reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Co wolno, czego nie wolno?

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.

arabelka

Fanka BB :)
Rozwiązania
0
Wklejam kilka mądrych uwag o lekach:

Leki z kategorii A czyli bezpieczne dla płodu
Kategoria A - to ta grupa leków, w której badania na zwierzętach oraz odpowiednio liczebne i kontrolowane obserwacje u ludzi nie wykazały działania szkodliwego dla płodu. Lek może być stosowany bez przeszkód w czasie ciąży. Należy w tym miejscu nadmienić, że jest to nader mała grupa leków.
- preparaty uspokajające: melisa, Neospasmina;
- preparaty ziołowe o działaniu przeciwgorączkowym: Pyrosal, kwiat lipy, kwiat bzu czarnego;
- preparaty odkażające drogi moczowe: Fitolizyna, Urosept;
- preparaty magnezowe;
- preparaty wapniowe;
- witaminy: większość witamin z grupy B, witamina C (należy unikać wysokich dawek), kwas foliowy;
- preparaty czosnku: Tabletki z czosnku, Alitol,
- preparaty zobojętniające kwasy żołądkowe: wapniowo-magnezowe (np. Rennie);
- leki homeopatyczne;
- Preparation H (czopki i maść) stosowany przeciw hemoroidom;
- niektóre ziołowe syropy, stosowane w leczeniu kaszlu, np. Syrop Prawoślazowy, Hedelix, syrop z babki lancetowatej.

Dopuszczalne jest doraźne stosowanie paracetamolu, działającego przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Należy go unikać w I trymestrze ciąży.

Nie ma przeciwskazań do stosowania w czasie ciąży simetykonu (Espumisan, Esputikon, Ceolat).

Leki z kategorii B
Kategoria B - to ta grupa leków, w której badania na zwierzętach wykazały szkodliwe działanie na płód, chociaż obserwacje u ludzi nie wykazują zagrożenia dla płodu ludzkiego. Takie leki mogą być stosowane w ciąży tylko w wypadku zdecydowanej konieczności,

- leki przeciwbólowe i przeciwzapalne: ibuprofen (Nurofen, Advil), naproksen (Aleve), diklofenak (Majamil, Voltaren, Rewodina, Diclac, Olfen) i piroksykam - w okresie okołoporodowym - kategoria D, ketoprofen (Profenid, Ketonal);
- leki stosowane w zakażeniach: amoksycylina (Amotaks, Duomox, Hiconcil, Apo-Amoxi, Ospamox), amoksycylina + kwas klawulanowy (Augmentin, Amoksiclav, Curam) - nie należy stosować w okresie okołoporodowym, ampicylina, azytromycyna (Sumamed), cefaklor (Ceclor, Panclor, Vercef), cefaleksyna (Keflex), cefradyna (Sefril) - nie należy stosować u kobiet w ciąży z niewydolnością wątroby i nerek, cefadroksyl (Duracef), azlocylina - nie stosować w I trymestrze ciąży, erytromycyna, karbenicylina, klindamycyna (Dalacin, Klimicin), penicylina, piperacylina, spiramycyna (Rovamycine), metronidazol - nie stosować w I trymestrze ciąży, klotrimazol, cefuroksym (Bioracef, Zinnat, Biofuroksym, Zinacef), furazydyna (Furaginum).
- leki stosowane w schorzeniach układu oddechowego: ambroksol (Mucosolvan, Bronchopront, Deflegmin), bromheksyna (Flegamina), acetylocysteina (ACC, Fluimucil, Tussicom);
- leki przeciwalergiczne: cetyryzyna (Zyrtec, Amertil, Allertec, Virlix) - nie zalecana, szczególnie w I trymestrze ciąży, klemastyna, loratadyna (Claritine, Flonidan, Loratine, Rotadin), nedokromil (Tilade, Tilarin), kromoglikan (Cromogen, Cropoz, Intal) - nie stosować w I trymestrze ciąży;
- leki stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego oraz przeciwzakrzepowe: metyldopa (Dopanol, Dopegyt), acebutolol (Sectral), sotalol (Gilucor, Biosotal) - nie zalecany w I trymestrze ciąży;
- leki stosowane w schorzeniach przewodu pokarmowego: cymetydyna (Altramet), famotydyna (Famogast, Quamatel, Ulfamid), metoklopramid, ondansetron (Atossa, Zofran), ranitydyna (Ranigast, Zantac), mesalazyna (Pentasa, Salofalk) i sulfasalazyna - w okresie okołoporodowym kategoria D), sukralfat (Ulgastran, Venter), loperamid (Imodium).

Leki z kategorii C
Kategoria C - to ta grupa leków, w której badania na zwierzętach wykazały szkodliwość dla płodu, bądź też takich badań nie wykonano oraz brak jest odpowiednio wiarygodnych danych z obserwacji stosowania tego leku u ludzi. Zwykle do tej grupy leków zalicza się leki nowo wprowadzane na rynek. Lek z tej grupy można zastosować jedynie wtedy, gdy w opinii lekarza spodziewana korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu,

- leki przeciwbólowe i przeciwzapalne: kwas acetylosalicylowy (Aspirin, Polopiryna, Upsarin) - w okresie okołoporodowym kategoria D, tramadol (Tramal), pyralgina, morfina - w okresie okołoporodowym kategoria D), kwas mefenamowy (Mefacit);
- leki stosowane w zakażeniach: acyklowir (Zovirax, Antivir, Heviran), natamycyna (Pimafucin), nystatyna, ketokonazol, klarytromycyna (Klacid, Fromilid), trimetoprim + sulfametoksazol (Biseptol, Bactrim), cyprofloksacyna (Ciprinol, Ciprobay, Cipronex), norfloksacyna (Nolicin), ofloksacyna (Oflodinex, Tarivid), pefloksacyna (Abaktal), tobramycyna, wankomycyna, gentamycyna, mikonazol (Gyno-Daktarin, Gyno-Femidazol), flukonazol (Diflucan);
- leki stosowane w schorzeniach układu oddechowego: dekstrometorfan (Acodin, Dexatussin, Tussal), kodeina (nie stosować w I trymestrze ciąży i w okresie okołoporodowym), gwajafenezyna (Guajazyl, Coldrex Broncho, Robitussin), fenylefryna (Coldrex, Rhinopront), teofilina (Afonilum SR, Euphyllin, Theoplus, Theospirex), aminofilina, budezonid, salbutamol, ksylometazolina, nafazolina (Rhinazin, Rhinophenazol, Sulfarinol), oksymetazolina (Acatar, Nasivin, Oxalin, Resoxym), tymazolina (Thymazen), tetryzolina (Tyzine, Visine);
- leki przeciwalergiczne: antazolina (Phenazolinum), astemizol, chlorfeniramina (Contac, Grippostad C, Tabcin);
- leki stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego oraz przeciwzakrzepowe: nifedypina (Adalat, Cordipin), werapamil (Isoptin, Lekoptin, Staveran), dihydralazyna, dipirydamol (Curantyl), klonidyna (Iporel), metoprolol (Metocard, Betaloc), propranolol, nitrendypina, amlodypina (Amlopin, Amlozek, Norvasc), diltiazem (Dilzem, Blocalcin, Oxycardil), kaptopryl (w II i III trymestrze kategoria D);
- leki stosowane w schorzeniach przewodu pokarmowego: omeprazol (Losec, Polprazol, Gasec);
- inne: betakaroten, witamina D, witamina B12, żelazo.

Leki z kategorii D - groźne
Kategoria D - to ta grupa leków, w której obserwacje u człowieka wskazują na zagrożenie dla płodu. Stosowanie takiego leku podczas ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji gdy jest to bezwzględnie konieczne ze względu na dobro matki, a podanie bezpieczniejszego alternatywnego leku jest niemożliwe lub przeciwwskazane,

to m.in. chloramfenikol (Detreomycyna), streptomycyna, doksycyklina, amikacyna, lorazepam (Lorafen), klonazepam, flunitrazepam (Rohypnol), fenobarbital (Luminalum), acenokumarol, enalapryl (Enarenal, Mapryl, Enap, Benalapril), amiodaron, azatiopryna, chlordiazepoksyd (Elenium), cyklofosfamid, diazepam (Relanium), fenytoina, fluorouracyl, haloperydol, idarubicyna, kwas walproinowy (Convulex, Depakine, Dipromal, Vupral).

reklama
Rozwiązania
0
Ja kawkę też piję, i piłam w pierwszej ciąży. Zastanawiam sie tylko co z sushi bo straszną mam ochotę ale trochę się boję

pola.

Rozwiązania
0
Ja kawkę też piję, i piłam w pierwszej ciąży. Zastanawiam sie tylko co z sushi bo straszną mam ochotę ale trochę się boję
Kawa jest dozwolona, a nawet dwie małe dziennie.
Co do sushi to ja bym zrezygnowała ze względu na surowa rybę. Ewentualnie mozesz sama zrobic take bez surowizny w srodku.

D o t i

Rozwiązania
0
Ja nawet dziś jadłam :-pPoprosiłam o takie z pieczoną rybą i parzoną krewetką. Może być też krewetka w tempurze. Do wyboru jest duużo pieczonych :)

emily_emu

Rozwiązania
0
Mozecie jesc sushi :) przeciez ryby zanim trafia do restauracji sa mrozone (musza zachowac swiezosc w transporcie). Czyli gina wtedy wszystkie bakterie. Nic wam sie nie stanie :) ja jadam srednio raz w miesiacu i jest ok. Dodatkowo mojego chlopaka siostra jest dietetykiem i tez jest w ciazy... Dokladnie "zbadala" temat jedzenia sushi przez ciezarne ;)

Rozwiązania
0
Chyba w takim razie zdecyduję się na sushi z wędzoną rybą, zawsze coś:) Albo zacznę robić sama w domu, z tego co wiem to produkty są łatwo dostępne a rybę kupie przynajmniej sama ze sprawdzonego źródła. Nie wiem tylko jak zrobić ten ryż żeby był jak w makach z restauracji..no i imbir marynowany...ale metodą prób i błędów jakoś dam radę. Jeszcze jedno pytanko: a co z serami pleśniowymi? Rzeczywiście są takie szkodliwe w ciąży?

emily_emu

Rozwiązania
0
Nie wiem czy sa szkodliwe... Ja bez obrobki termicznej staram sie unikac :)

reklama

pola.

Rozwiązania
0
Sery pleśniowe dostępne w większości sklepów sa ok. Czytaj etykiety i kupuj tylko te pasteryzowane.

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Autor Podobne tematy Forum Odpowiedzi Data
Patisa Czego NIE WOLNO jeść w ciąży? Ciąża, poród, połóg 43
Rusia Mniam mniam- nasze zachcianki:D- co nam wolno/a czego nie- o JEDZONKU:) Dzieci urodzone w lipcu 2010 352
shenkoka Czego nie wolno w ciąży dzieci urodzone w październiku 2009 48
Anna25 Co nam wolno a czego nie Dzieci urodzone we wrześniu 2006 24
Wiktoria_W Czy Beta hcg zbyt wolno przyrasta? Potrzebuję porady 13
P 1,5 roczne dziecko,jak skutecznie tłumaczyć że czegoś nie wolno. Roczniaki i dwulatki 9
M Czy moje dziecko nie rozwija się zbyt wolno? Niemowlaki 10
A JAK STRASZYMY NASZE DZECI CZYLI 'nie wolno!" Dzieci urodzone w styczniu 2006r. 10
gaga nie wolno Wychowanie 37
Mythopoeia Od czego ta wysypka? Potrzebuję porady 20
K Czego boi się przyszły tata? Potrzebuję porady 5
M Od czego to moze byc? Potrzebuję porady 1
A Szpitalne prawa, czego mogę wymagać? Potrzebuję porady 4
M Wyprawka do szpitala - czego Wam brakowało? Potrzebuję porady 6
barwna Dieta w ciąży - co można a czego nie? Potrzebuję porady 15
K czego nie mozna jesc ? Potrzebuję porady 5
S Rozwód a niemowlę - od czego zacząć?? Archiwum Samodzielnych rodziców 5
Z Czego brakuje? Potrzebuję porady 0
J czego potrzebuje kobieta w ciąży Potrzebuję porady 8
S Test na alergię. Od czego zacząć? Mały alergik 2
natalinaa Czego używałyście na rozstępy? Ładna mama 9
E Co możemy w ciąży a czego nie Dzieci urodzone w lutym 2014 80
nadalka HITY i KITY - czyli co warto kupić a czego nie :D Dzieci urodzone w lipcu 2012 66
dorota321 Dla czego Możesz pomóc...zobacz 40
zylcia588 Co można a czego nie? Archiwum sierpień 2012 334
nadzieja! Co może, a czego nie może jeść karmiąca MAMA ??? :) Dzieci urodzone w sierpniu 2011 125
O Czego brakuje wam w opolu? Opolszczyzna 7
M rozprawa - czego sie spodziewac? Porady prawnika 1
D nie wiem od czego zaczac prosze o szybką pomoc Porady prawnika 2
C Czego słuchają Kwietnióweczki Dzieci urodzone w kwietniu 2011 31
angola kiedy i od czego zacząć ustalenie ojcostwa i sprawy alimentacyjne Porady prawnika 1
Blondi84 Czego nie możemy jeść, pić, robić w ciąży? Archiwum mam styczniowych'11 257
anne Wprowadzamy nowe pokarmy do diety maluszków:) kiedy i od czego zacząć Dzieci urodzone w lutym 2010 196
P czego się boją mamy Legionowo 0
M Czego nauczylyscie sie z wiekiem? Relacje rodzinne 13
E poród w torunia-czego sie spodziewac? Poleć szpital, lekarza, położną 6
agnieszka81 Czego nie jadają/nie lubią nasze wybredne dzieciaczki Roczniaki i dwulatki 9
Agak29 Planujemy wyjazd do Irlandii/Od czego zacząc w Irlandii Mamy z Irlandii 78
Patri Co jeść a czego nie gdy karmi się piersią? Dzieci urodzone w lutym 2007 868
K Czego boją się nasze dzieci? Roczniaki i dwulatki 20
E Dla dobra dzidziusia - z czego zrezygnowałyście Dzieci urodzone w czerwcu 2007 149
G Czego najbardziej nie lubimy robić przy naszych aniołkach? Dzieci urodzone w maju 2006r. 331
zuch czego boją się nasze dzieci i inne dziwne sprawy Dzieci urodzone w maju 2005 50
A co jesc, a czego nie Dzieci urodzone w marcu 2006r. 172
I Ech.. czego to już nie wymyślą... Dzieci urodzone w lutym 2006r. 14
DziOObek czego nie kupie mojemu dziecku :) Dzieci urodzone w styczniu 2006r. 28
B PORÓD - czy i czego się boicie??!!! Ciąża, poród, połóg 447
Aniaanka Zywiec Zdroj niegazowany z roznym skladem? Nie kazdy nadaje sie dla niemowlaka? Potrzebuję porady 15
V Ciąża czy nie? Staramy się 7
Aaazym Nie mogę zajść w ciążę Staramy się 26