reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

CZERWCóWKOLAND 2008--wątek glówny

CZERWCÓWKOLAND 2008

  • dobrze

    Głosów: 0 0,0%
  • że już jest

    Głosów: 0 0,0%

  • Wszystkich głosujących
    14
Joaś a może taka uroda Martynki że taki okruszek z niej będzie :tak: wierze że wszystko jest ok i przesyłam wam same pozytywne myśli!!
 
reklama
Joas - trzymam kciuki za Was.
A zaufany ten lekarz?? Jakis dobry diagnosta?? I usg to samo co zawsze?? To tez moze zaklamac parametry

czasem sie slyszy tyle opowiesci o usg - duzo strachu - a dzieciaczki rodza sie zdrowe - tylko lekarze gafy strzelaja :-( i denerwuja przyszlych rodzicow
 
Z tym Dominikiem to była moja pierwsza myśl, jak tylko sie dowiedziałam o ciąży. I z łaciny oznacza pochodzący od Boga. Bo dla mnie to dar od Boga. Ja bardzo chciałam zajść w ciążę, ale jak kiedyś pisałam nie mogłam sie dogadać z mężem. I tak marzyłam, zeby na lato .To dzieci we wrześniu dopilnuje. I prosze okazało sie ze jestem w ciąży i termin mam na moje urodziny. Dla mnie to totalny dar!!!!!!!!!!!!
 
Widzę, że wybór imienia był przemyślany. Podobnie jak ja uparłam się na Emanuela, bo oznacza to Bóg z nami i dopiero jak powiedziałam to mężowi, to zrozumiał dlaczego tak się przy tym imieniu upieram, no ale czekamy na córeczkę :sorry2:
 
Mata mi strasznie podoba sie imie Emanuel ale niestety nie przekonalam meza do tego imienia.
Przynajmniej maly bedzie mial tak na drugie.
 
Lekarze zszokowani po cesarskim cięciu

Australijka została matką zdrowego dziecka, mimo że przyszło na świat w następstwie ciąży pozamacicznej - podała agencja Associated Press.
Agencja pisze, że Meera Thangarajah nie miała żadnych objawów chorobowych czy komplikacji podczas ciąży, toteż lekarze byli zaszokowani w czwartek, gdy dokonując cesarskiego cięcia odkryli, że dziecko rozwinęło się nie w macicy, lecz w jajniku.

Szefowa szpitala w mieście Darwin Robyn Cahill powiedziała: "Nazwaliśmy to cudem". Nowo urodzona dziewczynka waży 2,8 kg.

Agencja AP nie podała innych szczegółów zdarzenia pisząc jedynie, że ta ciąża ektopowa (rozwijająca się poza jamą macicy) była ciążą pełnoterminową.

W ostatnich dniach raczej lepiej odkrywać same pozytywy dokoła siebie :-)
 
Joas bedzie dobrze ja tez bardzo sie martwie zeby dzidzidzia byla zdrowa. Mojej kolezance z usg tez wyszlo ze jej coreczka ma za krotkie raczki a Wikunia urodzila sie zdrowiutka.

Ja tez mam ostatnio dola u mnie wyniki tez nierewalacyjne wszystko na dolnej granicy lozysko, przeplywy i wody a skurczy zero. We wtorek ide znow na kontrole to lekarz ma zadecydowac co robimy.
 
Ostatnio było trochę o formalnościach i w związku z tym mam pytanie o zasiłek macierzyński. Co trzeba złożyć i gdzie, no i czy za pobyt w szpitalu związany z porodem mozna dostać kaskę z ubezpieczenia (w końcu to kilka dni hospitalizacji :sorry2:)
 
Joas moja Julcia tez była kruszynka a zdrowe dziewuszysko-a figure ma modelki.Poprostu jestes mama kolejnej super zgrabnej,filigranowej dziewuszki.Zero nerwów-jak sie doczepi cycusia to w mig nadrobi,a mamusia bedzie miała łatwy poród.
 
reklama
Nawet nie wiem, o której godzinie pisałam, że trzeba się czyms zająć to ja się tak zajęłam, że własnie wstałam:-D:-D:-D

U mnie Marta mam zadzwonić że urodziłam, a potem doweźć akt urodzenia - macierzyński zaczyna się jakby z urządu dopiero na wychowawczy kazali pisać ppodanie;-)

Kilka formalnośći:

Regulowany Kodeksem Pracy urlop macierzyński jest uprawnieniem pracowniczym. Oznacza to, iż przysługuje osobom pozostającym w stosunku pracy, przy czym bez znaczenia jest tryb nawiązania tego stosunku (umowa o pracę, mianowanie, powołanie, wybór, spółdzielcza umowa o pracę).

Z urlopu macierzyńskiego może korzystać matka dziecka i ojciec dziecka. Pracownica wychowująca dziecko przysposobione oraz mąż pracownicy wychowującej dziecko przysposobione korzystają z urlopu na prawach urlopu macierzyńskiego.

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

1) 18 tygodni przy pierwszym porodzie; (pracownicy, która wychowuje dziecko przysposobione, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni również przy pierwszym porodzie)

2) 20 tygodni przy każdym następnym porodzie,

3) 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Pracownica może wykorzystać co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie przysługuje jej reszta urlopu macierzyńskiego niewykorzystanego wcześniej aż do wyczerpania wymiaru urlopu.

Jeśli pracownica wykorzysta po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu
macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego można udzielić pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

W szczególnych sytuacjach wymiar urlopu jest inny:

1) jeśli pracownica urodzi martwe dziecko lub jeśli zgon dziecka nastąpi w okresie pierwszych 8 tygodni życia, wówczas pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Gdy zgon dziecka nastąpi po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

2) jeśli pracownica urodzi dziecko wymagające opieki szpitalnej i
wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala.

3) w sytuacji, gdy matka rezygnuje z wychowania dziecka i oddaje je do adopcji lub do domu małego dziecka, nie przysługuje jej część urlopu macierzyńskiego przypadająca po dniu oddania dziecka. Jednakże urlop macierzyński po porodzie nie może wynosić mniej niż 8 tygodni.

4) pracownica, która przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie adopcji dziecka, ma prawo do 16 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Jeżeli pracownica przyjęła dziecko w wieku powyżej jednego roku, ma prawo do urlopu w wymiarze do 8 tygodni na warunkach urlopu macierzyńskiego.

W czasie urlopu macierzyńskiego pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński. Wynosi on 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym nastąpił początek urlopu.

Niezbędnym dokumentem do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem albo akt urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu oraz oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka. W wypadku przysposobienia dziecka do uzyskania tego zasiłku jest konieczne zaświadczenie o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przyjęcia dziecka na wychowanie.

Zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w czasie urlopu wychowawczego: urodziła dziecko, przyjęła dziecko w wieku do 1 roku na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia, przyjęła dziecko w wieku do 1 roku na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.

Jeżeli ubezpieczenie w ZUS ustało wskutek ogłoszenia upadłości lub
likwidacji pracodawcy, albo z naruszeniem przepisów prawa wówczas musi to być poparte prawomocnym orzeczeniem sądu w razie urodzenia dziecka zasiłek macierzyński również przysługuje.

Zasiłek macierzyński przysługuje także pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu.

W razie śmierci matki podlegającej ubezpieczeniu lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ojcu dziecka lub innemu członkowi najbliższej rodziny (oczywiście osoby te muszą być ubezpieczone), jeżeli przerwą zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Matka dziecka, po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie może zrezygnować z dalszego pobierania zasiłku i wcześniej wrócić do pracy. Wówczas pozostałą część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego wykorzystuje ubezpieczony ojciec dziecka.
 
Do góry