reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża, 10tc, rady, porady

Dołączył(a)
23 Sierpień 2022
Postów
9
Część dziewczyny. U mnie to już chwila i będzie 10tc, wszystko przebiega pomyślnie, samopoczucie nie najgorsze, póki co jeszcze pracuje, następna wizyta jakoś za 3tyg, pierwsze badania z krwi też zrobione. Powiedzcie mi proszę jakie rady na początek? To moja pierwsza ciąża i tak naprawdę nie wiem od której strony ja ugryźć, im więcej czytam w internecie tym bardziej się gubię. Co powinnam wiedzieć na ten moment, jak poukładać sobie w głowie wszystko, o co powinnam np zapytać na kolejnej wizycie, jak o siebie bardziej zadbać. Chyba potrzebuje takiego mentalnego wsparcia od Was mamuśki, każda porada się przyda 😉
 
reklama
Na pewno wazne sa usg prenatalne. W calej ciazy sa 3. Warto nawet zaplacic za te badania. Wiele wad czy nieprawidlowosci mozna leczyc juz w lonie matki lub zaraz po porodzie. A czas dziala na korzysc, bo mozna sie do tego przygotowac.
Odpoczywaj, kiedy czujesz taka potrzebe. Sluchaj swojego ciala. Nie forsuj sie. Teraz jest czas, aby zadbac o siebie i malenstwo.
 
Na pewno wazne sa usg prenatalne. W calej ciazy sa 3. Warto nawet zaplacic za te badania. Wiele wad czy nieprawidlowosci mozna leczyc juz w lonie matki lub zaraz po porodzie. A czas dziala na korzysc, bo mozna sie do tego przygotowac.
Odpoczywaj, kiedy czujesz taka potrzebe. Sluchaj swojego ciala. Nie forsuj sie. Teraz jest czas, aby zadbac o siebie i malenstwo.

Zgadzam się badania prenatalne każdego trymestru są bardzo ważne choć my zdecydowaliśmy się na pierwsze / drugie i trzecie ale bez testu papa ale to była nasza świadoma decyzja bo co by nie wyszło i tak bym urodziła i wychowalibysmy ❤️
 
Jak masz przekroczone 35lat to 1 i 2 prenatalne masz za darmo. Jak lekarz jest spoko to wypisze skierowanie na prenatalne ,,bo coś mu się nie podoba"😉 i też można się załapać na darmowe. Trzecie jest zawsze płatne.
Ważne jest zaufanie do własnego lekarza. Słuchaj tego co mówi.
Jeśli masz wątpliwości co do wizyt, olewa sprawę lub traktuje ciebie obcasowo i wymijająco- warto zmienić lekarza. I można to zrobić w każdej chwili trwania ciąży. Zaufanie do lekarza naprawdę dużo daje i pomaga.
Jeśli mówi że ładnie się rozwija, że serduszko bije w normie, że parametry ma dobre , że widzi obie rączki, nóżki, nosek, itd... to na tym się skup. Na tym, co ci mówi.

Mnie np na prenatalnych na usg wyszło wszystko bardzo pięknie a na pappa wyszło że mamy bardzo wysokie prawdopodobieństwo ZD i namawiali mnie.na dalsze badania genetyczne.
I był lęk. Ale podeszliśmy do sprawy na trzeźwo i zaczęliśmy w domu analizować.
U lekarza wszystkie pomiary są zawsze w normie, na usg wszystko też w normie ( nosek, przeziorność karku itp ) więc czym się martwić ? Zrezygnowalismy z dalszych badań.
I dobrze bo maluch jest okazem zdrowia.
A takie badania to też stres.
A pamiętaj, że stres w ciąży to twój wróg.
 
Czy te badania prenatalne powinien zlecić lekarz sam czy warto o nie zapytac? Jaki koszt też w razie co takiego badania i jak to wygląda?

No i pytanie takie kiedy najlepiej iść na L4, wizytę mam jakoś za 3tyg ale wiem że w pracy muszę dać zaświadczenie o ciąży a jak dam to pewnie będą woleli żebym poszła na l4 i pytanie czy lekarz wystawi przed wizytą czy czekać i dopiero na wizycie?
 
Czy te badania prenatalne powinien zlecić lekarz sam czy warto o nie zapytac? Jaki koszt też w razie co takiego badania i jak to wygląda?

No i pytanie takie kiedy najlepiej iść na L4, wizytę mam jakoś za 3tyg ale wiem że w pracy muszę dać zaświadczenie o ciąży a jak dam to pewnie będą woleli żebym poszła na l4 i pytanie czy lekarz wystawi przed wizytą czy czekać i dopiero na wizycie?
zaraz się zacznie że ciąża to nie choroba i nie powód do L4 🙄
Cóż, ja na l4 byłam już od 6t bo zaczęłam krwawić, potem znowu, potem był krwotok ... ALE w pierwszej chwili moja szefowa od razu też powiedziała że mam iść na zwolnienie.
Realia są takie jakie są.
To już zależy jakiego się ma lekarza , ale zwykle lekarz gdy słyszy o pracy fizycznej ( stanie, podnoszenie ) to sam pyta czy wystawić.

Na 1 prenatalne idzie się w okolicach 12/13 tygodnia , możesz śmiało lekarza o nie zapytać, np gdzie sam poleca je wykonać .
Prywatnie koszty są różne, w mojej np kosztowały 200 ale są i droższe te cenniki.
 
Czy te badania prenatalne powinien zlecić lekarz sam czy warto o nie zapytac? Jaki koszt też w razie co takiego badania i jak to wygląda?

No i pytanie takie kiedy najlepiej iść na L4, wizytę mam jakoś za 3tyg ale wiem że w pracy muszę dać zaświadczenie o ciąży a jak dam to pewnie będą woleli żebym poszła na l4 i pytanie czy lekarz wystawi przed wizytą czy czekać i dopiero na wizycie?

Moj lekarz zapytal, czy bede robic prenatalne i polecil mi genetyka. Jak najbardziej o takie rzeczy pytaj prowadzacego.
Co do L4 to musisz sama zdecydowac. Ja jestem od 6 tc na zwolnieniu z uwagi na szkodliwe warunki pracy. Lekarz L4 raczej wystawi dopiero na wizycie. Tylko pamietaj, ze to nie wakacje tylko niezdolnosc do pracy i ZUS moze cie kontrolowac, czy pdpowiednio korzystasz ze zwolnienia.
 
reklama
Czy te badania prenatalne powinien zlecić lekarz sam czy warto o nie zapytac? Jaki koszt też w razie co takiego badania i jak to wygląda?

No i pytanie takie kiedy najlepiej iść na L4, wizytę mam jakoś za 3tyg ale wiem że w pracy muszę dać zaświadczenie o ciąży a jak dam to pewnie będą woleli żebym poszła na l4 i pytanie czy lekarz wystawi przed wizytą czy czekać i dopiero na wizycie?

Ja dostałam skierowanie od mojej pani doktor ona pracuje w poradni przyszpitalnej i wypisała skierowanie ale ja miałam podstawy ( mój nieprawidłowy kartiotyp).
Umówiła mnie do Instytutu Matki I Dziecka w Warszawie do jednego z lepszego lekarza ( podobno) I mieliśmy z mężem podjąć decyzje.
Podjęliśmy taka że zgadzamy się na usg i nic po za tym żadnych testów papa itp.
Tym bardziej że nasza pani doktor również zrobiła nam badania pierwszego trymestru i było wszystko dobrze tak samo jak I w Warszawie.
Później na drugie i na trzecie nie jechaliśmy do Warszawy tylko u naszej pani doktor zostało usg prenatalne wykonane.
Nie jechaliśmy z tego względu że to daleko od nas i nie chcieliśmy ryzykować tak dalekiej drogi.
Więc jedno badanie prenatalne pierwszego trymestru mieliśmy na NFZ ale również i prywatnie mieliśmy 1 / 2 i 3.
Koszt spory około 300-400 zł ale myślę że warto.

A jeśli chodzi o L4.
Ja osobiście planowałam pracować trochę dłużej czyli tyle ile będzie bezpiecznie.
Potwierdzenie ciąży było w 6 tyg i 5 dzień a za tydzień wylądowałam w szpitalu z plamieniem / krwawieniem więc jak widać długo się nie napracowałam.
Prawdopodobnie był krwiak który pociągnął kosmowke i ona się odkleiła.
Szpital ponad tydzień czasu a później to zwolnienie lekarskie cały czas się coś działo a to właśnie ta kosmowka później problem z łożyskiem następnie szyjka się skracała mam zalozony pessar.
Oszczędny tryb życia.

Moja praca nie jest lekka pracuje z dziećmi zdrowymi ale również z dziećmi/ młodzieżą/ osobami dorosłymi niepełnosprawnymi.
Dźwiganie/ noszenie no i nie czarujmy się strach czy dzisiaj nie oberwe w głowę czy w brzuch od któregoś podopiecznego.
Więc nikt mi nie powie ze to lekka jest praca.

Wiec jeśli chodzi o L4 to sama powinnaś wiedzieć co jest bezpieczne dla dziecka ❤️
 
Do góry