY najpierw poczytać, porozmawiać z genetykiem, na dole mojego wyniku jest też informacja jak to działa. Mam wrazenie, że tego typu badania skreślają osoby (i odradzają je innym), które go w ogóle nie wykonywały :) Każdy ma wybór, nie nam oceniać. Nie wszyscy chcą się poddać badaniom diagnostycznym = inwazyjnym.

Uwazam, że jeśli po USG genetycznym jest wskazanie do dodatkowych testów to:
a) zrobić NIFTY zamiast PAPPa
b) dać sobie spokój
Tylko to test nie dla każdego, np. dla mnie nie. I tak, rozmawiałam z genetykiem, nawet dwoma. Sama też jestem genetykiem, tylko nie od ludzi, ale mechanizmy genetyki działają tak samo u wszystkich organizmów eukariotycznych.
 
reklama
Ja robie Nifty przed Pappą. Gebetyczne mam na 11.07. Wiec licze że do tego czasu bede miała wyniki.
Jutro pobierają krew i 10ml mnie będzie w Hongkongu :D
Gdyby to była tylko statystyka/kalkulacja to genetycy zalecaliby jedynie badania inwazyjne. Warto o NIFTY najpierw poczytać, porozmawiać z genetykiem, na dole mojego wyniku jest też informacja jak to działa. Mam wrazenie, że tego typu badania skreślają osoby (i odradzają je innym), które go w ogóle nie wykonywały :) Każdy ma wybór, nie nam oceniać. Nie wszyscy chcą się poddać badaniom diagnostycznym = inwazyjnym.

Uwazam, że jeśli po USG genetycznym jest wskazanie do dodatkowych testów to:
a) zrobić NIFTY zamiast PAPPa
b) dać sobie spokój
 
Do góry