reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Genetyka

Bubu90

Początkująca w BB
Dołączył(a)
10 Sierpień 2023
Postów
20
Hej,
W czerwcu zeszłego roku poroniłam, dwa dni temu poroniła moja kuzynka- nasi ojcowie to bracia. Czy nasze poronienia mogą mieć podłoże genetyczne czy raczej to czysty przypadek?
 
reklama
Tak, na podstawie historii choroby mojej siostry ciotecznej (czyli tak jak u Ciebie) lekarz prowadząca zaleciła takie same badania genetyczne, wyszło, że mamy takie same mutacje.
 
Odrazu do genetyka uderzać czy na razie ginekolog?
Polecam zrobić panel związany z poronieniami, który jest dostępny w wielu laboratoriach i wykrywa mutacje genetyczne związane z krzepliwością krwi. Bardzo często są one przyczyną tzw. niepowodzeń położniczych, czyli np. poronienia, obumarcia płodu. Do tego wystarczy zorientowany w temacie ginekolog, tylko naprawdę musi wiedzieć o co chodzi, a nie wciskać leki na ślepo. Plus gin zleci na pewno dodatkowe badania według własnych przypuszczeń.
 
Tutaj możesz poczytać i zamówić do domu nt badań genetycznych w kierunku trombofilii wrodzonej. Miesiąc temu zamawiałam do domu pakiet do pobrania wymazu ze śliny- wszystko, wysyłka, potwierdzenie o tym że wymazy dotarł do labu i wyniki sprawnie i profesjonalnie, więc mogę polecić z czystym sumieniem.
Wiedza o ewentualnym posiadaniu mutacji genetycznych da lekarzowi podstawy do zastosowania odpowiedniego dla Ciebie wsparcia lekami przeciwzakrzepowymi, żeby uniknąć kolejnego poronienia.
 
Ostatnia edycja:
U mojego męża w rodzinie wszystkie kobiety mają przynajmniej jedno poronienie. Dzieci ze związku z mężczyzną tej rodziny mają perypetie w okresie płodowym. Więc tak może to być genetyczne
 
reklama
Odrazu do genetyka uderzać czy na razie ginekolog?
Ja dołączam się do wpisów jak powyżej, też polecam zrobienie pakietu genetycznego. Tylko wybierz ginekologa, który przy wykrytej mutacji zaproponuje leczenie. Ja mam mutacje hetero PAI i MTHFR - mój ginekolog od razu zaproponował abym w ciąży dla bezpieczeństwa brała Clexane, Acard, kwas foliowy metylowany. Drugi lekarz u którego wykonywałam USG patrząc na wyniki skomentował, że przy takich mutacjach nie przepisałby zastrzyków/leków, bo ryzyko jest niskie. Po pierwszym poronieniu wolę zdecydować się na leczenie pomimo niskiego ryzyka, obecna ciąża rozwija się prawidłowo.
 
Do góry