reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Becikowe po okazaniu zaswiadczenia od ginekologa

:-)też tak mi sie wydawało...ze skoro ustawa wchodzi od jakiegos dnia to ważna jest od tego a poprzednich osob nie dotyczy ale to tak naprawde okarze sie w urzędzie...:) a jeszcze pytanko mam bo słyszałam ze mozna tez dostac jakies pieniażki z gminy czy miasta hmmm....jak jest meldunek stały przynajmniej 2 lata czy jakos tak...i tez ewentualnie z opieki społecznej:happy:
 
reklama
Tak zwane drugie becikowe z MOPSu to jednorazowy dodatek do zasiłku rodzinnego- też 1000zł. Musisz się więc najpierw załapać na zasiłek rodzinny- czyli m.in mieścić się w kryterium dochodowych 504 zł na osobę. (wziąć zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o dochodach za 2008 rok i iść z nim do MOPSu plus dokumanety takie jak do becikowego) . Zaznaczasz wtedy we wniosku o zasiłek rodzinny dodatek z tytułu urodzenia dziecka.
Natomiast jeszcze jeden tysiąc zł to tzw becikowe z funduszy miasta lub gminy i to nie wszystkie gminy i miasta dają. O tym jakimi kryteriami się kierują przy tym niestety bliżej nic nie wiem, bo ani gmina w której pracuje, ani miasto gdzie mieszkam tego nie przyznają, więc nie wiem jak to wygląda. Zapytaj o to w MOPSie lub w Urzędzie Miasta , to Ci powiedzą czy dają tą kasę i na jakich warunkach.
 
u mnie w krakowie daja na pewno bo kolezanki podostawały...i mysle ze jedno i 2 tez dostane dlatego ze ja nie mam zadnych dochodow nawet z poprzedniego roku....a moj chłopak pracuje ale na czarno i tez zadnego zaswiadczenia nie ma... wiec mysle ze tu nie bd problemu mam nadzieje....a jak jest w przypadku gdy mieszka sie z rodzicami ( narazie mieszzkam ale za niedlugo bd sami) bo słyszałąm ze jak nie mam dochodow zadnych a jestem powiedzmy na utrzymaniu rodzicow to nie dostałambym bo nie wychodzi twdy ta suma....co ma byc hmm...
 
WIADOMOŚĆ z 19 PAŻDZIERNIKA:


Jak wyjaśnia MPiPS, kobieta, której 10. tydzień ciąży będzie przypadał po 31 października br., będzie musiała przedstawić zaświadczenia lekarskie, natomiast kobieta, która po 31 października będzie w ciąży dłużej niż 10 tygodni, nie będzie miała takiego obowiązku.
 
WIADOMOŚĆ z 19 PAŻDZIERNIKA:


Jak wyjaśnia MPiPS, kobieta, której 10. tydzień ciąży będzie przypadał po 31 października br., będzie musiała przedstawić zaświadczenia lekarskie, natomiast kobieta, która po 31 października będzie w ciąży dłużej niż 10 tygodni, nie będzie miała takiego obowiązku.
 
Nawet jeśli nie pracujesz, a chłopak pracuje na czarno to musisz mieć zaświadczenia z US, poprostu na nich bedzie dochód zerowy. Nikt nie będzie dociekał skąd macie kase na życie, a rodzin o zerowych zaświadczeniach jest na pęczki:)
Jeśli jesteś pełnoletnia i zakładasz własną rodzinę- w tym wypadku urzędowo zwaną brzydko konkubinatem to nikogo nie interesuje dochód Twoich rodziców.
No i tak...z czystych formalnosci żeby Ci wniosku nie odrzucili. Miałam w pracy takie doświadczenia więc wolę uprzedzić. Mimo, że nie jesteście małżeństwem nie należy Ci się dodatek z tytułu samotnego wychowywania- on się należy jeśli drugi rodzić nie żyje, lub jest nie znany. Samo małżeństwo nie ma tu nic do rzeczy. Żeby wniosek był bez zastrzeżeń jako stan cywilny wpisz konkubinat i w składzie rodziny siebie, dziecko i chłopaka.
Ten dochód 504 wyliczają z zaświadczeń. Od przychodu odejmują wszystkie składki zdrowotne i społeczne i dzielą przez liczbę miesięcy (12) i liczbę członków rodziny. Składkę zdrowotną odejmują nawet troszeczkę większą niż na zaświadczeniu bo ją się wylicza według podanego wskaźnika. Tak że zawsze wychodzi troche więcej do odjęcia.
 
WITAM!
Ja mam takie pytanie związane z becikowym.Poszłam do lekarza jak byłam w 10 tygodniu ciąży czy ja dostane becikowe?.Doszły mnie słuchy ze trzeba do 7 tyg zgłosić się do lekarza żeby dostać becikowe?!Wiec teraz sama juz nie wiem!
 
reklama
WITAM!
Ja mam takie pytanie związane z becikowym.Poszłam do lekarza jak byłam w 10 tygodniu ciąży czy ja dostane becikowe?.Doszły mnie słuchy ze trzeba do 7 tyg zgłosić się do lekarza żeby dostać becikowe?!Wiec teraz sama juz nie wiem!
Do 10 tygodnia.
Rozporządzenie w sprawie becikowego znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia
 
Do góry