reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Dokumenty - dot.naszych maleństw

Amawell- w moim przypadku jocha urodzony w uk, ma angielski akt urodzenia. W Polsce zameldowałam go u rodziców tam gdzie ja jestem zameldowania. Przetłumaczyłam mu akt urodzenia, wpisałam do polskich akt i wyrobiłam mu pesel. A to wszystko po to by miał polski paszport (mógł też angielski ale wolałam polski).
Oluśowi tez wyrobie pesel itp. Nigdy nic nie wiadomo.

PS. Moja umiejętność czytania ze zrozumieniem wola o pomstę do nieba...
ja na początku wyrobiłam joschce paszport tymczasowy (na rok) a jak już dostałam polski pesel to wyrobiłam mu ten 5 letni. Oba paszporty w polskim konsulacie. Pesel itp w Polsce.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Czy macie pewność co do tego, czy ten warunek becikowego 1922 zł/os to przy dzieleniu przez 3? Moja siostra rodziła 1,5 roku temu i mówiła, że noworodek się nie liczy, bo to jest dochód za poprzedni rok.
Kiedy załatwiacie zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach? Chyba lepiej zrobić to w lipcu, przed urodzeniem dziecka, można tak? Wiecie może, czy ja mogłabym za męża odebrać i jak to wygląda, jeżeli mamy rozdzielność majątkową?
 
Jinx, ja ci nie odpowiem na ile osob, ale sugerowalabym zapytac u zrodla, bo masz zlozony przypadek. Na logike to skoro rozdzielnosc majatkowa to dlaczego macie wspolnie dostac pomoc? Albo jedno albo drugie...
 
Byłam dziś w Urzędzie Miasta i po becikowe zgłaszamy się do miasta, w którym mieszkamy, a nie jesteśmy zameldowani. A dochód dzielimy na 3 lub więcej, jeśli mamy już jakieś dzieci. I generalnie kupa papierologii się z tym wiąże.
 
Ruda dzieki za info. No niestety tak to jest jak Panstwo ma cos dac obywatelowi - papierologia i cierpliwosc bo gro osob rezygnuje na sama mysl o zorganizowaniu dok czy nawet chodzenia do Urzedu.
 
Jlnx zaświadczenie ze skarbówki możesz załatwić już teraz, ale papiery wtedy musisz złożyć do końca września(dochód za 2013r), jeśli będziesz składać później to liczyć się będzie dochód za 2014r.

Lucalew z tą papierologią jest jak mówisz, połowie się odechce...
 
Dzwoniłam do Urzędu Dzielnicy, dowiedziałam się, że do becikowego potrzeba:
- akt urodzenia (akty urodzenia wszystkich dzieci, jeżeli ktoś ma więcej)
- zaświadczenie o dochodach z Urzędu Skarbowego za 2013 rok. My mamy rozdzielność majątkową, więc po prostu dajemy dwa zaświadczenia - moje i męża
- jeżeli ktoś ma działalność gospodarczą - żona lub mąż, to potrzebny jest jakiś Wpis do ewidencji działalności gospodarczej (nawet jak jest zawieszona)
- jeżeli w 2013 byłam przez cały rok zatrudniona, to potrzebne jest z zakładu pracy Zaświadczenie o wysokości składek za rok 2013

Może się Wam to przyda. Poza tym powiedziano mi, że składa się te dokumenty do urzędu właściwego dla miejsca pobytu (czyli jak się teraz przeprowadziłam, to dla tego miejsca, gdzie mieszkam obecnie).
 
A wiecie jak to jest z aktem urodzenia jeśli dziecko rodzi się w innym mieście? Rozumiem, ze szpital przesyła do urzędu w tym mieście w którym się znajduje, a ja potem mam zawieźć do swojego urzędu czy jak to wygląda?
 
Akt urodzenia odbierasz w urzędzie stanu cywilnego w mieście, w którym rodzi się maluch. Nie musisz nic zgłaszać w swoim urzędzie, chyba, że chcesz np.zameldować maluszka.
 
reklama
Do góry