reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa

silvanca

Mama lipcowa'06 Początkująca(y)
Dołączył(a)
15 Listopad 2005
Postów
58
Miasto
Warszawa
Zazwyczaj obciążenie glukozą robi się około 20 tygodnia, ale u mnie ze względu na cukrzycę w pierwszej ciąży miałam to badanie na samym początku

jeśli normy będą przekroczone to należy wybrać się do Poradni Cukrzycowej gdzie dostaniemy glukometr do pomiaru cukru we krwi i konkretne wskazówki żywieniowe

w większości przypadków wystarcza dieta cukrzycowa, czyli ograniczenie węglowodanów prostych, dlatego podczas całej ciąży dobrze unikać słodyczy, cukru czy białego pieczywa

gdybyście miały jakieś pytania to walcie śmiało ;-)
 
reklama
hej, mam pytanie, jestem w 27 tyg i po obciążeniu glukozą 75g stwierdzono cukrzyce, bylam u diabetologa, dała mi jakies broszury o diecie, mniej wiecej powiedziala co moge a czego nie, mam glukometr i sprawdzam cukier 4 razy dziennie co prawda dopiero od 3 dni ale zazwyczaj mam w granicach 106-110 godzine po posiłku, dwa razy zdażył mi sie skok. Mam pyatnie do dziewczyn które juz wiedzą wiecej niz ja, co jadłyście na tej diecie cukrzycowej? Ja na razie wyeliminowałam wszystko co słodkie, białe pieczywo, i ograniczyłam bardzo owoce ale mam wrazenie ze jestem cały czas głodna i jak całą ciąże nie ciągnęło mnie do słodyczy to teraz caly czas o nich mysle :/
 
wyeliminowałam wszystko co słodkie, białe pieczywo, i ograniczyłam bardzo owoce
i dokładnie o to chodzi :D
jeśli masz przy takiej diecie 106-110 po godzinie to do końca ciąży sama dieta powinna wystarczyć
możesz jeść zieleninę praktycznie w każdej ilości i węglowodany złożone, czyli np ciemny ryż, makaron razowy czy pieczywo żytnie
do pieczywa dodają dużo różnych ulepszaczy więc musisz poeksperymentować, ja niestety mogę tylko żytnie deski wasa, bo po każdym innym "normalnym" razowym czy żytnim cukier od razu bardzo mi rośnie ;-)
ważne też jest jedzenie regularnie, 3 główne posiłki i 3 przekąski, ostatnia na jakąś godzinę przed snem
 
Dzięki za odpowiedz :), co do pieczywa to jem razowy ze słonecznikiem ( kupuje w piekarni koło domu) i nie skacze po nim cukier wiec obstawiam ze jest ok. Dzis na przekąskę zjadłam jogurt naturalny z musli i wkroiłam nektarynkę i po godzinie miałam 119 ale mi diabeteolog mowila ze norma do 120, bez nektarynki mam 106, natomiast po obiedzie ( rybka pieczona w foli, 3 ziemniaki i młoda kapusta kiszona) po godzinie cukier 89. Dzis bylam na zakupach i dobrze ze zakupiłam mararony lubelli te z pełnego ziarna i ryz pełnoziarnisty ( nie biały), pieczywko wasa jem zazwyczaj na przekąski albo drugie sniadanie. A czy ja cos moge podjadac miedzy posiłkami?? Nie chodzi o to ze jestem glodna ale czasem mam tak ochote cos skubnac :)
 
możesz skubnąć, byle nie słodycze ani słone przekąski ;-)

z tymi normami w ciąży to i tak jest wyśrubowane, bo bez ciąży 140 to górna granica ale po 2 godzinach, a dla nas jest po godzinie
jak będziesz trzymała po godzinie do 120 to super, ale górna granica to właśnie 140, powyżej zaczyna się zabawa z insuliną
 
zanczy zeby 140 po 2 godzinach nie bylo? bo ja jeszcze nie bardzo sie w tym wszystkim orientuje
a i musze sie przyznac ze dzis testa sobie zrobiłam i zjadłam 4 herbatniki i po godznie mialam 98 ale mialam wyrzuty sumienia ze jak cukier skoczy to bedzie nieciekawie i juz takich testów nie robie.
A co mogę skubnąc? jakies warzywko? marcheweczke, ogórka np? a konserwowe mozna jesc?
 
dla nas max to 140 po godzinie
jeśli musisz skubnąć między przekąską a posiłkiem to warzywko będzie najlepsze, bo i błonnik i witaminki ;-)
konserwowe też, chociaż bałabym się zgagi ;-) lepiej chyba kiszonki
 
Dzieki wielkie, pomogłas mi :) juz mi sie trochę rozjaśniło :) mam nadzieje ze sama dieta wystarczy i obejdzie sie bez insuliny. teraz mam 6.07 kontrole u diabetologa i zobaczymy ja bedzie do tego czasu z tym moim cukrem. A soków nie wolno prawda, czy mozna ale rozcieńczone z woda? I jeszcze jedno pytanie, czy ma znaczenie z którego palca sie bierze krew badz z której reki?
 
Ostatnia edycja:
reklama
Do góry