reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Długie karmienie piersią

No zarówno polskie jak i wszystkie międzynarodowe zalecenia są takie, by karmić co najmniej 2 lata lub dłużej, jeśli mama i dziecko mają ochotę. A więc tak - karmienie 3 latka jest jak najbardziej normalne. Ludzkie dzieci naturalnie odstawiają się około 2-7 roku życia, zazwyczaj około gdzieś 4-5. I jeśli mama ma ochotę karmić do samoodstawienia, karmić 3, 4, 5 lat, to jest to tylko i wyłącznie sprawa jej i dziecka i nikomu nic do tego.
Oczywiście że to normalne 🤦🏼‍♀️

Brawo w końcu zrozumiałaś 🤗
 
reklama
A moim zdaniem ani smoczek ani butla dla 3 latka. To, że autorka tak długo karmiła piersią to szacun. Ja bym nie chciała, ale szanuje. To każdego indywidualna sprawa, kto ile chce karmić. Autorko odstaw stopniowo pierw dzień a po kilku dniach, odstaw i w nocy. Dacie radę!
 
Hej. Ja też karmiłam syna do 3 r.z. Po pracy i w nocy. U nas proces odstawiania wyglądał tak, że na kilka mies przed 3 urodzinami miał tłumaczone, że będzie tort, świeczki i wtedy trzeba będzie pożegnać cycusia. Potem jak się domagał to mu mówiłam, że jest już za duży na cycusia, że były urodzinki i jak chce cycusia będzie musiał oddać prezenty. Nie przeplakal ani jednego dnia. Tylko ja mu wszystko tłumaczyłam już przed. 3 latek to całkiem klimaty gość.
 
Jesteście pewne, że kp w nocy nie psuje zębów? Wydaje mi się, że nawet u Hafiji kilkukrotnie widziałam informację, że nocne kp po roku może powodować próchnicę. Bo w sumie na logikę to jest tak, że wieczorem myje się zęby i idzie spać, raczej nikt w nocy nie podjada :p Więc wydaje mi się, że z dziećmi jest podobnie. Oczywiście info do zweryfikowania, ale jakoś tak mocno mi to zapadło w pamięć.
 
Jesteście pewne, że kp w nocy nie psuje zębów? Wydaje mi się, że nawet u Hafiji kilkukrotnie widziałam informację, że nocne kp po roku może powodować próchnicę. Bo w sumie na logikę to jest tak, że wieczorem myje się zęby i idzie spać, raczej nikt w nocy nie podjada :p Więc wydaje mi się, że z dziećmi jest podobnie. Oczywiście info do zweryfikowania, ale jakoś tak mocno mi to zapadło w pamięć.

Tak. Próchnica to choroba zakaźna.
Prawidłowy chwyt przy KP omija zęby
 
Jesteście pewne, że kp w nocy nie psuje zębów? Wydaje mi się, że nawet u Hafiji kilkukrotnie widziałam informację, że nocne kp po roku może powodować próchnicę. Bo w sumie na logikę to jest tak, że wieczorem myje się zęby i idzie spać, raczej nikt w nocy nie podjada :p Więc wydaje mi się, że z dziećmi jest podobnie. Oczywiście info do zweryfikowania, ale jakoś tak mocno mi to zapadło w pamięć.
Nie psuje samo Karmienie, tylko rd + Karmienie i brak higieny. Jeśli nie umyłaś dobrze dziecku zębów po kolacji i osadziły się na nich jakieś resztki, to w połączeniu z mlekiem może to doprowadzić do próchnicy. Ale to kwestia higieny. Dzieci jedzą w nocy. To normalne. Nie porównuj dziecka do standardów dorosłego. W końcu z tego naturalnie wyrastają,.odstawiając się od piersi w nocy. Kiedy, to kwestia indywidualna u dziecka. Inaczej wszystkie te plemiona pierwotne, które długo karmią, miałyby straszna prochnice. A nie miały. Teraz mają, jak jedzą po zachodniemu.
 
reklama
W sumie ma to sens. Ale teraz nie będzie mi to dawało spokoju, co ja w takim razie przeczytałam u tej Hafiji 😅
samo mleko matki ma niski potencjał próchniczotwórczy.

Ryzyko związane z próchnicą u dzieci zwiększa się na skutek zwiększania się ilości zębów w ustach (logiczne) oraz zmienia się w raz z rozszerzaniem i wzbogacaniem diety małego dziecka. Jest ono też zależne od obecności w nowych dla dziecka pokarmach cukrów, poziomu kwasowości pokarmów czy częstości ich podawania.

Konkluzja z analizy była następująca

karmienie piersią dziecka do 12 miesiąca życia nie powoduje zwiększonego ryzyka próchnicy, wręcz przeciwnie może mieć efekt protekcyjny

karmienie piersią powyżej 12 miesiąca życia może zwiększać ryzyko próchnicy ale występują jednocześnie inne czynniki z np. nocnym karmieniem, spożywaniem pokarmów sprzyjających rozwoju próchnicy, nieodpowiednią lub brakiem higieny jamy ustnej.
 
Do góry