reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy szef może mnie zwolnić?

kamila12348

Początkująca w BB
Dołączył(a)
8 Czerwiec 2020
Postów
15
Witam, chciałam się dowiedzieć czy mój szef może mnie zwolnić. Moja umowa o prace kończy się 30.06.2020 roku, dzisiaj ginekolog ze względu juz na jedno poronienie i plamienie dał zwolnienie do 30.06.2020. Czy mój szef ma prawo do tego aby mi nie przedłużyć umowy? Jestem w 5 tygodniu ciąży.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Rozwiązanie
pracuje juz 3 lata w tej firmie, ale to teraz wszystko zależy od pracodawcy i jego sumienia

A pracodawca wie o ciąży ? Rozmawialiście o tym? Skoro pracujesz tam już prawie 3 lata to chyba znacie się dość dobrze i możesz spokojnie porozmawiać o swojej przyszłości tam.
Sprawę komplikuje napewno Twoje L4 bo polskie prawo jest tak beznadziejne, że mimo opłacania składek L4 i tak finansuje pracodawca przez 33 dni w roku... więc nie pracujesz a jesteś kosztem dla niego teraz i w styczniu...
Niestety ale tak. Prawo chroni gdy w momencie upływu terminu na jaki została zawarta umowa o pracę kobieta jest w 12 tygodniu ciąży. Jedyna szansa aby przedłużył jest aby ginekolog postarzał ciążę. Na jaki okres była zawarta umowa?
 
Niestety ale tak. Prawo chroni gdy w momencie upływu terminu na jaki została zawarta umowa o pracę kobieta jest w 12 tygodniu ciąży. Jedyna szansa aby przedłużył jest aby ginekolog postarzał ciążę. Na jaki okres była zawarta umowa?
Nie może "postarzyc" ciąży bo bardzo łatwo sprawdzić w systemie kiedy były wizyty, lepiej tego nie robić bo łatwo to zweryfikować. Najlepiej szczerze porozmawiać z pracodawcą i poprosić o przedłużenie umowy.
 
Szef zwolnić nie może, ale nie musi przedłużać umowy ;-)
Jeśli dostałaś zwolnienie i będzie ono kontynuowane do dnia porodu, to po rozwiązaniu umowy o pracę zasiłek chorobowy będzie wypłacał ZUS (tylko nie możesz mieć w zwolnieniach ani dnia przerwy).
Nie będzie Ci natomiast przysługiwał zasiłek macierzyński - będziesz mogła ubiegać się o kosiniakowe, tj. 1000zł/m-c przez rok.
 
Nie może "postarzyc" ciąży bo bardzo łatwo sprawdzić w systemie kiedy były wizyty, lepiej tego nie robić bo łatwo to zweryfikować. Najlepiej szczerze porozmawiać z pracodawcą i poprosić o przedłużenie umowy.
Nie którzy to praktykują. Ale w sumie wystarczy ze szef przedłużył by jej umowę o te brakujące 3 tygodnie i z urzędu ma do dnia porodu przełożoną
 
reklama
Witam, chciałam się dowiedzieć czy mój szef może mnie zwolnić. Moja umowa o prace kończy się 30.06.2020 roku, dzisiaj ginekolog ze względu juz na jedno poronienie i plamienie dał zwolnienie do 30.06.2020. Czy mój szef ma prawo do tego aby mi nie przedłużyć umowy? Jestem w 5 tygodniu ciąży.

Umowa nie musi zostać przedłużona, zależy to od dobrej woli pracodawcy ale myślę, że skoro ostatni miesiąc umowy spędzisz na L4 są na to marne szanse.
 
reklama
Nie którzy to praktykują. Ale w sumie wystarczy ze szef przedłużył by jej umowę o te brakujące 3 tygodnie i z urzędu ma do dnia porodu przełożoną

Ale przecież to jest niekorzyść dla pracodawcy.
W polskim prawie niestety pracodawca płaci za zasiłek przez pierwsze 30 dni - więc nie dość że płaci teraz za niepracującego pracownika to musiałby płacić jeszcze w styczniu.
 
Do góry