reklama

Cholestaza ciążowa

Temat na forum 'Ciąża, poród, połóg' rozpoczęty przez Betka155, 5 Sierpień 2016.

1. Betka155

Betka155 Zaciekawiona BB

Witam. Czy są tu kobiety które miały cholestaze ciążowa? Jaki wynik badania ALT i AST mialyscie?

2. kaylla

kaylla Fanka BB :)

Ja miałam. Najwyższe wyniki jakie miałam to było ALT ponad 600, AST ponad 300. Później przy lekach mi to trochę spadło, ale do normy nie wróciło. Dopiero po porodzie.

3. reklama
  4. kamiladon

kamiladon Fanka BB :)

Ja miałam w pierwszej ciąży i man teraz. Ale zaczęłam brać leki i się poprawia. Poprzednio z lekami dotrzymałam do 37tc. Teraz co dwa tyg kontrolowałam i wylapalam alat 160 i aspat 100. Od tygodnia biorę leki i mam alat 55 aspat 30. Oczywiście od początku ciąży dieta watrobowe czyli jak najmniej tłuszczu. A teraz jeszcze dużo leżenia bo wątroba lubi odpoczywać

Napisane na GT-I9305 w aplikacji Forum BabyBoom

5. Betka155

Betka155 Zaciekawiona BB

Ja miałam robione próby wątrobowe z powodu swędzenia skóry i ALT mam 94,1, a AST 49,1. Mój ginekolog powiedział, że to lekko podwyższone i kazał brać wapno i za tydzień na wizytę. Ja się naczytalam, że jak jest podwyższone to świadczy o cholestazie i poszłam do swojego lekarza rodzinnego, a on dał skierowanie do szpitala, bo to cholestaza. Czy to możliwe, że mam cholestaze z takimi wynikami?

6. kamiladon

W szpitalu sprawdza ci jeszcze bilirubine bo to od niej swędzi skóra a nie aspat i alat. Do tego kwasy żółciowe- to podwyższone kwasy są bardzo niebezpieczne dla dziecka niż aspat i alat. Może lepiej się położyć i sprawdzić. A najlepiej to powtórz aspat i alat jeśli to cholestaza to napewno alat juz skoczył. W szpitalu leki i dobiora i jak coś strasznego sterydy na płuca dla dziecka. jeśli twój lekarz lekceważy te wyniki to ja bym poszła do szpitala

7. kamiladon

I dużo leżeć musisz i dietę watrobowe czyli mało tłuszczu i żadnej surowych warzyw i owoców. Nic co ma pestki i ziarna.

8. Betka155

Betka155 Zaciekawiona BB

Bilirubine też miałam i ona jest w normie, tylko ten ALAT i ASPAT podwyższone

Napisane na ALE-L21 w aplikacji Forum BabyBoom

9. kamiladon

Powtórz i zobacz czy lepiej czy gorzej. Jeśli gorzej to cholestaza. Badanie po 9 zł kosztuje prywatnie . Trzymam kciuki

10. reklama
  11. Betka155

Betka155 Zaciekawiona BB

To w takim razie zrobię jeszcze badania i zobaczę. Dziękuję za odpowiedź

Napisane na ALE-L21 w aplikacji Forum BabyBoom

12. kaylla

kaylla Fanka BB :)

Jak będziesz robić sobie badania, to oprócz ALT i AST zrób może też fosfatazę zasadową. Ja jak miałam robione badania to zawsze taki czteropak - ALT, AST, fosfataza i bilirubina. Chociaż u mnie to akurat fosfataza była cały czas w normie, bilirubina na początku była podwyższona, po lekach spadła, ALT i AST cały czas było podwyższone. Ja oprócz tego robiłam jeszcze badanie kwasów żółciowych, ale to już nie wszędzie robią i jest dosyć drogie (ok. 60 zł).
    Ja cholestazę miałam od 25 tygodnia ciąży, leczyłam się lekami i byłam w domu. Od 34 tygodnia leżałam w szpitalu, bo strasznie zaczęły mi wariować poziomy kwasów żółciowych. Ze szpitala już mnie nie wypuścili, bo te wahania były bardzo duże - jednego dnia poziom w normie, następnego 4 razy wyższy. Urodziłam w 38 tygodniu ciąży - poród się sam zaczął, gdyby się nie zaczął, to miałam mieć wywoływany max. kilka dni później.

Poleć forum